View Single Post
Old 08-13-2013, 19:18
TRADER75 TRADER75 is offline
Site Üyesi

TRADER75 is on a distinguished road
Default Rolling spot forex contract

EUR/USD'de işlem yaptığınızda Euro veya Amerikan Doları alıp satmış olmazsınız. Sadece bunun kontratını alıp satarsınız. Enstrümanın tam karlışığı rolling spot forex contracttır. İşlem yapmak caizdir. Zira para kazanmak kadar kaybetme riski de vardır ve ticarettir. Altın'da da durum aynıdır. İlk örnekte EURO veya DOLAR kontratında işlem yaparken Altın'da da yine kontrat alıp satarsınız. Ayrıca altın sadece bir mal değildir aynı zamanda kağıt para gibi bir değişim aracıdır da. Durum garip olabilir ama öğle yemeği faturanızı çeyrek altınla ödemenize kimse karşı çıkmaz. Yapısal olarak altın, gümüş, petrol işlemleriyle spot FX işlemleri arasında en ufak fark yoktur ve tümü caizdir. Ayrıca spot piyasalarda fiziki teslimat yoktur. Ne altın de de FX kontratları.

Quote:
Originally Posted by CFST View Post
Döviz kısmını yazdım orda tereddüt yok caizdir yapın.Altında durum farklı şuan internet üzerinden paranın kabzı mümkün ve bu kabzedilen parayı internet üzerinden yine normal alışverişlerimizde kullanabiliyoruz.Altın ise internet üzerinden kabzedilip kullanılamıyor.Para zaten insan icadı bir meta altın ise gerçekliği olan bir ticari mal.Bunun banka yada foreks firmalarında işleminin caiz olması için aldığımız bu ons altınları veya gram altınları firmadan talep ettiğimizde elimize fiziki olarak teslimatını yapması gerekir.Örnek verelim 10 ons altın aldınız ve bu aldığınız altını banka yada brokerdan altın olarak teslimatını istediğinizde size teslimatı direk yada banka aracılğıyla yapmazsa bu meçhulun satışı olur caiz değildir.Ama dövizde durum böyle değil dolarla euroyla veya TL ile yaptığınız alış satışın ve oluşan karın bakiyenin elinize teslimatını bankanıza yaptırabilirsiniz ordanda kağıt olarak çekmeniz mümkün.Bunlar ufak farklar nüanslar ama dini mevzularda ciddi farklara sebep oluyor.Pekçok banka gram altın satışı yapıyor ama bu altını fiziki elinize teslimat istediğinizde vermiyorlar bu gösteriyorki hayali bir faliyet var size karşı pozisyon almışlar kaybederseniz cukka olacak.Çok nadir bankalar aldığınız bu gram altınların fiziki teslimatını yapıyor.Ben öncelikle bir bankadan bu işlemi yapacağımda alacağım kilo işi gram altının bana fiziki teslimatı yapılacakmı onu soruyorum.Kabul ederlerse işlemi yapıyorum.Genelde 1-2 gün önceden haber verilirse bu satın alınan altının fiziki teslimatını hazırlayıp şubeye çağırıyorlar.

Kısacası ECN STP ve kontraları gerçek olması durumuna altın işlemleride yapılabilir denebilir fakat benim yukardaki izahatıma dayanarak görüşüm fiziki teslimat kabul edilmiyorsa altın işlemini banka yada brokerdan yapmanın caiz olmadığıdır.

Last edited by TRADER75; 08-13-2013 at 19:22.
Reply With Quote