FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) path
Go Back   FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) > General Chat
General Chat This topic will contain posts on every subject except forex.
Reply

Thread Tools
Old 09-08-2016, 12:18
mmys mmys is offline
Yeni Üye

mmys is on a distinguished road

Kemal YILDIRIM bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. bende bu piyasaya girmek istiyorum. kaç zamandır da araştırıyorum ama içim rahat değil (islami açıdan). Benim ve benim gibilerin gönül rahatlığıyla forex piyasasına girmesi için sizden birkaç ricam olacak. Biliyorsunuzki Türkiyede forex'e ve kaldıraçlı sisteme fetva veren yok(bildiğim kadarıyla). sizin bahsettiğiniz bu dünyaca ünlü alimler kimdir? Forex ve kaldıraçlı sistem hakkındaki fetvaları tam olarak nedir? bu bilgiler sizde mevcutmudur?
Reply With Quote
Old 09-08-2017, 03:25
batman72 batman72 is offline
Yeni Üye

batman72 is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by mmys View Post
Kemal YILDIRIM bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. bende bu piyasaya girmek istiyorum. kaç zamandır da araştırıyorum ama içim rahat değil (islami açıdan). Benim ve benim gibilerin gönül rahatlığıyla forex piyasasına girmesi için sizden birkaç ricam olacak. Biliyorsunuzki Türkiyede forex'e ve kaldıraçlı sisteme fetva veren yok(bildiğim kadarıyla). sizin bahsettiğiniz bu dünyaca ünlü alimler kimdir? Forex ve kaldıraçlı sistem hakkındaki fetvaları tam olarak nedir? bu bilgiler sizde mevcutmudur?
Fetva şöyle: Katar Üniversitesi Şeriat Fakültesi Fıkıh ve Usul Bölüm Başkanı ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhiddin Karadaği’nın yayınladığı döviz ticareti ve şeri fetvaya göre foreks işlemi belli kaideler dahilinde helal olarak kabul ediliyor. İslam fıkhında mali işlemlerin en zor işlemlerden biri olduğu; nitekim alış verişin elden ahzu kaz olmasının şart olduğu ifade edilen fetvada, şöyle deniliyor: “Ancak çağdaş fıkıh adamları tutarın banka hesabında kayıtlı olmasını ahzu kabz niteliğinde saymışlardır, bununla ilgili oy birliğiyle kararlar ve fetvalar verilmiştir. Buna göre döviz işlemlerinde en önemli şartlar şöyledir; Satış ve alış işlem hemen olup, içinde erteleme şartı olmamalıdır. Her iki döviz cinsi alıcı ve satıcının hesabına girmeli ve kayıt edilmeli. Ticari işlemin tutarı hiç geciktirmeden hemen ödenmeli. Bu ticareti işlemleri yaparken faiz olmamalı, eğer riba şeklinde herhangi bir faiz olursa, sözleşme geçersiz hükümsüz ve haram sayılır. Dolayısıyla bu haramdan çıkışın tek yolu şu iyi husustan biridir: Bir insan ya sahip olduğu para kadar bir şey satın almalı, ya da aracıdan faizsiz borç para alabilir, ayrıca aracı verdiği paradan riba şeklinde faiz almamalıdır.”
Reply With Quote
Old 09-08-2017, 23:04
Kemal Yıldırım's Avatar
Kemal Yıldırım Kemal Yıldırım is offline
Üstat

Kemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond repute

Bizde bunu söyledik yıllardır.Sakalımız sarığımız yok ama anlıyoruz biraz
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 3 (0 members and 3 guests)

Thread Tools

Posting Rules