FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) path
Go Back   FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) > General Chat
General Chat This topic will contain posts on every subject except forex.
Reply

Thread Tools
Old 08-13-2013, 23:15
rsmztrk's Avatar
rsmztrk rsmztrk is offline
Site Üyesi

rsmztrk has a spectacular aura aboutrsmztrk has a spectacular aura aboutrsmztrk has a spectacular aura about

üstadım verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. uzunca sayılacak bir süredir bu işin içindeyim.her şeye rağmen yine de kuşkularım ve huzursuzluğum vardı.işi bilen birinden net olarak bazı şeyleri duymak beni rahatlattı.

teyit maksatlı olarak bir yere takıldım.

yatırdığım (ız) teminat dolar.anlattıklarınıza göre mesela eurchf de işlem yapamayacakmıyım ? firmamın dolar olan hesabıma eur veya chf göndermesi mümkün değil . işleyişte zaten hangi hesap no su verildiyse orayı muhatap kabul ediyor.( açılan hesap türü olarak ) umarım anlatabilmişimdir.

yazılan gelir başa....
Reply With Quote
Old 08-13-2013, 23:22
Kemal Yıldırım's Avatar
Kemal Yıldırım Kemal Yıldırım is offline
Üstat

Kemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond repute

Quote:
Originally Posted by rsmztrk View Post
üstadım verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. uzunca sayılacak bir süredir bu işin içindeyim.her şeye rağmen yine de kuşkularım ve huzursuzluğum vardı.işi bilen birinden net olarak bazı şeyleri duymak beni rahatlattı.

teyit maksatlı olarak bir yere takıldım.

yatırdığım (ız) teminat dolar.anlattıklarınıza göre mesela eurchf de işlem yapamayacakmıyım ? firmamın dolar olan hesabıma eur veya chf göndermesi mümkün değil . işleyişte zaten hangi hesap no su verildiyse orayı muhatap kabul ediyor.( açılan hesap türü olarak ) umarım anlatabilmişimdir.
tam garanti olsun istiyorsan firmanın hesap açmakta kullandığı para birimlerinde işlem yap.Yabancı firmalar genelde usd eur gbp jpy chf aud para birimlerinde hesap açalar yerlilerde ilave olarak TRY da eklenir.Nadir olarak TRY açan yabancılarda oluyor.kısacası hesap açmada deposit için kullandıkları birimlerden biri işlem olan paritede geçsin.

dikkat edin dostlar kimler forekste hangi pariteden batmış sorun altın der petrol der gümüş der yada Norveç kronu sek bilmemne adı sanı bilinmez abuk sabuk şeylerden gümlemiştir.Var yani bunun bir hikmeti etrafınıza bakın anlarsınız.

Last edited by Kemal Yıldırım; 08-13-2013 at 23:34.
Reply With Quote
Old 08-14-2013, 02:29
emirler's Avatar
emirler emirler is offline
Üstat

emirler has a reputation beyond reputeemirler has a reputation beyond reputeemirler has a reputation beyond reputeemirler has a reputation beyond reputeemirler has a reputation beyond reputeemirler has a reputation beyond reputeemirler has a reputation beyond reputeemirler has a reputation beyond reputeemirler has a reputation beyond reputeemirler has a reputation beyond reputeemirler has a reputation beyond repute

altın ,platin, gümüş, bakır petrol v.s maden metal meyve sebze , buyday bunların hiç biri forexde kabzedilemediği için demekki caiz değil. Tek geçerli olan paranızı başka bir paraya cevirebildikleriniz, onuda istediğinizde elinize veriyorlarsa.
Reply With Quote
Old 08-14-2013, 02:39
Kemal Yıldırım's Avatar
Üstat

Kemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond repute

Quote:
Originally Posted by emirler View Post
altın ,platin, gümüş, bakır petrol v.s maden metal meyve sebze , buyday bunların hiç biri forexde kabzedilemediği için demekki caiz değil. Tek geçerli olan paranızı başka bir paraya cevirebildikleriniz, onuda istediğinizde elinize veriyorlarsa.
hadis var kabzetmeden satamazsın diyor.elektronik ortamda da parayı kabzedebilirsin ve elektronik olarak asli vazifesini ifasında kullanabilirsin kartla internet bankacılığında vs yerde kağıt banknot olmadan elektronik olarak kullanırsın.ama elektronik olarak pamuğu kahveyi petolü kabzedip kullanabilirmisin?hadi ordan bana bir çuval kahve yollada elektronik olarak pişirip içelim elektronik pamuk yollada eğirip ip yapalım kumaş yapıp elbise dikelim giyelim.
Bazı arkadaşlar bu ince nüansı anlayamıyor ama son derece önemli bir fark bu.Hayali kabzedilmeyen malların ticareti aynı zamanda abuk sabuk spekülasyonlara sebep oluyor.Adam çıkarılmamış petrolü satıyor hemde manyak bir fiyata ortada arz yok reel bir talep yok bir takım soytarılar hırsızlar sanaldan petrol almış satmış milyarla varil petrol alınıp satılmış tamamen afaki işler doğal olarak haram.
Parada böyle değil anında kabzedip kullanabiliyorsun kaldıraçta tereddütü olanda kaldıraçsız yapar.Kaldıraçta zaten sizi piyasya çıkan firmanın kapasitesi ölçüsünde olur ufak rakamlarda 100-200e kadar çıkarken para büyüyünce 20ye 10a 5e 2ye ve sonunda 1x1e kaldıraçsıza kadar düşer.Yani kredisi olmayan bir parayla kaldıraçla işlem yapamazsınız ve yeryüzünde olmayan miktarda bir para hacmiyle işlemde yapamazsınız ama mevcut olmayan bir miktarda emtia ile sanaldan alış verişi yaptırıyorlar dinde buna müsaade etmiyor kabz şartı koşuyor.
Reply With Quote
Old 08-14-2013, 11:54
sakaryali sakaryali is offline
Site Üyesi

sakaryali is on a distinguished road
Default islama göre ticaret

İslamda ticaret anlayışı alinip satilacak şey her neyse fiziki olarak ele geçmeli elden çıkmalidir.Bu konuda islam en doğrusunu söylemiştir bunun en büyük ispatı bu gün yaşadığımız global krizdir.Bu krizin sebebi sanal olarak bir şeylerin anında alinip satılmasi bu konudaki denetimlerin eksik kalmasıdır.Orneğin altindan örnek veriyorum altın dolar karşısında değer bulan bir emtia fedin parasal genislemeye gitmesi ile 1900 $ onsa çıktı şimdi ise piyasadaki likite hala aynı ve attiği halde parasal genişleme bitecek endişesi ile altin fonlari sanal olarak altin sattilar altin 1180 $ ons seviyesine indi. Gelecekte olması gereken fiyatı altin şimdiden gördü bir cok insan zarar etti satılan fiziki altın değil sadece kontrat gixiki teslimat yok islam buna asla müsade etmrz islamda ticaret anliktir fiyatlar gerçrktir sanal değildir .
Reply With Quote
Old 08-14-2013, 14:28
abrakadabra abrakadabra is offline
Site Üyesi

abrakadabra is on a distinguished road

kısacası kendimizi kandırmaya gerek yok.
yüreğin ferah olacaksa görmezden gelecek,
Allah'ından bulacaksın aklın başına gelecek!
AlıyorMUŞ satıyorMUŞ gibi yapmak tefecilerin de ana felsefesi.
(polatlıda muşta ve konyada rasladım: Emekli olmuş ve ayakkabıcı dükkanı kadar yer açmış oturuyorlar. Kurbangeliyor ''borç alacaktım hacım'' diyor. Hacım diyorki ''borç versem, senden bu zamanda enflasyon sebebiyle faiz almam gerekir... ama haram!
''Ne yapacağız?'' diyor kurban.
''Kolay!'' diyor..'' ben sana şeker satayım.''
kurban:ama param yok!
hacım: yav dur bi hele. sen ne kadar para istiyorsun?
kurban: 10.000 tl!
Hacım: şekerin torbası 100 TL
Kurban: aman hacım piyasada 80 tl
hacım:yav onlarınkinden kaliteliki öyle satıyoruz! karıştırma borç istemiyonmu sen?
K: aman hacım tamam hacım! eeee? sonra?
H: 100 torba şeker eder ! al götür!
K: nasıl götüreyim? hem borç alacaktım param yokki bunu bana satmaya kalkıyorsun?
H: ya sen çok sabırsızsın. bu ruh halinle sen şimdi bunu kamyonu nasıl tutayım işçiyi nasıl tutayım kime satayım diyede strese girersin! en iyisi otur bakayım şuraya!
(yanlış anlama olmasın.. koltuk gösteriliyor!)
K: oOoOfff çok mesele bu ben bunla nasıl uğraşayım?
H: Bak güzel kardeşi,m! bu şeker şimdi senin. aha buraya veresiye yazdım. ama sen yorulma bu şekeri bana sat!
K: Tamam hacım satayım! Ama ne gerek vardı! bu al sat işine? vereydin parayı?
H: Bu ticaret kardeşim. kaidesi kuralı var! bu şekerin torbasını 40 a alırım.!!!!
K: Yav demin bana 100TL ye satmadın mı? nakliyesi masrafı yok nasıl olur?hem burda 4 torba şeker var. 96 sı kayıp?
H: Olur olur. Sen bunu bana sat! Hem benim toptancı bu fiyata getiriyor! Kalanı ambarda!
K: Yav ben şurda sana ne diyeyim. (Ama el mahkum kaymış gözler)
H: Tamam tamam al şu 4.000 TL yi ama kalan 6.000 lira fark içinde senet yapalım!
K: Hocam bu senet de 6.000 yazmıyor boş?
H: O rayı ben doldururum iki gözüm. hadi selametle!
K: Hocam hacca gidecekmişin ya hani sen? oradan bana şeytana attığın taşlardan birkaç tane getir. Olurmu? ama bedava olacak!!
H: Olur ama ne yapacaksın?
K: Dini senin gibi evirip çevirip hacıyım diyen edepsizlere atmak için!!. dinden çıkaracaksınız insanı!sen bizim Murat ustaya 5.000 liralık senet imzalatmışsın adamın dükkanını elinden almışın. Hiçmi Allahtan korkmadın?
H: Olurmu? borcunu ödemezse ben nasıl çevireceğim bu ticareti? haketti o!
K: ama kasabanın tek öğretmeninin başına getirdiklerinin dışında bu fazla olmadı mı?
H: Niye?
K: adam buranın tek bakkalıydı! şen şimdi orayı ahır yapmışın!
H: evet kurbanda satacağım inşallah!

İslamı hocalığı camileri ticareti sadece kendi çıkarlarına kullananlar bunu gün gelip hesap günü ödeyecekler. o zaman keşke dünyada korksaydık da yapmasaydık ama çok geç diyecekleri zamanlar olacak. soğan ekilmemiş tarladan kaldıracağı soğanı alıp satanlarıda polatlıda görmüştüm.
Şeytanın baya aşireti var bu ülkede!
tefeciyle sadet bulan bir kul görmedi bu gözler.
varsada bi çukurda kıyamet kopsada gitsek modundadır!
gömülmek bazen diri diri de oluyor. yaşarken .
harika bir duygu değil. sadece eziyet.
''herkes memnun ki yerinden,
dönen yok seferinden ''
lafı bayadır ilginç gelen şahıslar danım.
tövbeler olsun!
fetva makamlarına bile sormak kendi bildiklerimizi teyitten ibaret.
Zira mantığa aykırı bir yasaklama bu dinde raslamadım ...
(Bu arada hacılığa hocalığa pislik atmak için bu tiplerin varlığını kullanan birçok mahluk var. bilmiyorki din insanın yaşadığı değil yaşa diye emredildiğidir!) kabahat kişiye ait dine değil.

Last edited by abrakadabra; 08-14-2013 at 14:35.
Reply With Quote
Old 08-14-2013, 14:34
Kemal Yıldırım's Avatar
Üstat

abrakadabranın anlattığı olayın kuranda kısaca özetlenmiş kıssası Yahudilerin cumartesi yasağını delmek için ağları cumadan atıp pazardan toplamaları ve sonrada biz cumartesi çalışmadık diyerek dinle alay etmeleridir peşi sıra bunu yapanlar maymun ve domuza çevrilmiştir Kuranda bu kıssa mevcut isteyen açar okur.İslamdada bu tarz işlere hileyi şeriyye derler aynı mantıkla laf canbazlığı ve benzer numaralarla zekat vermemeye türlü işler yapmaya çalışırlar.adam her sene zekat düşen son gün elindeki bütün malı karısının üstüne yapar böylece hiç malı olmaz zekat düşmez.Ertesi sene son gün kadın malı kocasının üstüne yapar böylece üzerinden 1 yıl geçmediği için zekat düşmez ve vermez.Bunuda işmiş gibi anlatırlar.Günümüzdede faizin adını kar payı yaptılar abrakadabranın anlattığı metodların gelişmişleriyle para satıp kar yapıyorlar.
Reply With Quote
Old 08-14-2013, 14:55
Site Üyesi

Quote:
Originally Posted by Fxtarzan View Post
abrakadabranın anlattığı olayın kuranda kısaca özetlenmiş kıssası Yahudilerin cumartesi yasağını delmek için ağları cumadan atıp pazardan toplamaları ve sonrada biz cumartesi çalışmadık diyerek dinle alay etmeleridir peşi sıra bunu yapanlar maymun ve domuza çevrilmiştir Kuranda bu kıssa mevcut isteyen açar okur.İslamdada bu tarz işlere hileyi şeriyye derler aynı mantıkla laf canbazlığı ve benzer numaralarla zekat vermemeye türlü işler yapmaya çalışırlar.adam her sene zekat düşen son gün elindeki bütün malı karısının üstüne yapar böylece hiç malı olmaz zekat düşmez.Ertesi sene son gün kadın malı kocasının üstüne yapar böylece üzerinden 1 yıl geçmediği için zekat düşmez ve vermez.Bunuda işmiş gibi anlatırlar.Günümüzde de faizin adını kar payı yaptılar abrakadabranın anlattığı metodların gelişmişleriyle para satıp kar yapıyorlar.
Bankalardan birine çocukların eğitim taksiti için borçlandım ve düzenli olarak yatırdığım parayı bir gün borcun ödenmemiş diye mesaj gelince gittim bankaya: Ehli Müslim kardeşe'' bu nedir?'' diye sordum. 3 aydır para yatırmamışsınız dediler
Nevrim döndü. ziraat bankasından otomatik ödeme talimatım var nasıl olur dedim yok dediler. gidip ziraat bankasından dökümanları getirdim. bankaya gönderildiği ispateder dökümana inatla yok dediler. müşteri hizmetlerini bankada kendi telefonumla aradım ve parayı buldular hesaba yönlendirdiler. banka memuresi memur güzel gözlerini bana dikip 3 aylık gecikmeden dolayı 80 lira gibi bir kar payı ödeyeceğimi söyledi. nasıl yani kendi hatanız olduğu halde birde bana faiz mi ödeteceksiniz?
kar payı efendim? faiz kardeşim hemde kendi hatanız olduğu halde ben ödüyorum.
kar payı efendim. faiz değil. lütfen!
çok hassassınız bu konuda anlıyorum! banim tüm borcu çıkarın ve şu matik butik hesap kasap ne bağlantım varsa iptal edin. ben parayı peşin okula ödeyeceğim. bu ne ya ? dedim ve o günden sonra sokaklarından geçmiyorum. kar payı alabilirler diye süreklide maillerimi kontrol ediyorum
Reply With Quote
Old 08-14-2013, 15:06
Kemal Yıldırım's Avatar
Üstat

Quote:
Originally Posted by abrakadabra View Post
Bankalardan birine çocukların eğitim taksiti için borçlandım ve düzenli olarak yatırdığım parayı bir gün borcun ödenmemiş diye mesaj gelince gittim bankaya: Ehli Müslim kardeşe'' bu nedir?'' diye sordum. 3 aydır para yatırmamışsınız dediler
Nevrim döndü. ziraat bankasından otomatik ödeme talimatım var nasıl olur dedim yok dediler. gidip ziraat bankasından dökümanları getirdim. bankaya gönderildiği ispateder dökümana inatla yok dediler. müşteri hizmetlerini bankada kendi telefonumla aradım ve parayı buldular hesaba yönlendirdiler. banka memuresi memur güzel gözlerini bana dikip 3 aylık gecikmeden dolayı 80 lira gibi bir kar payı ödeyeceğimi söyledi. nasıl yani kendi hatanız olduğu halde birde bana faiz mi ödeteceksiniz?
kar payı efendim? faiz kardeşim hemde kendi hatanız olduğu halde ben ödüyorum.
kar payı efendim. faiz değil. lütfen!
çok hassassınız bu konuda anlıyorum! banim tüm borcu çıkarın ve şu matik butik hesap kasap ne bağlantım varsa iptal edin. ben parayı peşin okula ödeyeceğim. bu ne ya ? dedim ve o günden sonra sokaklarından geçmiyorum. kar payı alabilirler diye süreklide maillerimi kontrol ediyorum
Allah belalarını verecek zaten gerçek bir islami finans kurumu olsalar kart havale vs bankacılık hizmetlerini verir ilaveten kar payı olacak işler içinde reel sektörde şirket satın alır veya iş kurar karlılık oranında faiz oranlarından tamamen bağımsız bazen %30 bazen %3 bazen zarar olacak şekilde helal faizsiz islami yatırım bankacılığı yaparlardı.Ama bu dingiller ne yapıyor parayı senden alıyor taksitle etrafını dönüp parayı geri satıyor adınıda kar payı koyuyor tam bir cumartesi yasağı Yahudi işi yapıyorlar yakında maymuna domuza zahir dönüşlerinide görürsek şaşırmayacağım şuan zaten batında maymun ve domuza dönmüş durumdalar ortada kıvırmaktan sirk şaklabanı oldular ne isaya ne musaya yaranamıyorlar Müslümanlar zaten yazdığın gibi örnekler yüzünden tümden gıcık oluyorlar.
Reply With Quote
Old 08-14-2013, 15:37
Site Üyesi

bu arada ödediğim halde okul taksitlerinin birini
yeminle ifade ettikleri için
itiraz etmedim ödedim.
ve okulla da ilişiği kestim. o anlayışta alim olacak çocuk yerine bana belediyede çöp süpüren evlat daha evladır. ( O çöplerimizi süpürüp bizleri temizleyen tüm çalışanlarında o ayaklarının turabı olayım. önlerinde saygı ile eğiliyorum. Alim diye geçinenlerin çoğu onların ayağına süpürgesine kurban olsun!)

Ardımdan rahmet okusa da bu çocuklarımın iyiliği için daha hayırlı gibi geldi.(zaten ulaşamadığım ciğere mundar demiş olmamak adına ödeyecek variyetimide yahudilere kaptırdığımı belirtmem gerek!TOPU DİKTİM anlayacağınız!
Şut çekecek Azraili bekliyoruz şimdilik)
doğru Tek ise benim doğrum ile, başkasının doğrusu arasında fark olmamalı. Ama maalesef doğru ile menfaat günümüzde yer değiştirdiği için sap saman harman vaktinde herşeye caiz deyiveriyoruz bazen. Allah sonumuzu hayretsin ama ahirin vakti yakın sanırım.(İnşallah tez gelir. b..ka pisliğe bulanmaktan içim kalkıyor artık.)
Ticarette dinini satıp alanlara da '' şeytanın insafı yoktur ama Allah'ın rahmeti ve Gazabı daha büyüktür'' deyip, eyvallah etmiyorum.
hadi kolay gelsin.

Hey yarabbim: konuyu buraya getirmeyi nasıl becerdim ben ?
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)

Thread Tools

Posting Rules