FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) path
Go Back   FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) > Beginners in the forex
Beginners in the forex Information for those new to Forex will be shared in this title.
Reply

Thread Tools
Old 12-07-2013, 23:48
baglamaciyim's Avatar
baglamaciyim baglamaciyim is offline
Site Üyesi

baglamaciyim is on a distinguished road

eumer adlı üyeden alıntı 01 February 2013, 15:00
http://www.forexforumtr.com/showthre...t=187&page=166

Quote:
Kardeşim sana yegane söyleyeceğim mümkün olduğunca trende ters pozisyon açma. aslında bu konuyla ilgili altın kurallardan bahsedeyim. belli başlı yerlerden aldığım kurallardır.

1- asla desteğe karşı short, dirence karşı long pozisyon açma.
2- Boş trafikteki işlemlerde pozisyon aç. bundan kasıt. işlem yaptığın değerlerin yakınlarında çok fazla destek direnç ve trend line kesişimleri olmasın.
3- destek direnç ve trend line da market tepkilerini takip et. (destek direnç TL çalışıyormu. yoksa kırılıyor mu?)
4- düşük hacimli saatlerde işlem yapmamaya çalışın.(Frankfurt ve Londra açılış saatlerinde hacim artar kapanışa kadar devam eder. yani sabah 09.00-10.00 akşam 18.00-19.00 saatlerinde.) bu saatlerin dışında ve resmi tatillere yakın tarihlerde(noel, paskalya.vb.) hacim ve momentum az olduğundan açılan işlemler bekletebilir.
5- işlem açarken uzun vade zaman skalasında mutlaka bakın.( örnek işlem açtığınız yer haftalık zaman diliminde bir dirence denk geliyorsa long açmayın.)
6- ne zaman işlem açıp ne zaman açmayacağınız konusunda kararlı olun.)
7- teminatınızın %1-3 arasında oranını risk edin. bu sayede teminatınızı eritmeden işlem açma sayınızı arttırabilirsiniz.
8- Stop loss noktanızı koyun ve sadık kalın.
9- belirgin bir trendde işlem açın. yatay trendden kaçının. ve işlemi trendle aynı yönde açıp akıma katılın.
10-paranızı korumaya alın. mesela E/U (1-1-1) volümlü 3 tane işlem açtınız. kazanç hedefiniz 50 pip, Stop loss 25 pip ise açtığınız işlemin 2/3'ünü 25 pip'te kapatın. 1 tanesi hedefte kap
Reply With Quote
Old 12-09-2013, 01:27
baglamaciyim's Avatar
Site Üyesi

Kemal Yıldırım Ustadan 27 February 2013, 02:22
http://www.forexforumtr.com/showthre...t=187&page=269

Quote:
Sermayenin büyüklüğü kazanmayı kolaylaştırmaz.Başarıyı eldeki sermayeye göre para yönetimi yapmak getirir.Bunun içinde sistem olacak.Trader kendini yoklayacak psikolojisi uzun vadeli bir stratejiyimi kaldırıyor yoksa scalping tarzınımı bunu tespit ettikten sonra bakiyeye göre lot belirlemek gelir.
hesabın 1000 dolardır sistemin ve psikolojin uzun kaldırıyordur ozaman 0,01 lotlarla çalışırsın başarırsın.Sistem ve psikolojin scalpinge uygunsa aynı para için 0,1 lot girersin 3-5 toplar 10-15 stopla yürürsün.hedef kısaysa stopta kısa olacak yoksa para batar.
Sermayen 100binse ozaman bu değerleri X100 yaparsın uygularsın sorun biter.Uzun vade için kaldıraç 1/1 olursa en fazla 2 ortalama yaparak marjin sıkıntısı yaşamadan para kazanılır.Scalping yapılacaksada x10 kaldıraçla kısa stoplu 3-5 pip yada biraz daha fazlasını alır kaçarsın.Düşük spread hesaplarda agresif çalışılırsa 5 pip stopla 1-2 piplede kaçmak mümkün.Nolursa olsun scalping yapılacaksa stop kardan önce yazılmalıdır yoksa döndü dönecek derken açıktaki işlemle marjini yer gidersiniz.
Reply With Quote
Old 12-09-2013, 01:31
baglamaciyim's Avatar
Site Üyesi

Kemal Yıldırım Ustadan Devam 27 February 2013, 02:22
http://www.forexforumtr.com/showthre...t=187&page=269

Quote:
Forex hayalciliği kaldırmaz.Parana göre lot girmezsen bomba patlar.çabuk büyük kazanmak için sermaye azsa yapılacak iş yüksek lotla scalpingdir.yüksek lot riski getirir ozaman stop kısa olacak.sistem uygun olursa en güzel para scalpingle yapılır.ben uzun sistemle para katlamadım enflasyona göre paramın değerini korumuş oldum.birazda cabasını kazandım.Katlamayı asıl parayı hep scalpingle kazandım.bünye meselesi sistem meselesi herkes kendi psikolojisine ve sistemine göre en uygunu seçecek.uzun vadeli işlem yapacaksa lotunu hesabına göre ufaltacak macera ararsa uzun sistemle çok kazanmak için lota binerse işler milimetrik hesaplara uymazda biraz daha geniş dönmeye dolanmaya başlarsa hesaplarda patlar.
Küçük parası olana ah bende 100 bin olsa ne sistemler yapardım uzun vadede malı götürürdüm denir ama o paralara sahip olanada o büyük görülen lotlar ve kazançlar küçük geliyor benzer hataları büyük sermayede kendine göre aynı küçük sermayedeki gibi tekrar ediyor.

Kısaca özetlersek maceraya girilmeyecek uzun vadeli çalışılacaksa 1/1 paran kadar kaldıraçsız işleme girip maximum 2 en son 3 ortalamayı geçmeden trade edeceksin.
Scalping içinde X10 normal volume yükselip harektler hızlandığında trend yönünde vur kaç iyi sonuç verir.Bazılarıda önemli destek dirençlerin dönüşlerine oynarlar bende o tarz eskiden çok yapardım ama aşırı riskli olduğu için son zamanlarda bünyem kaldırmıyor pek dönüşlere girmiyorum.
Reply With Quote
Old 12-09-2013, 22:13
recepcem1984 recepcem1984 is offline
Site Üyesi

recepcem1984 is on a distinguished road

fibo çizerken 0.0 noktasını aşağımı yoksa yukarı mı koyacağız neye göre karar veriyoruz.
Reply With Quote
Old 12-09-2013, 22:44
baglamaciyim's Avatar
Site Üyesi

Quote:
Originally Posted by recepcem1984 View Post
fibo çizerken 0.0 noktasını aşağımı yoksa yukarı mı koyacağız neye göre karar veriyoruz.
izlediğim derslerde felan farketmediği söyleniyorduda genelde 100 yukarıda olacak şekilde çiziyorlar grafiklerde felan ben hep öyle görüyorum
Reply With Quote
Old 12-09-2013, 23:36
baglamaciyim's Avatar
Site Üyesi

abrakadabra adlı üyeden 15 March 2013, 09:09
http://www.forexforumtr.com/showthre...t=187&page=340

Quote:
demoda oyun oynarsınız. canınızı yakma ihtimali yoktur ve rahat olursunuz.çok farklıdır.
"biri benim pozlara göre işlem açıyor kesin" diye gerçek hesapta paranoya yapmamış trader yoktur. resmi büyük görüp önce izleyin.
Quote:
yeni başlayan kişi önceleri burda yazılanları tecrübeli arkadaşların daha iyi anladığını,
anladığının da kendi tecrübesi kadar olduğunu bilir.
analizi yapan kişi bişey önermiyor. projeksiyon yapıyor.
stratejisini gerçekleşme ve gerçekleşmeme ihtimaline göre kuruyor.
gördüğü resime tam güvenen yoktur. yazılanlar İHTİMALDİR. AYET DEĞİL.
aman kaybettiğiniz parayı hemen çıkaracağım gafletine düşmeyin.
100 düşünüp 1 karar verin ve yutabileceğiniz kadar ısırın.
yoksa hazmedemez ve kazansanızda geri fazlasıyla verirsiniz.
zira: doyum noktası olmayan şeylerden başlıcası para.
hele kazanadığınız kaybedilmiş para korkunç sonuçlara götürür.
Quote:
uzun süre yapılan analizleri okuyun ama bu arada anladıklarınızı reel hesaba değil demoya(gerçek parayla oynuyormuşçasına) uygulayın.
reelde uygulamayı düşündüğünüz miktarla demo miktarı aynı olsun.
özellikle yüksek lot işlem yapmayın. mikro lotla önce disiplin ve sabrınızı geliştirin.

asla bu yazdıklarımı uyguluyor bu aram parayı vurmuştur diyede düşünmeyin.
ben foreksi duyduğum değil
girdiğim güne çooook lanet etmişimdir.
hırsına sahip olmayanı bi lokmada bitirmez
acı çektirerek çiğner bu piyasa.
...ve ne dersem diyim. buna kesin yaşayacaksınız malesef.

çünki anlattığım kadar değil anladığınız kadar kale alacaksınız.
Reply With Quote
Old 12-09-2013, 23:40
baglamaciyim's Avatar
Site Üyesi

recruit moderatörden 15 March 2013, 09:18
http://www.forexforumtr.com/showthre...t=187&page=340

Quote:
milletçe çok tehlikeli olan kısa yoldan köşeyi dönme hastalığa fena halde kapılmış durumdayız... fx ide görünce tamam işte yıllardır aradığım işi buldum şimdi köşeyi dönme fırsatı elime geçti düşüncesi büsbütün kişiyi ele geçiriyor...fx bir kumar masası veya hayattan yediği kazıkların acısını çıkarabileceği bir piyango bileti gibi görmeye başlanıyor...halbuki zamanla ekrana başında eksiye doğru hızla ilerleyen işlemleri görünce vede elden birşey gelmeyince kafada yüzlük ampul yanmaya başlıyor...tabi yanarsa...ki yanmadımı o zaman elde avuç ta ne varsa yıllarca damla damla birikenler bir seferde boşalıyor...bu defa kaybedilenleri geri kazanma hırsı kaybeden adamımızın yeni umudu oluyor...bu umuda sarılarak kendini bulunduğu iç acıtıcı durumdan bir nebze kurtarıp nefes almaya çalışıyor...beyninde durmadan...keşke orada işleme girmeyip biraz daha bekleseydim...bak o gün şu veri varmış keşke ekonomik takvime bakıpta poz açsaydım...keşke o kadar fazla almasaydım ne vardı sanki açgözlü olacak...keşke karı görünce kapatsaydım inat ettik bak kardan olduk...zaten ben bu işi kıvaracağımda marginim yetmiyor şöyle 5-10-20 bin olsa bakiye bak gör para nasıl kazanılıyor seyret o zaman...vs..vs...vs...böyle uzayıp giden bir pişmalık ve keşkeler silsilesi...zaten herkesin zor bir hayatı var...mücadele etmek zorunda olduğu onlarca sorunu var bir de burda başarılı olup köşe dönülemeyince bozuk olan psikoloji tamamen bozuluyor...nasılki araba kullanmak için ehliyet gerekiyorsa bu iş araba değil uçak kullanmak gibi o zaman en azından bu ehliyeti fazla yara almadan elde etmek gerekir...hayatta paradan daha önemli şeyler var tabiki ama parada epey önemli çünki istediklerimiz elde etmenin daha refah bir hayat yaşamanın yoluda birazdan ekonomik düzeyden geçiyor...fx de kazanılarak bir şey öğrenilmiyor o bir keyf ve hafif sarhoşluk haline sokuyor insanı...ama kaybetmek hele birde hacimli bir miktarsa kaybedilen bünyesi iyice bir sarsıyor...biraz daha dikkat sabır...herşeye atlayıp işlem açmamak...grafikte her gördüğünü bir şeye benzetip bak omuz baş oldu bak bayrak bak flama oluştu bak trend kılırdı gibi düşüncelerle işleme bütün hacmi yüklememek lazım...zaten ekran başında 5-10 saat oturan bir kişi işlem açma arzusuyla yanıp tutuşuyor vücuda gereksiz baskı uyguluyor...bu defada işlem açmak için bir bahane gerekiyor en azından bir formasyon oluşsunki kendimizi inandıracağımız bir nedenimiz bir bahanemiz olsun...kısaca acemi adam grafikte olanı değil görmek istediğini görür yada görmek istediği formasyoru kendi oluşturur...bu işin bir okulu yakınımızda yokki gidip kayıt yaptırıp önlüğümüzü giyip beslenme çantamızı alıp hocamızı dinleyelip de biraz kopya birazda arkadakinden bakarak sınıfı geçelim...canımız yakmıyacak kadar kaybederek deneye deneye düşe kalka bu yolda yürümeyi öğrenmeliyiz(öğrenmek zorundayız)eğer istiyorsak...
Reply With Quote
Old 12-10-2013, 00:21
baglamaciyim's Avatar
Site Üyesi

recruit moderatörden18 March 2013, 01:28
http://www.forexforumtr.com/showthre...t=187&page=367

Quote:
şahsen kapatılmamış işlemi kazanılmış saymıyorum açık işlemin her zaman eksiye gitme ihtimali vardır yada daha az bir karla ayrılmama neden oluyor...işlem istediğim yönde ilerliyorsa oluşabilecek kar satışı veya düzeltmeye maruz kalıp kardan eksilme olmaması için pozu kapatıp margine yolluyorum düzeltmede veya fiyatın aynı yönde yönde ilerleyeceğine kanat getirdiğim noktada tekrar poz açıyorum...kapanan pozla belli orada karı garantilemiş olup aynı yönde ilerleyen fiyata tekrar girilerek yeni bir hedef belirliyorum tabi bu bir kişisel tercihtir isteyen tek pozlada tp bekleyebilir......umarım açıklayabilmişimdir...saygılarımla...
Reply With Quote
Old 12-13-2013, 00:52
baglamaciyim's Avatar
Site Üyesi

recruit moderatörden 14 April 2013, 18:34
http://www.forexforumtr.com/showthre...t=187&page=601

Quote:
ego ve trade:
Duyarsınız, okursunuz ancak yanlış yönlendirilmeyin. Trade yapanlar hikayeler anlatırlar, öyküler yazarlar, ne kadar mükemmel olduklarını anlatırlar. Büyük işlemler, büyük rakamlar, büyük egolar. Er ya da geç büyük düşüş. Çevresiyle beraber çöküş. Bilindik yatırımcıların ölçülemeyecek büyüklükteki egolarını dikkate alın. Kendilerini ve kendileriyle birlikte olanları nasıl çöküntüye uğrattıklarını. Nicholas Leeson Barings bankasını batırdı, Victor Niederhoffer kendi fonunu açığa düşürdü, John Merriweather ana parasının elli misli bir miktarla çeşitli piyasalarda bilinçsizce oynayarak bankacılık sistemini tehlikeye düşürdü.

Burada belirli bir görünüm var. Bir sure için gerçek veya aldatıcı bir başarı ve daha sonra kendileri için ve körü körüne kendilerini izleyenler için bir çöküş. Wayne Dyer'in dediği gibi asıl gerçek özgürlük kişinin egosunu evcilleştirmeden ve kendi kendini, yiyip bitirmekten, kurtulmadan olmaz. Bir yatırımcının söylediği gibi; bunu daha öncede söyledim ve tekrar söyleyeceğim çünkü yeterince üstünde durulmuyor. Birçok insan piyasaya karsı oynadıklarını düşünürler. Fakat bu piyasanın umurunda değildir. Gerçekte siz kendinize karşı oynuyorsunuz. Haklı olduğunuzu ispat için bazı şeylerin olmasını sağlamaya çalışmayın. Sadece piyasanın size ne söylediğine bakın. Beş dakika önce size ne dediğini düşünmeyin. Trade işleminde ne düşündüğünüzün bir önemi yoktur.

Çünkü trade işlemi olasılıkların belirsiz olduğu bir oyundur. Aşırı şişirilmiş bir ego veya kolayca kırılabilen bir ego kolaylıkla parçalanabilir. Egoyu savunmak gereksizce enerji tüketir, algılamayı bozar, er ya da geç trade işlemini yok eder.

Eğer kendinize olan saygınız trade sonuçlarıyla beraber yükselir ve düşerse sizde ve trade anlayışınızda sorun var demektir. Kendi fikirleriniz sağlam ve dayanıklı olmalı, şu anki, geçmişteki veya gelecekteki trade işlemlerinin merhametinde olmamalıdır.

Egomuzu trade yapacağımız zaman kapıda yani işe başlamadan kontrol etmeliyiz. Belirsizlik trade işleminin odak noktasıdır. Kendi fikirlerimizin belirsizliğini de trade işleminin bilinmeyen oluşumuna karıştırdığımızda yakın bir zamanda veya bir süre sonra gerçek sorunların içersinde oluruz.

Trade işlemini etkileyen bazı davranışlar şunlardır:

Stop koymamak. Ego hatalı olduğunun kanıtlanmasını istemez.
Bir trade işlemine başlarken çekinmek. Ego başlamadan önce tekrar bir sağlamlık arar.
Aşırı trade. Ego kendini daha büyük bir şekilde kanıtlamak ister.
Bir isleme saplanmak. Ego kendisini bir işleme hayatı pahasına bağlamıştır. Bu bağ kesilmemelidir. Ego hatalı olmayı istemez.
Zarardaki isleme ekleme yapmak. Ego, çukurunu büyük bir efor ile tırmanamayacak kadar derin kazar.
Kazançlı pozisyonu hemen kapamak. Ego, sırtına vurulup, pohpohlanmayı ister.

piyasada traderlar için hafta içi çalışır hafta sonu tatil yapar derler...eğer ki acemiyseniz hafta içi yanlış pozisyonlara girerek zarar eder hafta sonunuda nerede hata yaptığınızı sorgulamakla geçirirsiniz...yani kısaca acemiyseniz size tatil yok demektir...
Reply With Quote
Old 12-13-2013, 00:58
baglamaciyim's Avatar
Site Üyesi

Kemal Yıldırım Üstattan 15 April 2013, 06:53
http://www.forexforumtr.com/showthre...t=187&page=605

Quote:
Bize düşen nedir? Bize düşen beklenen destek dirençlere vurduğundaki tepkilerde malı toplayıp scalpingimizi yapıp sonrada yatmaktır.O açıdan ister çıkar ister iner umrumuzda olmaz.Tespit ettiğimiz yerlere geldimi gelmedimi avcı gibi oturur onu bekleriz av gelincede namuluyu uzatır mermiyi göndeririz yere düşüncede alır tencereyi kaynatırız Bu kadar net anlattım tespit et sonra bekle gelince vur sonra yat aşşağa keyfine bak.

Chess üstat ve diğer trade konusunda iddialı arkadaşlardan bir kadro yapıp fon gibi kazanmayı beceremeyenler için birşeyler yapılırmı diye düşündük ama mevcut SPK mevzuatı bu işi TR sınırlarında yapmayı mümkün kılmadığı için vazgeçtik.Şuan başaramayan arkadaşlar için yapılabilecek tek şey canlı sinyal geçen java ekranlı bir sinyal programı olabilir onuda yapması için elinden o iş gelecek dostlara söyledik inşallah düzgün bir şey çıkarsa paylaşırım kendi beceremeyenler ordan bakar 3-5 keseyi doldururlar.Şu haliyle görüntü çoğunluk kaybediyor ve niye kaybettiğini anlamaya analiz etmeye çalışacağına aptal aptal piyasaya kızıyor.Piyasaya kızacağına sen ona uy.Piyasa tabiki sana uymaz senin ona uyup yolunu bulman lazım.Aksini yapan sadece para kaybeder boş yere canını sıkar söver sayar bu işten para kazanılmaz der durur.Dost acı söyler kızmaca yok!2000'den buyana bu işteyim hertür evreyi geçtik bizim zamanımızda şu forum gibi bir yer olsa 3-4 sene boş yere vaktimiz ziyan olmazdı paralarımız gitmezdi.Şuan teknik alt yapı broker seçenekleri ve bilgi olarak herşey pik seviyede uygun.Tek yapılması gereken doğru bilgiyi bünyenizde psikolojinize göre uyarlayıp bir sistem oturtmak ve para kazanmak.Forexte kazancın standart bir sistemi yoktur herkes psikolojisine göre kendine uygun sistemi geliştirmek zorundadır.Kimisi anlık trade eder kimi yatar 3 ay bekler.3 ay yatacak adama scalp dersen işi batırır scalpçıyada 3 ay dersen okadar bekleyemez 1000kere oynar sistemle oda batar.Herkes bünyesine uygun olanı bulacak sonra o sisteme uygun para yönetimini ayarlayıp keyfine bakacak.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 3 (0 members and 3 guests)

Thread Tools

Posting Rules