FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) path
Go Back   FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) > Beginners in the forex
Beginners in the forex Information for those new to Forex will be shared in this title.
Reply

Thread Tools
Old 06-12-2012, 18:55
forrex forrex is offline
Banned

forrex is on a distinguished road
Default Forex'e yeni başlayanlara önerileriniz neler?

Selamlar,
Forexe başlamayı düşünüyorum. Bi arkadaş kullanırken gördüm, yapabilirim gibi geldi ama konuya çok yabancıyım. Bi kaç fikir soracaktım. Forex gerçekten dışardan bakılınca çok zevkli ve kazançlı görünüyor.
Yapan arkadaşlarımdan gördüğüm kadarıyla böyle en azından. Ben de yaparım dedim ve araştırmaya başladım. Önce hangi aracıyı seçeceğim mesele oldu. Arkadaşa sordum, onunkinin adı ......................Şikayet edeceğimi biliyorum ilerde ama başlama isteğim yine de azalmıyor. Sonuçta aracı maracı bi yere kadar galiba. Asıl işin sırrı rakamları doğru yorumlamak gibi. Kendi görüşlerimle sınırlı kalmamak, firmaların yanlı yönlendirmeleri ile de kafamı karıştırmamak için sıkça forex yorumlarına bakıyorum. Ama forexte bi yorum diğer yorumu tutmayabiliyor. Aynı kullanıcı için hem de! O yüzden nasıl bir yaklaşım izliyorsunuz, hamle almanın zamanı şimdidir kararını nasıl veriyorsunuz bilmek isterim.
Forex kullanıcıları ilk olarak neye odaklanmalı, neyi amaç edinmeli, daha iyi bir forex kullanıcısı olmak için neyi başarı saymalı gibi şeyleri bilmeliyim. Demem odur ki tavsiyelerinize ve önerilerine ihtiyacım var.
En çok da bahsettiğim 3 konuda önerinize ihtiyacım var. Müşterisine manav müşterisi gibi değil de forex müşterisi gibi davranan bir aracıya, iyi veri akışı sağlayan kaynaklara ve derin deneyimlere ihtiyacım var. Her yönlendirmeniz benim için çok değerli. Şimdiden teşekkürler.

Last edited by Kemal Yıldırım; 06-12-2012 at 22:28.
Reply With Quote
Old 06-12-2012, 23:34
serdarsefer serdarsefer is offline
Banned

serdarsefer is on a distinguished road

ben sorduğumda hep başlama dediler

şaka bir yana daha spesifik olursan daha net cevaplar alabiliyorsun. ayrıca firma adını yazmamışsın. yazsaydın belki bi şey diyen olurdu.

müşterisine manav müşterisi gibi davranma kısmına katılıyorum. bazı yerler müşteri hizmetlerini angarya olarak görüyor sadece
Reply With Quote
Old 08-05-2012, 01:38
TUNA- TUNA- is offline
Site Üyesi

TUNA- is on a distinguished road

Tüm forum katılımcılarına Selamlar.
En uygun topiğin, bu olduğuna karar verdim. Umarım doğru yerdir.

Seneler önce borsada işlem yaptığım dönemlerde ekran başında olmadığım için ve spekülatif kağıtlarda pozisyon aldığım için borsanın bana göre olmadığına karar vererek doğru zamanın gelmesini beklemeye karar vermiştim. Yaklaşık 2 sene önce mailime gelen bir mesajla Forex piyasasından haberdar oldum. Benim forex ile tanışmamı sağlayan Firmanın düzenlediği yarışmada 2 kere dereceye girerek ödül aldım. Gerçek para ile işlem yapmaya başladım. SCALPİNG in yasak olduğunu ve Türkiye'de yasal olmadığını öğrenince nasıl olsa bana bu parayı vermeyecekler diyerek 4-5 kere ters işlem yaparak parayı tam anlamıyla sıfırladım. Ve Türkiye'de yasallaşınca ya kadar bu piyasaya girmeyeceğim diyerek Forex defterini de kapatmıştım. Ta ki Mayıs ayında gelen bir mail ile SPK nın forex e izin verdiğini öğreninceye kadar.
Neredeyse 24 saat PC başında olma imkanı olan biri olarak, hazır spakülatif bir piyasa bulmuşken, kısa sürelerde çok büyük kâr etme imkanım var iken, SPK da izini verdiğine göre benim işleme başlamama engel hiç bir şey kalmadı diye düşünerek geçen hafta itibariyle SPK izni olan bir firmayla anlaşma yaparak işlem yapmaya başladım. Gerçek parayla işleme başlayınca, yarışmada olduğu gibi pozisyon açtıktan sonra yatıp uyumanın mümkün olmayacağı anladım. Eskiden olduğu gibi forumlara takılıp bilgi alışverişinde bulunmam gerektiğini düşünerek ilk mesajımı yazmaya karar verdim.
Eski bir forum katılımcısı olarak bu kadar uzun, grafiksiz ve formülsüz bir yazıyı okumanın ne kadar sıkıcı olduğunu bilirim. Benim hayat hikayemle de kimsenin ilgileneceğini de sanmıyorum. Eğer forumda katılımcı olacaksam kendimi tanıtmamın daha doğru olduğunu düşündüm.

Bütün forum katılımcılarına bol kazançlı bir hafta dilerim.
Reply With Quote
Old 06-01-2013, 14:16
setdesigner840 setdesigner840 is offline
Banned

setdesigner840 is an unknown quantity at this point

3-4 gün önce John Bollinger'in Boğaziçi Üniversitesindeki konferansına gittim. Teknik analizde kendini dünyaya duyurmuş birisi olarak daha akademik konuşmalar bekliyordum, yanıldım. Adam 2 saat konuşmasından hiç bişi anlamadım. Klasikleşmiş laflarla doluydu. Anladığım en iyi şey fiyat bantların altında ve başka göstergelerle uyuşmazlık varsa alış, tam tersi de satış. Projeksiona 1-2 resimde eklemiş görselleştirmek için. Daha çok trendlerde verdiği sinyalleri koymuş. Çok hızlı geçmesine rağmen bir kaç resimde, aynı mantıkla geçmiş sinyalleri görme fırsatım oldu. Eğer bahsedilen sinyale göre işlem yapılırsa kesinlikle hesap gümletir.

Yeni başlayacak arkadaşlara tavsiyem, hatta önemsiz gibi görünen fakat kaldıraçlı işlemlerin en önemli basamağı iyi bir risk yönetimiyle işlem yapmalarıdır.

Açıkta ne kadar işleminiz olursa olsun hesabınızın en fazla 2% sini riske edin. Ayrıca hedefleriniz stoplarınızdan 2.5 kat daha fazla olsun.
Reply With Quote
Old 06-01-2013, 14:49
Kemal Yıldırım's Avatar
Kemal Yıldırım Kemal Yıldırım is offline
Üstat

Kemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond repute

Quote:
Originally Posted by setdesigner840 View Post
3-4 gün önce John Bollinger'in Boğaziçi Üniversitesindeki konferansına gittim. Teknik analizde kendini dünyaya duyurmuş birisi olarak daha akademik konuşmalar bekliyordum, yanıldım. Adam 2 saat konuşmasından hiç bişi anlamadım. Klasikleşmiş laflarla doluydu. Anladığım en iyi şey fiyat bantların altında ve başka göstergelerle uyuşmazlık varsa alış, tam tersi de satış. Projeksiona 1-2 resimde eklemiş görselleştirmek için. Daha çok trendlerde verdiği sinyalleri koymuş. Çok hızlı geçmesine rağmen bir kaç resimde, aynı mantıkla geçmiş sinyalleri görme fırsatım oldu. Eğer bahsedilen sinyale göre işlem yapılırsa kesinlikle hesap gümletir.

Yeni başlayacak arkadaşlara tavsiyem, hatta önemsiz gibi görünen fakat kaldıraçlı işlemlerin en önemli basamağı iyi bir risk yönetimiyle işlem yapmalarıdır.

Açıkta ne kadar işleminiz olursa olsun hesabınızın en fazla 2% sini riske edin. Ayrıca hedefleriniz stoplarınızdan 2.5 kat daha fazla olsun.
Normaldir bolingerin ne olduğu herkesin malumu tüm platformlarda var.Anlatıyorum ama insanlar mucize peşindeler.İndicatorler geçmişin resmini çizerler geleceği göstermezler onlarla düzenli para kazanılmaz.
Reply With Quote
Old 06-02-2013, 20:10
dafce's Avatar
dafce dafce is offline
Moderatör

dafce is a glorious beacon of lightdafce is a glorious beacon of lightdafce is a glorious beacon of lightdafce is a glorious beacon of lightdafce is a glorious beacon of lightdafce is a glorious beacon of light

Quote:
Originally Posted by setdesigner840 View Post

evet bende hemen hemen aynı seylerı dusundum.... yada beklentım coktu o nedenle bıraz vasat geldı...

........
Reply With Quote
Old 12-14-2013, 13:03
dr.v dr.v is offline
Banned

dr.v is on a distinguished road

9 yıldır foreksle ve 15 yıldır borsa ile ilgileniyorum. 2 küçük hesap patlattıktan sonra müthiş paralar olmasa da hedefim olan yılda bir yurt dışı tatiline çıkacak kadar kazanmayı öğrendim. Hiç bir yerden alıntılamadığım kendi tecrübelerimi buradan aktarmak isterim. Bir arkadaşıma dahi yararım olursa ne mutlu bana.

Bu işte en önemli sözlerden biri bir trader ın dediği "Başarının en büyük sırrı, büyük bir sırrının olmayışıdır. Ve eğer varsa bu benim için de bir sırdır." sözdür. Kazanmanın büyük bir sırrı yoktur. Bir çok sırrı vardır.
Her forumda, googleda foreks diye tarattığınız her sayfada çıkar. Psikoloji, stop loss, iyi teknik analiz bilme, indikatörler....Bunların hepsi bu işle uğraşanların okuduğu bilgiler. Evet uygulaması zor bilgiler. Ben bunların hepsini tecrübelerimi katarak toplu olarak bahsetmek istemiyorum. Her foreksçi şahsına münhasırdır. HER BİR FOREKSLE UĞRAŞAN İÇİN AYRI BİR SİSTEM VE STRATEJİ OLMALIDIR. HERKES KENDİ SİSTEMİNİ KENDİ STRATEJİSİNİ GELİŞTİRMELİ, BUNUN İÇİNDE KLASİK TEKNİK ANALİZ, ELİOT, FİBONACİ BİLMELİ, VERİ VE HABERLERİ TAKİP ETMELİDİR. Bu işin sırrı varsa o da budur. Strateji ve sistem derken iki kelime içinde yüzlerce yol ve yöntem barındırmakta ve çok fazla kombinasyon içermektedir.
Her yer insanoğlunun en can alıcı noktasından vuran reklamlarla dolu, kolay ve emeksiz çok para kazanmak.%95 inin kaybettiği bir piyasaya girerken çok çok düşünmelidir. Ve asla kaybettiğinde onu üzecek kadar bir miktarla bu piyasaya girmemeli. Kendi sistem ve stratejisini oluşturduktan sonra gerçek işlemlere girmelidir.

STRATEJİ;
Bu işe başlayanlar öncelikle hedefini belirlemeli. Öyle her hafta şu kadar pip kazanacağım, günlük şu kadar dolar kazanacağım gibi bir hedef değildir bu. Foreksi bir para kazanma aracı olarak mı, yatırım aracı olarak mı, bir hedge etme aracı olarak mı gördüğümüz önemlidir. Bu durumda strateji oluşturulur. Strateji bir çok değişkenin belirlenmesi ve düzenlenmesi demektir. Stratejide vade, kar elde etmek için kullanılan enstrümanları harmanlamak gerekir.
1.VADE
Para kazanma aracı olarak foreksi ele aldığımızda en önemli rakip karşımıza çıkıyor "HIZ". Foreks hız demek, hız = hata. Eğer başka bir işiniz yoksa tek uğraşınız ise o zaman kısa vadeli işlemler sizin için uygun olabilir ama kaybedenler arasında büyük orana sahip olan gruptan iseniz yani ben hem işimde çalışayım hem de foreksten zengin olayım diyorsanız bu rüyadan hemen uyanın.Eğer benim gibi devamlı gitmek ve yapmak zorunda bir işiniz varsa , masa başında dahi oturuyor olsanız hız sizin için ölümdür. Bu durumda sabırla uğraşacağınız orta vadeli işlemler sizin kurtarıcınız olacaktır. Kısa vadede STOP LOSS olmazsa olmaz bir enstrüman iken orta vade de hemen hemen değerini yitirmektedir. Orta vadede SWAP önemli hale gelmektedir. Ya pozitif swap seçilmelidir yada swapsız bir hesap açılmalıdır. kısa vadeden kasıt scalpingten bir iki güne kadar uzayan süredir. Orta vade 1-2 günden bir kaç aya kadar uzayan süredir.
2.İNDİKATÖRLER VE ANALİZ
Hiç bir indikatör size para kazandıramaz. Ancak kısa vadede yön gösteren indikatörler sizin için değerli hale gelir. Burada repainting yapan indikatörler çoğu zaman yanlış karar verdirir. Örnek olarak fx fish. geçmişe baktığınızda tamam işte zengin oldum diyebilirsiniz; http://www.dosya.tc/server20/Wdg0zJ/fxfish.rar.html
ama hiç kolay olmadığını demo canlı takipte takipte anlarsınız.
Hiç indikatör kullanmadan kısa vadeli işlemer yapanlar daha başarılı olduklarını ifade etmektedirler. Bu konuda tam bir istatistiğim malesef yok. Ancak klasik TA daki destek direnç çizgileri, fibonaci ve eliot ile kısa vade oynama imkanım olduğu zamanlarda az bir zarara karşılık yüksek karlarım oldu. Bir diğer yöntem hem orta hem kısa vadede kademelerdir. Kademelerle alış satış işlem kapama yapabilirsiniz. Ama buna uygun ince noktaları olan bir sistem geliştirmek mutlaka gereklidir. İndikatörler, klasik TA, fibonaci ve eliot yöntemlerinin hepsinde kısa yada orta vadede trend yönü çok ama çok önemlidir.
orta vadede trend gösteren indikatörler değerlidir. Ancak unutulmamalıdır ki ; az kafa karıştıran strateji ve sistemler her zaman daha iyidir. En az indikatör ve analiz yöntemi doğru olandır. Bu arada her insanın beyninde çalışma sistemine uygun indikatörü seçmesi en iyisidir.
devam edecek...
Reply With Quote
Old 12-14-2013, 16:38
dr.v dr.v is offline
Banned

İndikatörler olay gerçekleştikten sonra yönlenirler. Yani olacak trendi göstermezler ama trend eğer devam edecekse bize bir yön gösterici olabilirler. Genel kanı indikatörlerde uyumsuzlukların kullanılmasının daha başarılı olduğu yönündedir. Bazı durumlarda iki indikatörler beraber kullanılması başarı oranını artırabilir.

Yukarıda benim ayrıntılarını bilmediğim için ifade etmediğin iki teknik analiz yöntemi daha vardır ki bunlardan biri gann analizi ve diğeri mum çubuk analizidir. Mum çubuklar daytrade yapanlar için gayet iyi sonuçlar vermektedir.
Analizi hangi zaman aralığında yapacağımız da sıkça bu işe başlarken sorulan sorulardandır. Bu tamamen stratejindeki vade ile ilgilidir.

3. Pozisyona girme zamanı ve hangi paritelerde işlem yapacağımız
Emtialar çok can yakıcıdır her zaman. Bu yüzden yeni başlayanların basit ve sık kullanılan paritelerle bu işi öğrenmeleri daha iyidir. Egzotik paritelerde tüm gün ve gece boyunca iyi işlemler olmadığından sıkıntılar oluşabilir. En çok oynanan eur/usd de bile piyasaların kapalı olduğu saatlerde işleme girmek analiz yapmadaki zorluk nedeniyle tercih edilmemelidir.
devam edecek....
Reply With Quote
Old 12-15-2013, 00:29
dr.v dr.v is offline
Banned

İşleme giriş saatleri ile ilgili ATR indikatörü ile oluşturulmuş bir sistem dahi vardır. Bu alanda keşfedilecek halen pek çok bilgi olabilir. Belkide keşfedilmiş ancak keşfedenlerin kendine sakladığı.
kısa vadeli işlem yapıyorsanız day trade işlemlerde veri öncesi işlemler her zaman çok tehlikelidir. Bir de kısa vadeli işlemlerde hafta sonunda açık işlem
bırakmakta riski yükseltmek demektir.
Bu işe yeterli stratejiyi oluşturup sisteminizi kurduysanız yine az bir miktar parayla girdiyseniz sisteminizde marjin yönetimi iyi bilinmesi gereken işlerdendir.
Bu yüzden mikro lotlarla (0,01 lot) işlem yapmak gerekli olacaktır.
Reply With Quote
Old 12-15-2013, 09:42
dr.v dr.v is offline
Banned

Gelen özel mesajda oluşan yanlış anlaşılmayı düzeltmek isterim. 9 yıldır foreksle uğraşıyorum ancak 8 yılım öğrenmekle geçti. Her yıl malesef tatil parasını çıkaramadım. Hatta patlattığım iki hesabı bile tam kurtaramadım. Sadece bu işin elifindeyim. Bu işin ustası, duayeni olduğum için yazmıyorum. Tecrübe birkimimi paylaşmak adına yazıyorum. Her türlü matematik sistemde self kontrol mevcuttur. Oluşturmak istediğimiz analitik sistemde bu self kontrolü sağlayacak olan diğer okuyucular, diğer bireylerdir. Aslında ben bu yazıları yazarken hem kendim bilgilerimi tekrar gözden geçiriyorum, hem de gelen cevaplarla daha iyiye gitmenin yollarını arayacağım. Diğer pencerden bakanın sözüyle sinerji oluşturacağım, yada bir elin nesi var iki elin sesi var...
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules