FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) path
Go Back   FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) > Beginners in the forex
Beginners in the forex Information for those new to Forex will be shared in this title.
Reply

Thread Tools
Old 05-11-2015, 19:38
efe's Avatar
efe efe is offline
Site Üyesi

efe is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by onuco View Post
a1 capitalde var swapsız benımkı öyle ama usdtr yok bizde
benimkide a1 swaplı usdtry var

googlea baktım sonradan swapsız forex diye dandik firmalar var sanki sormak lazım
Reply With Quote
Old 05-11-2015, 21:11
ugurrsy ugurrsy is offline
Banned

ugurrsy is on a distinguished road

Aslında şu anki konumum ,internet bankacılığı ile döviz alıp ,satmak kendi çapımda ..Ama bunun için bile forex olayına ihtiyacım olduğunu anladım ..Temel analiz ,teknik analiz gibi . 5 ay önce dolar alıp hiç bozdurmayan birisi ,şu anda pek çok forex işlemi yapan insandan daha çok kazanmıştır ..

Sonra şu soruyu soruyorsun..Neden bu forex işine giriliyor ki ?Bak temiz para var ,faizden yüksek falan , hesap patlatmada olmuyor ..İnsanlara risk ,heyecan mı veriyor ? Bunu mu seviyorlar ?

Sonra bakıyorsun ki ,döviz hep böyle gitmemiş ,şansımıza işlemiş 3-5 aydır ..

Ama forex ,ya insanı dünyasından kopartıp kendine bağlayacak ,ya da uzak durulması ve dünyanın diğer zevklerine yönenilmesi gibi algılamaya başladım .

Forexle ilgili ilk algılamam bu (safça yazılmış bir yazı)
Reply With Quote
Old 05-29-2015, 23:46
Yildirim Fx Yildirim Fx is offline
Banned

Yildirim Fx is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by Yildirim Fx View Post
Hocam harika bir paylaşım olmuş. İçinden kendime de dersler çıkararak keyifle okudum. ( Tabii ettiğiniz zarara üzülerekten )
Bu piyasa gerçektende ilginç işlerin olduğu bir piyasa bir yere kadar teknikle, bir yerden sonra temel ile daha sonrasında ise hikayelerle yön çizilen bir piyasadayız. Dolayısıyle tekniği en iyi bilen trader temeli en iyi bilen trader veya hikayeleri en iyi yorumlayabilen trader da olsanız zarar yazabiliyorsunuz. Çünkü piyasanın neyi ne zaman yorumlayacağını bilmeniz açıkçası birazda şansınıza kalmış.
Ben Allah'ıma binlerce kez şükürler olsun ki bu işten kar yazan taraftayım. Çünkü ettiğiniz zarar gerçekten insanı üzüyor ( kardan yapılmış zarar bile olsa ) keşke cebime koysaydım diyor insan veya kar ile kapatınca keşke bekleseydim bak şimdi bu kadar dolar daha karım vardı diye düşündürüyor.
Bana göre Forex'İn temeli sabır ! Tabi sadece sabır yeterli midir ?
Bunu bir örnekle örneklendirelim ;
1,3340 dan parite almış olan bir yatırımcının sabretmiş olması şuan paritenin 1,10 altında olduğunu düşündüğümüzde kendisine hesap patlattırmış olacaktır. Yani burada edilen sabır insanı felakete surukleyebilir. Demek ki tek başına sabır yeterli olmayabiliyormuş. Buna teknik ve temel analizde gerekiyormuş.

Neyse işin uzmanı olmadıgımdan kimseye yol göstermek haddim değildir ancak kendi izlemiş oldugum yolu anlatacak olursam;

Ben bu işe ilk babamın hesabında 5000 dolara 1000 dolar bonus kampanyası vardı bir firmanın onun hesabındaki 5000 dolarla başladım yani totalde 6000 dolar oldu ve onunla işleme başladım. Seneyi hatırlamıyorum ancak herkes altın 1000 e gelecek diye bas bas bagırıyordu ekranlarda, ben de zaten 1000 doları bonus dıye dedim dur bi burdan satayım 1,161 den başladım satmaya ( Yalan olmasın yüzler bakamının rakamını tam hatırlayamıyorum ancak ya 1 ya da 2 ydi, Yani 1244 veya 1144 dü ) hedefte 1080 varya deli gibi satıyorum ( deli gibi dediğim 0,02 lerden ibaret ama toplamda açtıgım 0,02 ler birikip 0,70 i geçmişler ) bu arada da şuanda bir fx firmasında satış müdürü olmuş olan bir Ece ablam var bayaga bir kara geçtim altın düşüyor 1,120 lere geldi
1500 doların üzerinde karım olmuşken Ece ablayla konusuyorum düşecek demeye devam neyse düştü düştü 1,085 e falan bir geldi bir başladılar almaya bir anda 1,230 a kadar max yarım saat içerisinde aldılar neye ugradıgımı şaşırmıştım 2 bin dolar civarı olan karım bir anda 400 dolara geriledi ( düştükçe sattıklarım zararla beraber ) Neyse sonra ben bu 400 doları çektim. Ama ilginç bir olay oldu ve 6400 dolar varken 5400 doları çektım 1000 dolar normalde bilmme kaç lot yapmadan cekersen sılınıyordu ancak bır baktım ki hala duruyor işlem açılıyor mu diye denemek istedim baktım açıldı. Hemen aradım fx piyasalarının en şirin kızı Şirin ablamı dedim abla boyle boyle 1000 doları bana hibe mi ettiniz diye sorunca nasıl yani falan fılan dedı dedim parayı cekmedıler ya cekmelerı lazım kullandın mı yoksa dedi bu arada da benım 1000 dolar 1,180 olmuştu ya muhasebedeki kız unutmuş falan neyse dedım abla tamam ama ben ondan 200 dolar kar ettım sadece 1000 i çeksinler o zaman dedim neyse tamam boylece 680 küsür dolar karla başlamış oldum.

Sonra farklı bir firmadaa en az 15 kişi adına kampanyalı hesap actım parayı kaybetsende geri ödüyorlar 3 gün içerisinde dedim tamam sırayla actım hesapları kimini batırdım 250 doları sıfırladım geri yukledıler parayı kımını 400-800 arası yapıp çektım kar ettiklerimden kar payıda verdım tabii millete bi baktım o hesaplardan 1000 doların üzerinde karım var sonra dedim neyse bunlarla ugrasmayayım kendi hesabımla ugrasayım biraz yatırdım 800 e yakın bır dolar yatırdım ve bunu 1-2 ayda 2300 dolar yapıp çektim.

Sonra farklı bır fırmada apple tablet kampanyası var dediler oraya yatırdık, 100 lot işlem yapcaksın dediler neyse ben burada hesabı 7500 dolara cıkardım ama 3 ay da bitirmem lazım olan lotları bıtıremedım. Kız aradı değeri 350 dolarmış keseceklermiş neyse 10 gün daha uzattırdım lotu tamamlayayım derken 600 dolar zarar kapattım 6800 olarak çektim neyse işim çıktı devamını sonra anlatırım arkadaşlar
Eveet arkadaşlar tekrar merhaba çokca uzun uzadıya anlatamıycam ancak kısaca değineyim forex hayatımın devamına . .

Bu fırmadan 7000 dolara yakın olan paramı çektıkten sonra bir başka firma da 250 dolar iade kampanyalı hesap diye bir mevzuya rastladım hemen actım kendıme 250 yi 300 küsür yapıp çektim tam hatırlamıyorum rakamları sonra babama abıme arkadaşlarıma derken mınımum 20 tane hesap açmış ve onlardan toplamda 2000 dolar civarında kar etmişimdir.

Sonrasında bu parayıda ekleyip yeniden forex piyasalarının en şirin kızı Şirin ablamın firmaya geri dönüş yaptım bir zaman sonra bu eski kampanyalı olan fırmadakı kız ayrılmış başka bir şirkete geçmiş bilgilendirmek için beni aradı buradada yapıcaz dıye burada 500 dolar ıadelı yapacaklarmış ki hala devam etmekte neyse ben buraya da belki 30 hesap açıp 5-6 bın dolar kar etmiş ve de bunun 1000 dolar cıvarını hesap sahıplerıne hediye etmişimdir.Sonra asıl hesabımıda buraya taşıdım. Mesleğimden ötürü fx le ciddi anlamda ilgilenen olmasa da dolar euro parite altına ilgili bir çevrede oldugumdan bir kaç kişiye fx i ögretmısımdır.

Öğrettiğim bir kaç kişiye hesap da açmış ve bunların bir kaçından da iadesınden yararlanmısımdır. Birinin yapmış oldugu ıslemlerden bır ayda ıphone 6 plus kazandım Birinden iki ayda 5 bin dolar cıvarı iade kazandım bir diğerinden 300-400 dolar cıvarı Bu arada kendı hesabımı da 30 küsür bin dolara çıkarmışım.

Sonra hepsını toplayıp çok düşük spreadlerle işlem açtıran bır fırmaya gectım 42 bin dolar civarı . .

Şuan hala aynı fırmadayım anlattıgım ıadeler sadece ıkı aylık surecteydı sonrasında ıade vs almadım şuan 67 bin dolar. Hedef 80 bin dolar çünkü ben bu işe aslolarak 800 dolar ile başlamış bulundum ( 800 dolardan 80 bin dolara diye bir makale paylaşabilmem lazım )

Neyse arkadaşlar fazla yormayayım sizleri de kendimi de ama bir kaç noktaya değinmek istiyorum.

Öncelikle ben 27 yaşında üniversite mezunu ve öğrencisi bir gencim. Eğitimim de ekonomi üzerine ki aileden gelen bir ekonomi muhabbeti de mevcut küçüklüğümden beri ancak öyle zengin insanlarda değiliz. Forum da bir çok arkadaşı görüyorum gelirim de iyi hobi olarak yapıyorum diyen bakın ben bu piyasa da yüzde 10 a yakın insan genelde kazanıyorsa onların içindeyim Allah ıma binlerce şükürler olsun ki ancak ben hakkaten evi arabası olan aylık 3-4 bin lira geliri olan birisi olsam belki de fx e hiç bulaşmazdım biz ne yaptıysak parasızlıktan yaptık yani Benim babam yıllardır döviz bürosunda ücretle çalışan bir işçi şuan ben de malesef ki öyleyim ama şimdilik diyelim. Yani ben bu işe hani reklamlarda 100 doları bilmem kaç yüz dolar yaptı bunları görerek başlamadım tamamen tesaduf babam borsayla ugrasırken bi dövi burosu forex şirketi kurdu boyle bır kampanya yaptı ve onla başladım hee altımda arabam cebımde param olsa inanın başlamazdım şuan pişman mısın başladığına diyecek olsanız Aslaa derim ancak keşke başka bir şekilde bir gelirim olsaydı da hiç forexi tanımasaydım derim yani daha kolay bir yoldan para kazanmayı isterdim

Neyse belki bir gün kullanıcılar arası bi piknikdi yemekdi bir organızasyon olurda bol bol dertleşiriz, sağlıcakla kalın, Allah'a emanet olun.
Reply With Quote
Old 05-30-2015, 03:12
hbb13 hbb13 is offline
Yeni Üye

hbb13 is on a distinguished road

Reply With Quote
Old 05-30-2015, 14:51
recepcem1984 recepcem1984 is offline
Site Üyesi

recepcem1984 is on a distinguished road

yıldırım hocam iadeli hesaplarda nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olurmusunuz...Tecrübelerinizden faydalanalım
Reply With Quote
Old 07-06-2015, 02:54
Ewray16 Ewray16 is offline
Yeni Üye

Ewray16 is on a distinguished road

Merhaba Arkadaşlar,

1 kaç saattir foruma bakıyorum ama net cevabımı bulamadım. ve armaktan yoruldum. Benim de bir kaç sorum olacak.

Öncelikli olarak

1- Arkadaşlarımız 100 $ lık hesaptan para kazanamayacağımızı söylüyorlar bu ne kadar doğrudur. Ben yarın itibari ile işlemlere başlayacağım.

2- Şirketlerin yatırım uzmanlarına bir güvensizlik hakim. Bu kişiler yerine böyle güzel forumları takip etmem daha mantıklı sanırım. Bu konu da hem fikir misiniz?

3- En önemli sorum demo hesap oynarken bazen para kazandım, bazen kayıp ettim. Son zamanlarda açtığım işlemlerin 20/15 i falan başarılı oluyor. bu ortalamayı 60 - 80 işlem için diyebilirim.

Hesap açmam için beni ikna etmek isteyen müşteri temsilcim bana artı da olan bedellerin benim olduğunu söyledi. yani ben 100 $ yatırdım 10 bin dolarım var ve ilk işlemlerimden itibaen bmesela 5/5 işlemden kazandım diyelim. 100 $ kazandım diyelim o paranın tamamı benim oluyor mu?

4-10 000 $ ım sıfırlanana kadar mı oynuyorum. Yoksa belli bir teminat vs limiti var mı?

5- Son olarak GCM Forex ile başlamayı düşünüyorum. Tavsiye eder misiniz?

Bu konularda sabırla verilecek cevaplarınız için şimdiden teşekkürler arkadaşlar.
Reply With Quote
Old 07-06-2015, 02:57
Kemal Yıldırım's Avatar
Kemal Yıldırım Kemal Yıldırım is offline
Üstat

Kemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond repute

Quote:
Originally Posted by Ewray16 View Post
Merhaba Arkadaşlar,

1 kaç saattir foruma bakıyorum ama net cevabımı bulamadım. ve armaktan yoruldum. Benim de bir kaç sorum olacak.

Öncelikli olarak

1- Arkadaşlarımız 100 $ lık hesaptan para kazanamayacağımızı söylüyorlar bu ne kadar doğrudur. Ben yarın itibari ile işlemlere başlayacağım.

2- Şirketlerin yatırım uzmanlarına bir güvensizlik hakim. Bu kişiler yerine böyle güzel forumları takip etmem daha mantıklı sanırım. Bu konu da hem fikir misiniz?

3- En önemli sorum demo hesap oynarken bazen para kazandım, bazen kayıp ettim. Son zamanlarda açtığım işlemlerin 20/15 i falan başarılı oluyor. bu ortalamayı 60 - 80 işlem için diyebilirim.

Hesap açmam için beni ikna etmek isteyen müşteri temsilcim bana artı da olan bedellerin benim olduğunu söyledi. yani ben 100 $ yatırdım 10 bin dolarım var ve ilk işlemlerimden itibaen bmesela 5/5 işlemden kazandım diyelim. 100 $ kazandım diyelim o paranın tamamı benim oluyor mu?

4-10 000 $ ım sıfırlanana kadar mı oynuyorum. Yoksa belli bir teminat vs limiti var mı?

Bu konularda sabırla verilecek cevaplarınız için şimdiden teşekkürler arkadaşlar.
100 dolara seksen takla atan müşteri temsilcilerinin olduğu firmalar market makerdır deposite oynar bol kar vaadi verip, müşterinin diplenip tekrar para yatırmaları için uğraşırlar.Sanırım yeterli olmuştur.
Reply With Quote
Old 07-06-2015, 18:50
Ewray16 Ewray16 is offline
Yeni Üye

Ewray16 is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by Kemal Yıldırım View Post
100 dolara seksen takla atan müşteri temsilcilerinin olduğu firmalar market makerdır deposite oynar bol kar vaadi verip, müşterinin diplenip tekrar para yatırmaları için uğraşırlar.Sanırım yeterli olmuştur.

çok teşekkürler peki bu 100 katından alınan paralar gerçek mi?=
Reply With Quote
Old 07-06-2015, 19:12
Kemal Yıldırım's Avatar
Kemal Yıldırım Kemal Yıldırım is offline
Üstat

Kemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond repute

Quote:
çok teşekkürler peki bu 100 katından alınan paralar gerçek mi?=
Kaldıraç sonucu oluşan kar zarar tabiki gerçek ama 100 dolarla ne kaldıraç kullanırsan kullan mikro lotla hatasız sisteminde olsa kazanacağın para ayda yine 100-200 dolar bişey olabilir oda mucize gibi bir kar oranıdır düzenli olarak o çapta kar yapacak marjini diplerde kullanacak bir sistem ben 15 yıl oldu bu piyasada aktif olalı henüz görmedim.
Reply With Quote
Old 07-07-2015, 14:40
Ertuğrul's Avatar
Ertuğrul Ertuğrul is offline
Site Üyesi

Ertuğrul is on a distinguished road

Quote:
Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikli olarak

Cevaplar ;
1-100 doları kaybetmeden düşük risk alarak kazanabileceğiniz para ayda 40-50 dolar olur. Düşük risk ile forex de ayda %40-50 kazanabilen varsa insanlık tarihine adı altın harflerle yazılır.

2-Size kimse forexten para kazandıramaz. Çünkü forex , insanın kendisiyle mücadele ettiği bir iştir. Normal bir ticaret değildir. Ancak işin nasıl olduğuyla ilgili bilgi bulabilirsiniz her yerden. Nasıl kazanılacağı sizin çözmeniz gereken bir konu. Her yatırımcının sermayesi , vade ve kar beklentisi farklıdır.

3-Demoda kazanmak ama reelde kaybetmek bu işin , insan psikolojisiyle doğrudan ilişkili olduğunun ispatıdır. Demoda kazanırsınız çünkü o para sanaldır. Kaybetme stresi yoktur. Gerçekte kaybedersiniz. Çünkü o gerçek parayı kaybetme riski sizi baskı altına alır ve mahveder. FX trader ı , formula1 pilotu gibidir. Hata yokken herşey mükemmeldir. Ama en ufak bir hata sonun başlangıcı olur. Mesela 100 dolar yatırdınız. 0,01 lot eurusd buy işlem açacaksınız. Yani 1 mikro lot ,yani 1.000 euro alacaksınız. Şuan ki kurdan yaklaşık 1100 dolara ihtiyacınız var. İşte aradaki 1.000 doları firma size borç verir. Buna kaldıraç denir. 1:100 kaldıraç için 1100/100 = 11 dolar eder. 100 dolarlık paranızdan 11 dolar ayrılır. Kalan 89 dolar , eğer işleminiz zarar ederse kaybedeceğiniz paradır. Bazı firmalar işlem için tutulan paranın (yani söz konusu işlem için 11 dolar)%50 sine kadar bile kaybettirebilir. Ama eğer kazanacak olursanız parite yukarı gittiği sürece kazanırsınız. Yani kazanmada sınır yok. Tabi dürüst çalışan bir firmada işlem yapıyorsanız.

4-Açtığınız işlemler için gerekli olan teminatlar ayrıldıktan sonra kalan paranızın hepsini kaybedebilirsiniz. Sınır , açılan işlemler için teminat olarak tutulan paranın %50 si kadarı olabilir. Bu yüzde oranı firmalarda değişik olabilir.

5-Çalışacağınız firmanın seçimi için yıllardır forex piyasasında gönüllü regülatörlük yapan Kemal Yıldırım abiye danışın.

Last edited by Ertuğrul; 07-07-2015 at 14:42.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 4 (0 members and 4 guests)

Thread Tools

Posting Rules