FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) path
Go Back   FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) > Beginners in the forex
Beginners in the forex Information for those new to Forex will be shared in this title.
View Poll Results: Siz hangi evrimi geçiriyorsunuz ?
Bilinçsiz Acemi 1 3.33%
Bilinçli Acemi 11 36.67%
Buldum ! 9 30.00%
Bilinçli Ustalık 6 20.00%
Bilinçsiz Ustalık 3 10.00%
Voters: 30. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools
Old 12-19-2015, 13:19
aligiviyan's Avatar
aligiviyan aligiviyan is offline
Moderatör

aligiviyan is on a distinguished road
Default Trader olmanın 5 evrimi !

Trader olmanın 5 evrimi !

Birinci : Bilinçsiz acemi

Bu Traderlerin ilk adımı . başlarken bu işten çok para kazanacağını ve rahat kazanacağı düşünerek girişirsin ve çoğu yerden de milyonerlerin hakkında çok şey duymuşsundur . Maalesef , bu arabayı ilk sürmeyi başladığın gibi çok rahat olduğunu sanıyorsun ve ne kadar zor olabilir ki ? diyorsun , fiyat aşağıya ve yukarıya gidiyor bunun çok özel bir sırrı yok o zaman hadi başlayalım ... diyorsun .
Maalesef, direksiyona geçtiğinde ne yapacağın hakkında hiç bir fikrin olmadığı fark edersin. çok işlem girersin çok risk alırsın . işlem açtığında fiyat tersine gider , sen terse dönersin fiyat yine sana karşı gider .
belki acemi şansın olur ki bu daha da kötü sonuçlanır , çünkü mantığın aaa... bu çok kolay bir iş diyerek daha da fazla risk almana sebep olur ...
her seferinde kayıp ettiklerini geri kazanmak için daha büyük girersin , belki bir kaç defa geri kazanırsın ama bu kendine daha çok incitmene ve daha çok hüsrana sebep olur ...
bu evrim belki 1 yada 2 hafta sürer ve piyasa seni 2. evrimi iter ...

İkinci : Bilinçli acemi

Bu evrimde anlarsınız ki bu iş aslında çok çalışma çok vakit istiyor ve göründüğü kadar basit değil . ve burada ne kadar acemi olduğunuzu anlıyorsunuz ve yeterli bilgiye ve maharete sahip olmadığınızı fark edersiniz.

şimdi Trading sistemlerin ve e-kitaplar peşine düşersiniz , Amerika dan Ukrayna ya kadar bütün web siteleri incelersiniz ve çok yüksek kazançlı (kutsal sistem) arayışında olursunuz. bu arada siz kendiniz bir sistem üretmeye çalışırsınız ve o sistemden bu sisteme atlarsınız . hiç bir sisteme sadık kalmazsınız ki en azından uzun vadede gerçekten başarılı bir sistem mi değil mi anlayabilesiniz ....
her seferinde yeni bir indicator ile başlayıp bu sefer bu indicator ile (kutsal sistem) başarılı olacağım havasına girersiniz, ve büyük bir fark oluşacağına inanırsınız .

Otomatik trade sistemlerini test etmeye başlayacaksınız (EA) . MA , Fibo , destek direnç , pivot , fractal , divergence , DMI , ADX, ve bunlardan 1001 tanesi ile oynamaya başlayacaksınız ... , ve her gün kutsal sistemi bulduğunuzu inanarak güne başlarsınız . kahraman olmaya çalışıp dip tepe yakalamaya başlarsınız ... tam dönüş noktasını indicatorler ile kestirmek istersiniz , ve bir anda hala para kayıp ettiğinizin farkına varacaksınız . ve hala kendinizi savunuyorsunuzdur .

şimdi de canlı chat sayfalarında takılırsınız ve diğerlerin nasıl para kazandığını görürsünüz ve gerçekten nasıl pipsleri kazandıklarını öğrenmek isteyeceksiniz . binlerce soru sorucaksınız , bazı sorularınız çok aptalca olacak aslında (geriye dönüp baktığınızda) . sonra bir noktaya varacaksınız ki bu para kazandığını gösteren insanların hepsini yalancı sayarsın , çünkü mantığın sana diyor ki ben bu kadar çabaladım ve bu kadar uğraştım herkes kadar bilgi sahibiyim ve ben para kazanamıyorum ama onlar nasıl kazanıyor ? o zaman hepsi yalancı ... ama aslında onlar hep orada ve her gün görüyorsun onları hesabı gün ve gün büyüyor ama seninki küçülüyor.

sen bir delikanlı gibi - o binlerce dolar kazananlar sana hiçbir ücret talep etmeden sana tavsiye verecekler ama sen tam bir kalın kafalı olarak sen en iyisini bildiğini sanırsın/inanırsın . hiç farkına varmadan aşırı işlem yaparsın ve herkes senin çok agresif olduğunu sana söyler ama sen en iyisini bilirsin ya ... sonra diğer traderlerin işlemlerini yapmaya çalışırsın bundan da bir sonuç alamazsın , sonra sinyal için para ödersin bundan bir çıkış olmaz .

Belki bir falcıya inanırsın ve o chatroom da seni zengin edeceği vaatler verir , o falcı ya iyidir ya değildir , önemli olan senin hala kazanamaman çünkü sen hep en iyisini bilirsin ya ...

bu evrim yıllarca sürebilir , bu evrim genellikle 1-3 yıl arası sürer ve bu evrimi geçirenler defalarca pes etmeye niyetlenir ...

yaklaşık traderlerin 60% ilk 3 ay da kayıp olurlar ve pes ederler, ve bu iyi bir şey, mantıklı düşünürler ve eğer bu iş bu kadar kolay olsa herkes milyoner olurdu derler.

diğer 20% belki 1 yıl kadar devam ederler ve onlar da kesinlikle hesap patlatıp pes ederler

bu sizi çok şaşırtacak ki geriye kalan 20% 3 yıl kadar sürünecekler ve bir şeyler öğrendikleri için daha güvenli hissedecekler ama , onlardan sadece 5-10% bu işi sonunda başarabilecekler ve düzenli para kazanabilecekler .

bu arada bu azınlık bu kadar kolay ulaşılamaz , ben 3 yılımı doldurum artık milyoner olma vaktim geldi havnasına girmeyiniz .

ben bu zaman aralığı ile alakalı çok Trader ile tartıştım ve çok komik tartışmalar yaşadım , bu arada onlar da 3 yıl kadar dayanabilmişler
gidin ve 5 yıldır Trade eden biri ile tartşın ve 100% kazanmak için ne kadar zamana ihtiyacım var diye soru sorun . istisnalar kaideyi bozmaz .

mühtemelen evrimin sonlarına doğru gelmişsinizdir ve bu işi öğrenmek için zannettiğiniz kadar ve tahmin ettiğinizden daha fazla para ve zaman harcadığınızı fark edersiniz belki 2-3 tane hesap patlatmış belki 3-4 defa pes etmişsinizdir ama artık bu Trade işi kanınızın içindedir ...

bir gün olacak ....

Üçüncü : Buldum !

ikinci evrimin sonlarına doğru anlarsınız ki bu sistem değil ... bu başka bir şey , anlarsınız ki hatta sade bir SMA ile para kazanmak mümkün , sadece yapman gereken kafanı toparlamak ve dikkatlı olmak ve kasa yönetimini doğru yapmak . şimdi de yatırımcı piskolojisi ile alakalı kitaplar okuyacaksınız ve kendi Trader kişiliğinizi arayacaksınız ve sonun BULDUM anı ile karşılaşacaksınız .

bu Buldum evriminde fark edeceksiniz ki hiç kimse piyasayı ve fiyatı hareket ettiremez bırakın 20 dakikayı 1 saniye sonrasını bile tahmin edilemez olduğunu fark edersiniz .

Bu evrim ile beraber diğer insanların ne düşündüğünü hiç merak etmezsiniz . siz ve kendi sisteminiz baş başa kalırsınız ve başka hiçbir haber ve etkinliklere önem vermezsiniz .

sadece bir sistem ile devam edersiniz ve memnun ve mutlu devam edersiniz ve ne yaptığınızı biliyorsunuzdur .

sizin sisteminizin gösterdiği her işlemi almaya başlayacaksınız ve fırsatları değerlendirirsiniz . eğer girdiğiniz işlem terse giderse hiç kızmadan işlemi kapatırsınız ve biliyorsunuz ki siz fiyatı oynatamazsınız ve bu sizin hatanız değildi . bundan sonraki işlemleriniz gün geçtikçe daha başarılı olacak çünkü siz kendinize ve sisteminize güvenirsiniz .

günlük ve haftalık kazanç ve kayıplara göz atmayı bırakırsınız ve bilirsiniz ki arada iyi ve kötü tradeler olabiliyor . ve kötü tradeleriniz sisteminizden kaynaklanmadığını anlarsınız.

şimdi siz biliyorsunuz ki bu Trading dünyası sadece bir şeyden ibaret bu da işlemlerinizi kendi sınırlarınızın içinde ve disiplinli bir şekilde açmanız ... ne düşündüğünüz ve ne tahmin ettiğiniz önemli değil !

şimdi siz kaldıraç kullanımı ve kasa yönetimi ve diğer şeyler hakkında fikir sahibisiniz ve hatta yüzünüzde küçük bir gülümsemeye sebep olacak bir şeyler hatırlarsın , yıllar önce sana verilen tavsiyeler ... sıkıntı yok o zaman sen buna hazır değildin ! , bu Buldum evrimi tam sizin fiyatı hareket ettiremediğinizi anladığınız andır

Dördüncü : Bilinçli ustalık

şimdi siz sisteminize göre işlemleri açıp kapatıyorsunuz , kazandığınız gibi kayıp eden işlemleri de kapatıyorsunuz , kazanan işlemleri daha fazla tutuyorsunuz ve piyasadan maksimumu çekmek istiyorsunuz, tabi riskin farkında olarak . biliyorsun ki sistemin kayıp dan çok sana kazandırıyor ve kayıp ettiğin zaman hemen işlemi kapatıyorsun ve ufacık bir para kayıp ediyorsun ...

şimdi öyle bir dönemdesin ki genelde başa baş çıkıyorsun ve belik bazen bir haftanın sonunda -100 pips ile haftayı kapatacaksın ve diğer haftayı +100 pips ile ... ama genelde başa başsın yani para kayıp etmiyorsun aslında . şimdi bakıyorsun ki sen chatroomlarda sinyal vermeye başlamışsın ve diğerleri sana saygı duyuyor . ve zaman geçtikçe kazandıkların kayıp ettiklerini geçiyor ... düzenli olarak !

belki güne +20 pips ile başlarsın ve günü -35 pips ile bitirirsin ve hiç bir şey hissetmezsin . çünkü eminsin sistemin sana onu geri kazandıracak daha sonra . bir bakmışsın haftadan haftaya düzenli para kazanıyorsun ve bir hafta 25 pips diğer hafta 50 pips ve devamı ...

bu evrim 6 ay sürer .

Beşinci : Bilinçsiz ustalık

Tam bir aşçı gibi , Tam bir sürücü gibi , her gün masana geçersin ve uçmaya hazır bir şekilde otomatik pilota bağlarsın artık büyük işlemler açarsın ve büyük pipsler kazanırsın ve bunların hiç biri seni heyecanlandırmaz. 1 pips ile 200 pip arasında bir fark yoktur senin için ... !

şimdi chatroomlarda bilinçsiz acemileri görürsün onların yorumlarına bakarsın ''yıkıl dolar yılık ... hadi dolar hadi'' gibi ve kendini hatırlarsın .

bu evrim ütyopya evrimidir . hiç bir şey hissetmeden ve sürekli ve hızlı birşekilde hesabızı büyütüyorsunuz ...

şimdi chatroomlarda siz bir starsınız , insanlar sizi dinliyor. siz kendinizi bir anda onların soruları arasında buluyorsunuz ve kendinizi hatırlıyorsunuz . siz bu yollardan geçtiniz ve biliyorsunuz ki bu gençler sizi dinlemeyecektir bazıları sizin kadar başarılı olacak bazılar çok hızlı yükselecek ve bazılar çok yavaş , binlerce insan ikinci evrimi geçemeyecek ...

Trade etmek çok sıkıcı bir hal alır , aslında bu hayat da her şeyde çok iyi olursanız çok sıkıcı olacak bir iş gibi ... ve işte budur , bu bir ''iş'' dir !

sonunda siz chatroomlardan uzaklaşırsınız ve bazı özel insanlara belki etrafınızdakilere Trade etmeyı öğretirsiniz ...

Sisteminizin suyunu sıkıyorsunuz ki piyasadan maksimum parayı minimum risk ile çekebilmeniz için , sizin sisteminiz değişmemiştir sadece mükemmel olmuştur .

şimdi kabarık bir göğüs ile ben bir Traderim diyebilirsiniz . gerçi bu da bir ''iş'' başka işler gibi ...

umarım güzel vakit geçirmişsinizdir okurken . mutlaka karakterinizi ve evriminizi bulmuşsunuzdur bunların arasında ...

unutmayın ki bu işte sadece 5% sonunda başaracak ama bu yetenekle alakalı bir şey değil , bu tamamen kalın kafalı olmamak ile alakalı ve yeni gelen bilgiye açık olmak ile alakalı .

kayıp edenler aslında hızlı milyoner olmak isteyenler ! her şeyi bilenler ve tabi ki en iyisini bilenler ... ve yeni bilgiye ihtiyacı olmayanlar !

Ben çekinmeden söylemeliyim ki ben bu işe çabuk zengin olmak için başladım ve şimdi doğru söylemek gerekirse ''yavaş zengin olamk'' olarak görüyorum .

eğer pes etmek üzeriyseniz sizi bir cümle söyleyeceğim :

kendinize bir soru sorun '' bir üniversiteyi kaç yıl okursunuz , eğer biliyorsanız ki mezuniyetten sonrası yıllık 1 milyon dolarlık maaşa bağlanacaksınız !? ''

Kendize iyi bakın

lütfen ankete katılın

bu yazı İngilizceden kendim Türkçeye çevirdim ufak tefek yanlışlıklar vardır affedin

yazı mühtemelen ''soultrader'' adlı Traderden. kaynağı belirsiz

Yazı : soultrader
tercüme : aligiviyan
sadece www.ForexForumTR.com için paylaşılmıştır başka yerde paylaşılması durumunda burayı link atmaları gerekir .

saygılar .

Foreks TV'yi Youtube'dan İzleyin!

Old 12-19-2015, 15:33
baran2006 baran2006 is offline
Yeni Üye

baran2006 is on a distinguished road
Thumbs up

Süper yazı klavyenize sağlık
Reply With Quote
Old 12-19-2015, 16:02
aligiviyan's Avatar
Moderatör

Quote:
Originally Posted by baran2006 View Post
Süper yazı klavyenize sağlık
Teşekkürler

Old 12-19-2015, 18:57
Tuncay Kaya
Guest

Ali hocam ellerinize sağlık
Reply With Quote
Old 12-19-2015, 20:54
exselans_xxx exselans_xxx is offline
Yeni Üye

exselans_xxx is on a distinguished road

Eline sağlık hocam başarılı bi trader olmaya aday kişi sıkılmadan hepsini okumalı
Reply With Quote
Old 12-19-2015, 21:44
HERA HERA is offline
Yeni Üye

HERA is on a distinguished road

Süper bir yazı! Teşekkürler..
Reply With Quote
Old 12-19-2015, 22:05
olguntt olguntt is offline
Banned

olguntt is on a distinguished road

Güzel yazı
Reply With Quote
Old 12-19-2015, 22:19
aligiviyan's Avatar
Moderatör

Quote:
Originally Posted by Tuncay Kaya View Post
Ali hocam ellerinize sağlık
teşekkürler
Quote:
Originally Posted by exselans_xxx View Post
Eline sağlık hocam başarılı bi trader olmaya aday kişi sıkılmadan hepsini okumalı

Quote:
Originally Posted by HERA View Post
Süper bir yazı! Teşekkürler..
rica ederim .
Quote:
Originally Posted by olguntt View Post
Güzel yazı
teşekkürler

Old 12-20-2015, 20:12
Hacıefendi Hacıefendi is offline
Yeni Üye

Hacıefendi is on a distinguished road

ali hocam teşekkürler trade hayatım toplam 3 yıl civarı çok kez hesap patlattım benim en büyük hatam büyük veri ve büyük açıklama anında işlem açma vede büyük pozisyona girme sonunda gümlemeler.. benim kanaatim son geldiğim nokta şu oldu her işleme bir usta komutasında teknik ve temel nedenlerini bilerek işleme girmek yavaş yavaş öğrenmek bu bir şüreç.. bu işin psikoloji sabır sebat zaman teknik temel bilgi gibi başlıca temel esasları var.. buna benzer esasların bütününü maksimum düzeyde birleştirenler başarılı oluyor acizane kanaatim...bu arada bilgisayar kullanım becerim çok zayıf son olarak sunu tavsiye ediyorum eğer bu işten para kazanmak istiyorsanız yola yaya değilde arabayla gitmek istiyorsanız bir ustadan mutlaka destek ve yardım alın her iş ustasından öğrenilir ustasız kısır kalır.. bende en kısa sürede vip üyelik almayı düşünüyorum.. tuncay hocamın yuotube videolarından izlediğim oluyor çok güzel forum sinyale de üye olmayı düşünüyorum en kısa zamanda elimizi toplaya bilirsek maddi olarak tabiigayret bizden başarı yalnız Allah cc ten............
Reply With Quote
Old 03-27-2016, 23:01
Budakbaşı Budakbaşı is offline
Site Üyesi

Budakbaşı is on a distinguished road
Default Elinize sağlık.

İnsan her yerde aynı demek ki..

Burda yazılanlar çok doğru. En azından sanki benim ne yaptıklarımı izlemiş yazmış gibi. 3. aşamaya az kaldı veya "Buldum" demek üzereyim.
Reply With Quote
Reply

Tags
başlayanlar, foreks nedir?, forex bilgi

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules