FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) path
Go Back   FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) > Beginners in the forex
Beginners in the forex Information for those new to Forex will be shared in this title.
Reply

Thread Tools
Old 09-08-2018, 23:09
Yahak Yahak is offline
Yeni Üye

Yahak is on a distinguished road

Herkese merhabalar ve bol kazanclar
Tecrubelilere sacma gelecek bir soru sormak durumundayim lakin iktisat mezunu olmama ragmen bir turlu anlayamadim.
Sorum kaldirac ile ilgili.. teoride anladigim
Kadariyla kaldirac daha fazla
Kazanmaya imkan veren ancak ayni oranda da riskli bir aractir. Fakat pratikte;

- 1000 usd ve 10000 usd yatirim ile girmis iki farkli yatirimci dusunelim. Ikisinin de kaldiraci 1:200 olsun. Her ikisi de 0.1 lot buy acmis olsun ve kur 10 adim artmis olsun. Ikisi de 0.1x10= 1 usd kar etmis olmaz mi?

Bunlari yazarken bir soru daha aklima takildi

- 1:1 kaldiracta 1:500 teminata gore daha cok teminat baglaniyor. 1 kaldirac 500 kaldiractan daha mi buyuk oluyor?

Daha bunlari anlayamadiysan birak bu isi diyorsaniz soyleyin lutfen )

Yanitlarsaniz cok memnun olurum.

Tesekkurler
Reply With Quote
Old 09-10-2018, 17:03
Ertuğrul's Avatar
Ertuğrul Ertuğrul is offline
Site Üyesi

Ertuğrul is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by Yahak View Post
Tecrubelilere sacma gelecek bir soru sormak durumundayim lakin iktisat mezunu olmama ragmen bir turlu anlayamadim.

- 1000 usd ve 10000 usd yatirim ile girmis iki farkli yatirimci dusunelim. Ikisinin de kaldiraci 1:200 olsun. Her ikisi de 0.1 lot buy acmis olsun ve kur 10 adim artmis olsun. Ikisi de 0.1x10= 1 usd kar etmis olmaz mi?

- 1:1 kaldiracta 1:500 teminata gore daha cok teminat baglaniyor. 1 kaldirac 500 kaldiractan daha mi buyuk oluyor?

Tesekkurler
1 lot 100.000 birim
0,1 lot 10.000 birim (0,1 lota mini lot denir)
0,01 lot 1000 birim (0,01 lota mikro lot denir)

Evet ikisi de 1 usd kar yapar. Çünkü önemli olan kaç lot poz açtığındır.
FX de sistem şöyledir:
Sen kendi paran ile işlem açmazsın. Aracı kurum sana borç vererek senin adına işlem açar. Ne kadarlık işlem açabileceğin kurumda açtırdığın hesaba yatırdığın paraya bağlıdır. Kaldıraç oranı ne kadar yüksekse kurum sana o kadar çok borç veriyor demektir. Bu da oldukça büyük bir risktir. Zaten fx i kumara çevirmede burada başlar. Bu yüzden SPK Türkiye'de kaldıraç oranını 1:10 ile sınırladı ki girilecek risk küçülsün. Hesap açma alt limitini de 50,000 TL yaptı ki insanlar sürekli 3-5 bin bulup buluşturup FX de hesap patlatıp durmasınlar.

Anlaşılmayan yerler varsa yine sor. Uygun zamanda elimden geldiğince cevaplarım.
Old 12-11-2018, 08:35
maniac_4141 maniac_4141 is offline
Yeni Üye

maniac_4141 is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by Yahak View Post

Tesekkurler
1:200 kaldıraç;
Kaldıraç, kaldırmamanın yokluğudur. Kaldırmamak, aslında kendisini işlem yokken belli etmez. çünkü kaldıraç, işleme yüklü girmenin varlığıdır. Kredidir. Kedi değil, kredi.

Teminat
Teminatın yüksekse misal 10bin dolar hesapta 9500 dolar teminat alınsa pozisyon 500 usd zarar edince kapanacak demektir. Ana parayı korur yani iyi bir şey
Reply With Quote
Old 05-09-2023, 15:15
4tilla 4tilla is online now
Site Üyesi

4tilla is on a distinguished road
Default VİOP Spread ?

Arkadaşlar merhaba
Daha Foex e geçiş yapmadığım için deneyim kazanmak için VİOP ta devam ediyorum. İsim vermeyeyim şu TV reklamlarındaki meşhur üç harfli yatırım firması. Burada yüklü fiyatlarla bir kontrat alıyoruz, ama kurlar değiştikçe kotasyonda ödenecek prim tutarları görünüyor. Pozisyon kapatırken yine alım-satım fiyatı adı altında kesintiler yapışıyor, hadi onada eyvallah dedik. Ama şöyle bir durum var örneğin 02.05.2023 tarihinde altın onsu 2017 dolarken zararım 187 USD iken 06.05.2023 tarihinde altın onsu yine 2017 dolar ve zararım 242 USD idi. Sorduğumda bana opsiyon hesaplama aracı linkini atarak yarım ağız geveleme cevap verdiler. Benim asıl merak ettiğim şu, zaten çok yüklü fiyattan kontrat satın alıyoruz, kazık spread oranlarınada katlanıyoruz, pozisyon kapatırken kestikleri parayada eyvallah diyroyz ama bunların istedikleri zaman kotasyona hile yapmaları mümkünmü ? yani normal şartlarda verdiğim örneğe göre vade kısalırken kar etmem yada zararımın azalması gerekmezmiydi ? Yani kotasyonu manüple ederek düsürme şansları varmı ? Sorduğumuzda hep biz Bloomberg kotasyonuna bağlıyız diyorlar. Birde forexte BE ne demek ? Pip nedir kendim nasıl hesaplarım ? VİOP da normal türev aracın alış/satış fiyatları yerine kontrat fiyatlarını koyuyorlar.
Reply With Quote
Old 06-01-2023, 08:44
Site Üyesi

Arkadaşlar hepinize selamlar

Benim bir sorunum var şayet yardımcı olurasanız çok sevinirim.

Adı lazım değil TV lerde bolca reklam veren bir aracı kurumda VİOP işlemi yapıyorum.

VİOP Opsiyon sözleşmelerine vade farkı,faiz vesair maliyetlerle çok yüksek primler ödeyerek çeşitli enstrümanlarda işlem yapıyorum. Hangi yönde (Buy/Sell) pozisyon açarsam açayım vade eridikçe maliyetlerin azalması beklenirken tam tersine spreadlere inanılmaz miktarlarda ve ne olduğu belli olmayan maliyet ilavesi yapılıyor.
Böylece ZARARLAR MAKSİMUM ve KARLAR MİNİMİZE edilerek manüplasyon yapıldığını düşünüyorum. Market Maker bir firma olduğunu zannettiğim bu kurum biz Traderlerin zararı ile kar diğer deyişle kar'ımızla zarar edeceğinden dolayı depozito yada
sermayelerimize göz koyduğunu düşünüyorum. Bu kuruma artık ne güvenim nede kafa sakinliğim kalmadı

Bu sıkıntımı SPK online şikayet ederek bu kurum nezdindeki hesabımın kontrol edilmesini talep edersem SPK bu şikayetime bakar ve gereğini yaparmı ?
Yada resmi başka kurumlaramı başvurmam lazım ? Eğer durumum yazılı bir belge ile
tespit edilirse bunu Dava konusu yapabilirmiyim ? Yada nasıl bir yol izlemem gerekir. Teşekkürler.
Reply With Quote
Old 06-01-2023, 11:29
Budakbaşı Budakbaşı is offline
Site Üyesi

Budakbaşı is on a distinguished road

VİOP bence forex ten daha tehlikelidir.

sebebi boşluklar çok olur.
önce demo forex

veya viop unda demosu dan yapılıp sonra...
çok kısa zaman aralıkları tehlikeli...
Reply With Quote
Old 06-01-2023, 13:00
Site Üyesi

Merhaba Sn Budakbaşı
VİOP'ta olası tehlikeler neler mesela ? Nasıl manüplasyon olur ?
Reply With Quote
Old 06-01-2023, 13:10
Budakbaşı Budakbaşı is offline
Site Üyesi

Budakbaşı is on a distinguished road

Çok spekülatif ve siyasi olaylardan etkilenir.
Reply With Quote
Old 06-06-2023, 13:43
Site Üyesi

Arkadaşlar merhaba
VİOP hesabıbımı kapatarak kan emici aracı kurumdan kurtuldum ve Devlet kurumuna ait bir kamu bankasınından Forex hesabı açtırdım, majör kalemlerde spread oranları düşük ve şimdilik swap ücreti almıyor. Yalnız mailime gelen bir notta :

NOT : ******FX bünyesinde gerçekleştireceğiniz işlemler için Marjin Call seviyesi %75 ve Stop Out seviyesi %50 olarak belirlenmiştir.

bunun anlamı nedir ?
Reply With Quote
Old 06-12-2023, 16:08
Site Üyesi

Merhaba arkadaşlar
Forex de çok yeni olduğum için henüz var olan forex hesabımdan henüz işlem yapmadım zira çok okuyup öğrenmem gerektiğini biliyorum. Yabancı forex sitelerinde translate sayesinde bir şeylere göz gezdirirken şöyle bir strateji okudum. Konu hakkındaki görüş ve tecrübeleriniz benim için çok önemli. Alıntıladığım strateji şu :

Riskten korunan grid ticaret sistemi, piyasa hangi yönde hareket ederse etsin, kişinin bir kazançtan para kazanabilmesi gerektiği ilkesini kullanır. Bu nedenle hiçbir durak gerekli değildir. Bunun mantıksal olarak mümkün olmasının tek yolu, aynı anda aktif bir alım ve satım işleminin olmasıdır. Çoğu tüccar bunun ticaret intiharı olduğunu söyleyecektir, ancak buna daha yakından bakmak için bazılarını ele alalım.

Diyelim ki bir tüccar, bir para birimi 100 seviyesindeyken aktif bir alım satımla piyasaya giriyor. Fiyat daha sonra 200'e hareket ediyor. Alış 100 kadar pozitif ve satış 100 kadar negatif olacak. bu noktada ticaret kurallarını çiğnemeye başlıyoruz. Pozitif alımımızı bozduruyoruz ve 100'lük kazanç hesabımıza gidiyor. Satış şimdi -100 kayıp taşıyor.

Izgara sistemi, piyasadaki herhangi bir hareketin nakit olduğundan emin olmasını gerektirir. Bunu yapmak için tekrar bir alış ve satış işlemine girilir. Şimdi, kolaylık sağlamak için, fiyatın 100 seviyesine geri döndüğünü varsayalım.

İkinci satış şimdi 100 pozitif oldu ve ikinci alış -100 kayıp taşıyor. Kurallara göre, biri satışı bozdurur ve hesabınıza 100 dolar daha eklenir. Bu, bu noktada nakde çevrilen toplamı 200'e getirir.

Şimdi aktif kalan ilk satış, -100 olan 200 seviyesinden şimdi başa baş olduğu 100 seviyesine taşındı.

Birlikte eklenen 4 işlem şimdi sihirli bir şekilde bir kazanç gösteriyor: - 1. satın alma +100 olarak, 2. satış +100 olarak bozduruldu, 1. satış şimdi başa baş ve 2. satın alma -100. Bu, genel olarak toplamda 100'lük bir kazanç sağlar.
Tüm işlemleri tasfiye edebilir ve biraz çay içebiliriz.

Fiyatların beli bir aralıkta dalgalandığı enstrümanlar için bu işlemi yapmak bana çok mantıklı geldi. Yukarıdaki örnekte fiyat her destek ve direnç seviyelerine geldiğinde işlemi uygulamak kazandırırmı gerçekten ?
Reply With Quote
Reply

Tags
forex, forex bilgi, forex eğitim

Currently Active Users Viewing This Thread: 18 (0 members and 18 guests)

Thread Tools

Posting Rules