FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) path
Go Back   FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) > Beginners in the forex
Beginners in the forex Information for those new to Forex will be shared in this title.
Reply

Thread Tools
Old 11-21-2016, 20:44
hakanharbeli
Guest

Default Forex'te 4 Yılı Devirdim Bu da Benim Tecrübelerim.

Merhaba,

Forumumuzda görünüşe göre en genç kardeşlerinizden biriyim. Sizlerin tecrübeleri yanında benimki su damlası kalır. Yine de izninizle sizinle tecrübelerimi paylaşayım bu yoldan geçen vardır geçmeyen vardır. Geçecek olanlar için faydalı olur umarım.

Forex İle Tanışmam

Amcamın hırdavat malzemeleri satan küçük bir dükkanında tezgahtar olarak çalışıyordum. henüz 12-13 yaşlarındayım. Küçük bir televizyonun teletexinde amcam sürekli rakamları takip ediyordu. Merak edip sordum nedir diye. "Bunlar hisse yeğenim." dedi. "Bu rakamlar da fiyatlar. Bu fiyattan alırsan ve arttığı zaman satarsan para kazanırsın." Borsa kavramı ile ilk tanışmam böyle olmuştu.

Amcamın büyük bir defteri vardı. Hisselerin kapanış ve açılış fiyatlarını günü gününe not alırdı. O defteri bana gösterip "Bak yeğenim bu hisse en düşük bu fiyata gelmiş. Şimdi ise bu fiyata çok yakın tam alım zamanı." derdi. Fakat o aralar pek anlamazdım ama yine de bayağı ilgimi çekerdi. İlgili olduğumu görünce "Belki sen de ekonomi okursun ve CNBC-E'de bu ekonomistler gibi yorum yaparsın." derdi. Arada bir "Ekonomist Hakan " diye espirili yaklaşırdı.

Bu yaşadıklarım beni iktisat bilimine yönlendirdi ve Çukurova Üniversitesi Ekonometri Bölümünü tercih edip kazandım. İngilizce hazırlık yıllarında "Borsaya girme vakti" dedim ve nasıl girebileceğimi araştırmaya başladım. "Dünya borsalarında işlem yapın" reklamı gözüme çarptı ve forex ile tanışıklığım bu şekilde başladı.

Doları al birkaç ay sonra sat.... Hayali

Forex nedir ne değildir diye araştırdıktan sonra GCM forex firmasından demo hesapla işlemlere başladım. Daha sonra bu girişimimi babam 100 dolar katkı sunarak destekledi. Webinar eğitimlerine katıldım. İndikatörlerin işlevini öğrendim fakat bana anlamsız geliyordu çünkü amacım "Dolar ne de olsa sürekli yükseliyor bir yerden girerim yükselince satarım." 'dı... Ama kaldıracı hesap etmemiştim. Çok geçmeden 100 dolar eridi gitti.

Bu iş zoruma gitmişti ve ben bunu başarabilirim diyip demo hesapla oynamaya ve araştırma yapmaya devam ettim. Scalping ile tanıştım. Kendimi biraz geliştirmiştim ve forexball adında bir forex yarışmasıyla karşılaştım. Forexball'da 10 bin dolarlık demo hesapla 1 hafta'da en fazla karı kazanmaya çalışıyorsunuz. Bu yarışmada 1 haftada 10 bini 30 bin yaptım ve avrupada 1000 küsür yarışmacıdan ilk 10'a girdim. Sonuçları hemen facebook'ta paylaştım.

Yarışmada derece elde etmem özgüvenimi arttırmıştı. Tekrar real hesap açmak istedim fakat param yoktu. Derken facebook üzerinden bir tanıdığım "ben para versem sen bunu değerlendirebilir misin?" dedi ve kabul ettim. Bana 900 dolar verdi. İlk hafta 1100 dolara çıkardım fakat 2. hafta işlemlerim zarardaydı ve bunu görünce parasını almak istedi 700 dolar olarak geri verdim. Bir başka tanıdık da 500 dolar verdi. O para da Malesef 4 ayda eridi gitti...

Bütün bunlar neden mi oldu? Çünkü saçma bir teoriyle hareket ediyordum; "1000 dolarım olsa 10 dolarlık işlem açarım ve beklerim ne de olsa artacaktır." diyordum fakat kaldıraç öyle bir durum ki zararınızı çığ gibi büyütüyordu. O dönemlerde çok başarılı olan işlemlerime bakıyorum da hepsi tesadüfmüş.. Birşeyleri yanlış yapıyordum ama neyi?

İşi İyi Bilmeden Anlamadan Girmemek Gerekiyormuş

Tekrar döndük demo hesaplara ama bu sefer iyice öğrenmek için köküne kadar özüne kadar bilmek için. Başladım araştırmaya makaleler kitaplar okumaya. Forex için yazılmış tezlere, indikatörlerin nasıl hesaplamalar yaptığına. Başarılı insanların nasıl işlemler yaptığına. Döviz kurunun nasıl oluştuğuna.

Uzun bir sürecin sonunda farkettiklerim şunlar oldu;

Kendime sağlam temellere dayanan bir strateji belirlemeliyim.
Webinar eğitimleri birbirinin kopyasıydı. Bunların sınırlarının dışına çıkmalıydım.
Herkesin ne yaptığını bilmeliydim ama herkes gibi davranmamalıydım.
Forexte herşeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenmeliydim.
Eğer bir strateji belirlemişsem bu strateji en az 3 ay kazandırmadan real hesap'ta işlem yapmamalıydım.

Bunun gibi ilkelerle hareket edip araştırmalara çalışmalara devam ettim.

Forex Forum TR İle Tanışmam

Bu forum ile tanışmam hiçbir yerde olmayan bir bilgiyi anlatan üstatların olması sayesinde oldu. Şirketlerin Market maker mı ya da ECN/STP sistemi ile çalışan şirketler mi olduklarını bu forumda Kemal hocamın makalesinde gördüm ve gerçek anlamda yatırımcıları bilgilendirdiklerini gördüğüm günden beri bu forumdayım.

Son aşamada ne durumdayım

Bugün geldiğim nokta;

Öncelikle üniversitede 4. sınıfım ve artık ekonomiyle ilgili iyi bir donanıma sahibim. Piyasanın işleyiş mantığını biliyorum ülke politiklarının forex piyasalarına etkilerini biliyorum. Analiz nasıl yapılır nasıl edilir bunları ilk yıllarıma göre çok çok daha iyi biliyorum.

Diğer yandan artık metatrader'da kendi indikatörlerimi ve robotlarımı yazacak düzeydeyim. Bu bana indikatörlerin ne derece faydalı olabileceğini indikatörlere analizlerin hangi aşamalarında başvuracağımı öğretti.

Yeni başlayacak olanlara en önemli tavsiyem.

Öncelikle forexin her şeyini bilin indikatöründen fiyatın nasıl oluştuğuna kadar her şeyi..

ve sonra grafikleri izleyin sürekli bir döngünün olduğunu keşfedeceksiniz. Bu döngüyü keşfettiğinizde bir strateji belirleyin ve bu stratejiyi kesinlikle aylarca demo hesaplarda deneyin kazanamıyorsanız zaten gerçek hesapta da kazanamazsınız.

ve sizlere son tavsiyem dolarla asla böyle inatlaşmayın

saygılar herkese

Last edited by hakanharbeli; 11-21-2016 at 20:47.
Reply With Quote
Old 11-22-2016, 15:51
kisacafb kisacafb is offline
Site Üyesi

kisacafb is on a distinguished road

Teşekkürler paylaşim için
Pekii bi soru, kazanmaya başladınız mı?
Reply With Quote
Old 11-22-2016, 18:22
hakanharbeli
Guest

Yorumunuz için teşekkürler hukukta yetiştirmem gereken bir chapter var. En yakın zamanda cevap vereceğim hocam saygılar
Reply With Quote
Old 11-22-2016, 20:14
asi_rizeli asi_rizeli is offline
Site Üyesi

asi_rizeli is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by hakanharbeli2 View Post
Yorumunuz için teşekkürler hukukta yetiştirmem gereken bir chapter var. En yakın zamanda cevap vereceğim hocam saygılar
Hakan hocam pm attım. Bi dönüş yapabilir misiniz?
Old 11-23-2016, 14:34
hasangmd's Avatar
hasangmd hasangmd is offline
Yeni Üye

hasangmd is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by asi_rizeli View Post
Hakan hocam pm attım. Bi dönüş yapabilir misiniz?
Hocam forum da göremiyoruz seni uzun süredir. Ozlettin kendini arada destek direnc grafik çizimlerini paylaşta istifade edelim.
Reply With Quote
Old 11-24-2016, 11:40
Ozdenn Ozdenn is offline
Banned

Ozdenn is on a distinguished road

Bilgileriniz için teşekkürler. Bol kazançlar herkese.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules