FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) path
Go Back   FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) > Beginners in the forex
Beginners in the forex Information for those new to Forex will be shared in this title.
Reply

Thread Tools
Old 08-04-2013, 00:37
Efkan Genç's Avatar
Efkan Genç Efkan Genç is offline
Moderatör

Efkan Genç is on a distinguished road
Default Forexte Psikolojik Analiz

Tradinge psikolojik hazırlık konusu risk yönetimi ile birlikte tradingin en hafife alınan konular arasında yer alır. Halbuki bu konu trading başarısının en önemli elementidir.

Halbuki çoğu süper trader, basınla yaptıkları röportajlarda trading başarısının %20’sinin sistematik yaklaşım ve %80’i ise psikolojik hazırlıktan geçtiğini belirtmişlerdir. (Bu konuda Jack Schwager’in 3 Kitaplık Borsa Sihirbazları Serisi’ni okumanızı tavsiye ederim.)

Çoğu trader’in psikolojik anlamda başarısız olmasında 2 ana sebep yatmaktadır.

1. sistematik yaklaşım eksikliği
2. Aşırı getiri beklentisi

Sistematik Yaklaşım

Çoğu kişi ne yazık ki aynı hatayı yapmaktadır. Belirli bir hazırlık süreci gerçekleştirmeden çok az bir bilgiyle, ya da daha kötüsü hiçbir ön bilgiye sahip olmadan balıklama piyasa girmektedirler.

Az bilgi üst üste zararları gündeme getirmekte, bu zararların fazlalaşması ise kişinin psikolojisini bozarak daha fazla risk almasına neden olmakta, bu durum da daha fazla zarar etmesiyle sonuçlanmaktadır.

Kişinin kendisine güvenebilmesi için öncelikli olarak belirli bir hazırlık döneminde geçmeli, bunun ardından bir deneme sürecini geçirmeli ve bunun ardından gerçek piyasada işlem yapmalıdır.

Bunu bir örnekle açıklamak istersek doktorluk mesleğini kullanabiliriz. Bildiğiniz gibi doktor olmak isteyenler 6 senelik bir üniversite dönemini tamamlamak zorundadırlar.

Başarılı bir trader da aynı yolu izlemeli ve öncelikle eğitimine önem vermelidir. Bu sürecin elbette 6 sene olmasına gerek yok ama 6 gün olmaması gerektiği de son derece ortada.

6 yıllık eğitimin ardından doktorlar işin stajyerlik-asistanlık dönemi başlar. Bu dönemde uzman doktorlarla birlikte pratik eğitim almaya başlarlar.

İşte bu süreci de tradingde deneme sürecine benzetebiliriz. Belirli bir eğitim sürecinden geçen trader demo platformlarda öğrendiklerini test eder.

Ancak bu stajyerlik döneminin ardından doktorların bizzat ameliyatı yapmalarına izin verilir.

Şunu düşünün tıp üniversitesi 1. sınıfta okuyan bir doktor adayı mı bir beyin ameliyatında başarılı bir şekilde yapabilir, üniversiteyi ve stajyerliği bitirmiş bunun üzerine uzun yıllar doktorluk yapmış bir doktor mu?

Doktorun üzerindeki psikolojik yük çok daha az olacaktır, çünkü hem bu işin eğitimini almış hem de bu işi daha önce defalarca yapmıştır. Halbuki bir doktor adayı böyle bir sürecinde daha başında büyük bir paniğe ve korkuya kapılacaktır.

Trading için iki senaryoyu ele alalım: Bir sisteminiz var. Daha önce bunu geriye dönük test etmişsiniz. Ardından bir süre demo platformlarda bu sistemi denemişsiniz ve artık gerçek hayatta işlem yapmaya hazırsınız.

2. senaryoda ise, bir aracı kurum seçtiniz, oraya belirli bir miktar para geçtiniz, hesabınız açıldı ve işlem yapmaya hazırsınız. Ama hangi paritede işlem yapacaksınız? Hangi indikatörlere göre işlem yapacaksınız? Korktunuz, ama yılmadınız. EUR/USD paritesini seçtiniz. Herkes bunu konuştuğuna göre belli ki bir kerameti vardır. 1,32600’den 1 standart lot aldınız. Aldıktan sonra fiyat yükselmeye başladı ve fiyat hızla 1,32900’e geldi. 300 $ kardasınız. Peki şimdi ne olacak? Trend devam eder mi? Yoksa fiyatlar aldığınız yere düşer mi? O seviyenin de altına iner mi? Birazdan Bernanke konuşacakmış, acaba ne der? ABD’den işsizlik rakamı var. Etkisi ne olacak?

Hangi senaryoda rahatça korkmadan işlem yaparsınız? Hangi senaryoda korkularınız sizin görüşünüzü ve analizinizi etkilemesine izin vermezsiniz?

Tabii ilk senaryoda. Kısaca toparlarsak eğer hazırlığınızı iyi yaparsanız ve kurallarınızı daha işlem platformunuzu açmadan belirleseniz çok daha az bir baskıyla işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz.

Trading psikolojisinde yapılan en büyük ikinci hata aşırı getiri beklentisidir.

Bu piyasaya giren herkesin beklentisi aynıdır, para kazanmak. Ama bazılarımız bu beklentiyi abartarak bu piyasada kısa sürede çok büyük getiri sağlayacaklarını beklerler. Fakat insanlar bunun için zaman harcamak istemezler. Bir an önce zengin olmak ve yüksek getiriler sağlamak istedikleri için hızlı bir şekilde pozisyona girerler. Başlangıçta acemi şansı yerini art arda zararlara bıraktığında ise daha büyük paniğe kapılırlar.

Diğer taraftan aşırı getiri beklentileri normal getirilerin küçümsenmesine yol açar. Bu tip normal ve az getiriler insanları tatmin etmediği için alınan riskler bir anda tavana vurur ve kaçınılmaz son gerçekleşir.

Çok büyük getiriler elbette ulaşılabilir olsa da bu seviyeye ulaşmak çok kolay değildir. Sıkı çalışma, disiplin ve kendini adama gerektirir.

Burada bir nevi bir paradokstan söz edilebilir. Getiriye odaklanmanız gerekir, fakat getiriyi düşünmeden bunu yapmanız gerekir.

Bunun yolu nereden geçer? Bunun yolu trading stilinizi sistemleştirmekten geçmektedir. Yani enerjinizi getiriye değil de sizi o getiriye götürecek sistematik bakış açısına yöneltmeniz gerekir. Getiriye değil sisteme odaklanırsanız bunun sonucunu muhakkak alırsınız.
Reply With Quote
Old 10-16-2013, 14:08
dafce's Avatar
dafce dafce is offline
Moderatör

dafce is a glorious beacon of lightdafce is a glorious beacon of lightdafce is a glorious beacon of lightdafce is a glorious beacon of lightdafce is a glorious beacon of lightdafce is a glorious beacon of light

Gercekten iyi bir yazı..... Tesekkurler

........
Reply With Quote
Old 10-20-2013, 20:50
fakir1 fakir1 is offline
Yeni Üye

fakir1 is on a distinguished road

çok güzel bi yazı tebrikler çok çok yeni ve acemi olsamda saygılar
Reply With Quote
Old 10-24-2013, 13:45
KMTX's Avatar
KMTX KMTX is offline
Site Üyesi

KMTX is on a distinguished road

ANALİZ-RİSK YÖNETİMİ(DÖVİZ DESTEK BY A1)

HATIRLATMA: Forexte Kaybın En Önemli Sebebi

Forex ile ilgili hemen her dokümanda stop loss (zarar durdur) emri
kullanmanın ne kadar önemli olduğunu anlatan bir yazı bulursunuz. Biz
de daha önce çok kez bu konuya değindik örnek vermek gerekirse.
Bu önerinin arkasındaki mantık çok basit. Bir yatırım veya işlem
kararı verirken bir risk belirlenir. Yani yatırımcı ne kadarlık bir
tutarı riske edeceğini baştan belirler, buna göre planını yapar ve
uygulamaya geçer.
Riski belirlemek de mevcut fiyat ile işlemin kapanacağı noktayı
bilmekle olur. Eğer işlemin kapanacağı bir yer belirlenmemişse o zaman
riskiniz stop out olacağınız noktadır, yani hemen hemen hesabınızdaki
tüm paradır.
Bir düşünün, stop kullanmayan bir yatırımcı elindeki tutarı hemen
kaybetse ne fark eder, ikiye, üçe katlasa ne fark eder? Nihayetinde
bir işlemde hepsini kaybedeceği kesin değil mi? Bir tek pozisyonda
hatalı olması ve günlerce beklese de fiyatın aksi yönde gitmesi hesabı
batırmaya yeterlidir. Ve forex gibi sert trendlerin oluşabildiği bu
piyasada bunun gerçekleşmesi sadece an meselesi...
Finansal piyasalarda tecrübesi olan herkes yatırımcıların
kaybetmesinin en büyük sebebi olarak bu noktayı göstereceklerdir.
Çünkü stop kullanmayan yatırımcılar er geç mutlaka korkunç bir kayıp
yaşıyorlar.
50 pipslik her kayıp kolaylıkla yerine konabilir, ama 500 pipslik
bir kayıp hele hele bir de pozisyon hacmi artırılmışsa belki de
telafisi olmayan kayıplara yol açar.
Bu yüzden her yatırımcı, risk yönetiminin ne kadar hayati olduğunu
bilerek işlem yapmalıdır. Risk yönetimi de riski belirleyerek, riski
bilerek başlar...
Reply With Quote
Old 12-05-2013, 16:03
Kamderra Kamderra is offline
Site Üyesi

Kamderra is on a distinguished road

Cok guzel 2 yazi okudum ama isin ilginc yani eskiden bugune hicbir seyin degismemis olmasi.
19 yil once biraktigim yatirim dunyasina tekrar geri donme karari aldim, suanki incelemelerime gore 19 yildir degisen hic birsey yok, teknolojinin gelismesi, bilginin daha ulasilabilir olmasi bile cogu yatirimciyi pek akillandirmamis.

Umarim buradaki genc arkadaslar, sizlerin yaptigi bu uyarilari ciddiye alirlar.

Ellerinize saglik.
Reply With Quote
Old 12-05-2013, 18:42
Efkan Genç's Avatar
Moderatör

Quote:
Originally Posted by Kamderra View Post
Cok guzel 2 yazi okudum ama isin ilginc yani eskiden bugune hicbir seyin degismemis olmasi.
19 yil once biraktigim yatirim dunyasina tekrar geri donme karari aldim, suanki incelemelerime gore 19 yildir degisen hic birsey yok, teknolojinin gelismesi, bilginin daha ulasilabilir olmasi bile cogu yatirimciyi pek akillandirmamis.

Umarim buradaki genc arkadaslar, sizlerin yaptigi bu uyarilari ciddiye alirlar.

Ellerinize saglik.
Hoş geldiniz tekrardan efendim sistemler değişse de insanlar değişmiyor malesef.

Bol kazançlar
Old 12-05-2013, 19:53
CaKiNG CaKiNG is offline
Site Üyesi

CaKiNG has a spectacular aura aboutCaKiNG has a spectacular aura aboutCaKiNG has a spectacular aura about

Bu sayfa bu başlık altında geliştirelim derim..Cünkü bir traderin en büyük eksikliği bu konular diye düşünüyorum..Teknik analiz ,temel analiz bunlar bir tarafa işin trading boyutu başka bir tarafa ..
Daha acık yazıp söylemek gerekirse bir trader cok iyi teknik analiz yapabilir ,temel analizi cok iyidir ama forexde para kazanamıyor olabilir ..Hatta para kaybediyordur ...Sebebi işde bu psikolojik olarak yetersiz olmasıdırki bu aslında bana göre trade ederken işin yüzde 70 ini olusturur..Zaten yüzde 50 ihtimal olan bir piyasadan bahsediyor isek psikoloji konusunda ne bulursak burda paylasım hepimizin menfaatine olacaktır derim....
Reply With Quote
Old 12-05-2013, 22:19
baglamaciyim's Avatar
baglamaciyim baglamaciyim is offline
Site Üyesi

baglamaciyim is on a distinguished road

yazılarınız için teşekkürler arkadaşlar benim gibi yolun başında olanlara ışık olacaktır
Reply With Quote
Old 12-06-2013, 00:30
Efkan Genç's Avatar
Moderatör

Quote:
Originally Posted by CaKiNG View Post
Bu sayfa bu başlık altında geliştirelim derim..Cünkü bir traderin en büyük eksikliği bu konular diye düşünüyorum..Teknik analiz ,temel analiz bunlar bir tarafa işin trading boyutu başka bir tarafa ..
Daha acık yazıp söylemek gerekirse bir trader cok iyi teknik analiz yapabilir ,temel analizi cok iyidir ama forexde para kazanamıyor olabilir ..Hatta para kaybediyordur ...Sebebi işde bu psikolojik olarak yetersiz olmasıdırki bu aslında bana göre trade ederken işin yüzde 70 ini olusturur..Zaten yüzde 50 ihtimal olan bir piyasadan bahsediyor isek psikoloji konusunda ne bulursak burda paylasım hepimizin menfaatine olacaktır derim....
hocam size yüzde yüz katılıyorum bu konuda, mesela kendimden örnek verirsem;

bir süre önce marjinime orantısız yüksek lotta 10 pip tp ile işlem açıyordum. hatta iki haftada marjinimi ikiye katladığımı biliyorum fakat yaşanan stressten dolayı daha sonra fark ettim ki artık küçük lotta da işlem açsam işlemlerimde uzun süre pozda kalamadığımdı. bunun cefasını ne yazık ki hala çekiyorum. minik lotta da açsam bir an önce kara geçip işlemi kapatmak istiyorum.

forex piyasasında uzun süre para kazanmak istiyorsak, her zaman psikolojik olarak rahatsız etmeyen oranlarda işlemler açmalıyız
Old 12-06-2013, 10:45
Kamderra Kamderra is offline
Site Üyesi

Kamderra is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by karpa View Post
Hoş geldiniz tekrardan efendim sistemler değişse de insanlar değişmiyor malesef.

Bol kazançlar
Sagolun tesekkurler,

Insanlar hazira konmayi seviyorlar, para kazanmayi kolay birsey saniyorlar. Komur madeninde yerin 700 metre altinda calisan bir isci bir ayda ne kazaniyorki, evinden hergun vedalasarak cikiyor bu insanlar.
Ama bu ise giren insanlar 2 tane tuyo ile sagdan soldan bulduklari bir kac indikator ile yattiklari yerden para kazanmayi hayal ediyorlar. Oyle bir sey olsaydi zaten herkes kullanirdi.
Benim yeni arkadaslara verebilecegim tek tavsiye asla tuyo pesinde kosmasinlar, asla yeni indikator bulmaya calismasinlar, herkesin gittigi yoldan gitsinler.
Gerisi hayaldir ve sonu da husrandir,

Hepimize bol kazanclar insallah.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 3 (0 members and 3 guests)

Thread Tools

Posting Rules