FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER)

FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) (https://forexforumtr.com/index.php)
-   Beginners in the forex (https://forexforumtr.com/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Metatrader ve diğer plaformların Kullanımı (https://forexforumtr.com/showthread.php?t=6)

admin 09-10-2011 10:43

Metatrader ve diğer plaformların Kullanımı

Bu bölümde forexe yeni girmiş kişiler için platform kullanımları ve çeşitli temel bilgilerin paylaşımı yapılacaktır.

aGrasiwe 11-10-2011 10:09

keşke yapılsa

mdem 11-11-2011 13:32

Metatrader a yeni indikatör ekleme

İndikatör dosyaları mq4 ve ex4 uzantılı oluyor.
- C:/Program Files içerisinde kullandığınız platformun klasörünü bulun ve açın.
Kullandığınız firma adı ile birlikte yazar.
FXDD Malta - MetaTrader 4
Integral Trader2
MetaTrader FXCH ... gibi.

- onun içinde experts klasörünü açın
- indicators klasörünü açın ve buraya yeni indikatör dosyalarınızı kopyalayıp yapıştırın.
- Metatrader açıksa kapatıp yeniden açın.
- İndikatörü eklemek istediğiniz grafiği açın.
- Sol ütte < Ekle > Göstergeler > Özel > burada indikatörünüzün ismini bulup tıklayın.
- İndikatörle ilgili ayarlar penceresi açılır, değişiklik yapmayacaksanız TAMAM deyin.
- İndikatörünüz grafiğe eklenmiştir.

mdem 11-11-2011 14:12

PROFİLLER

Metatrader ekranını düzenlediniz, grafikler açtınız, indikatörler eklediniz, sistemler eklediniz ama grafiği kapattiğinız anda veya başka bir sorun olduğunda tüm düzenlemeniz kayboluyor.

Bunu engellemek için Profil olarak kaydedebilirsiniz.

Sol üstte <DOSYA> Profiller > Profili kaydet
istediğiniz ismi verebilirsiniz profilinize.
Bu şekilde istediğiniz sayıda profil oluşturabilirsiniz.

Platform değiştirdiğnizde aynı profili kullanmak isterseniz, profilin yedeğini alıp başka bir yere kopyalayın. Yeni platforma yapıştırıp kullanabilirsiniz.

C:\Program Files\MetaTrader 4\profiles klasöründen yedeğinizi alabilirsiniz.

musti05 11-13-2011 14:28

mt4 de strateji denemesini nasıl yaparım. bir kere yaptığımı hatırlıyorum ama şimdi hep hata veriyor. bir türlü deneme yapamıyorum.

mdem 11-22-2011 23:26

Quote:

Originally Posted by musti05 (Post 9066)
mt4 de strateji denemesini nasıl yaparım. bir kere yaptığımı hatırlıyorum ama şimdi hep hata veriyor. bir türlü deneme yapamıyorum.

STRATEJİ TEST (geçmiş verilerle EA deneme)

[IMG]http://img390.yukle.tc/images/9104st...t_ayarlari.jpg[/IMG]

İndirdiğiniz EA da sorun varsa olabilir.
Yada bazen platformda sorun oluyor.
OrderSend komutunu hatalı görüp işlem yapmıyor.
Kapatıp açınca düzelsede bazen yeniden kurmak gerekebilir.

Model : Every tick gerçeğe en yakın olanıdır. Diğerlerinin kullanılmasını Metaquotes firması önermez.

sn explorer den alıntıdır.

mdem 11-23-2011 00:25

Trailing stop (Takip eden zarar durdurucu) Takip eden SL

SL yi sürekli kendiniz çekmek istemiyorsanız bunu kullanabilirsiniz.
belli bir pipsden sonra devreye girer
misal 20 pips derseniz 20 pip artıya geçtikten sonra
fiyat yükseldikce oda fiyatla yükselir ama fiyatla tralig stop arasında
sürekli 20 pip vardır ne zaman fiyat 20 pip düşüş sergilerse o zaman poz sl olur

Platformun sürekli açık ve online olması gerekir, kapatırsanız Trailing Stop çalışmaz.

Açtığınız pozisyona sağ tıklayın > Takip eden zarar durdurucu > 15 pips, 25 pips.. vb size uygun olanı seçin.

"Özel" seçeneğinden kendi istediğiniz herhangi bir değeri de girebilirsiniz. En düşük mesafeler kurumdan kuruma değişebilir.

her kurumun platformunda yoktur. bazı kurumlar bunu sağlamaz.

mdem 11-23-2011 00:57

Template .tlp dosyası, grafik şablonu

Bir grafikte yaptığınız düzenlemeleri, eklediğiniz indikatörleri yani oluşturduğunuz sistemi diğer grafiklere de uygulayabilmenizi sağlar.

Grafik üzerinde sağ tıkla>şablon>şablonu kaydet> şablona isim ver
isimde Türkçe karakter kullanmayın.

Şablonu forumda paylaşmak istersen, tekrar kayıt ediyormuş gibi gir ama masaüstünü seç. tpl dosyasını kolayca bulabilirsin masaüstünde.

Standart dışı indikatörler kullanıyorsanız onları da göndermelisiniz foruma.

emirler 12-02-2011 01:07

birde arkadaşlar, diyelim indikatörler meteden sildiğinizde exe lerinide silmeyi unutmayın. Her türlü indikatörü ea test butonunu kullanarak istediğiniz zaman diliminde expert bölümündeki ma ortalamalarını yada macd ea sı kurulumla birlikte metenin içinde gelir, bunların pekde kazandırdığı yoktur, neden konmuştur, indikatörleri test edebilmeniz için. Bahsettiğim ea ları test bölümünde seçip başla düğmesine bastıktan sonra isdediğiniz indikatörleri tek tek yada topluca test edebilir, ne yapdığını görürsünüz.

ergnklc 12-02-2011 01:14

Quote:

Originally Posted by emirler (Post 14574)
birde arkadaşlar, diyelim indikatörler meteden sildiğinizde exe lerinide silmeyi unutmayın. Her türlü indikatörü ea test butonunu kullanarak istediğiniz zaman diliminde expert bölümündeki ma ortalamalarını yada macd ea sı kurulumla birlikte metenin içinde gelir, bunların pekde kazandırdığı yoktur, neden konmuştur, indikatörleri test edebilmeniz için. Bahsettiğim ea ları test bölümünde seçip başla düğmesine bastıktan sonra isdediğiniz indikatörleri tek tek yada topluca test edebilir, ne yapdığını görürsünüz.

usta indikatörü nasil etcez, ea lar tamam da sadece indikatör test etmek istersek, nasil olacak, üstadin biri indikatör test edemzsin ea yazmak lazim önce dedi.

emirler 12-02-2011 01:20

Gelelim, onca test yaptık, sayısı belirsiz, pcniz kasmaya başlar, yani her test yaptıktan sonra masa üstündeki kullandığınız mete trader in üzerine sağ tıklayıp çıkacak sayfadan özelikleri tıklayın, tıklamadan sonra gelen sayfadanda hedef bulu tıklayın. Ha işte şimdi mete traderin beynine girdiniz çıkan sayfadan tester yazana tıklayın, yine çıkan sayfadanda
history ve logs yazan dosyaların içini boşaltın yani orada test yaptığınız pariteler in test dosyaları duruyor silerek kurtulun.
Daha sonra ise pc nizdeki çöp kutusunu boşaltın yani oradakileride silin.cızırtt diye ses gelecektir:o
metenizin vede pc nizin gazı çıktı demektir.telaşlanmayın kokmaz..:D

serdarsefer 06-13-2012 19:00

diğer platformların kullanımına metatrader kadar yer verilmemiş. keşke daha fazla trader için giriş yapılsa. böylece kullanım şekli için bi fikir edinmiş olur insan.

foreks trader seçimi önemli. hala karar veremedim ben meselaç buradan bi fikir edinip deneme yapmadan ayırt edebilirim bazı şeyleri

dogantinder 08-12-2012 10:10

Zarar durdurma kar alma

merhaba arkadaşlar
takip eden zarar durdurucu sadece pips üzerinden mi çalışıyor. Mesela 100 dolar kar edersem karı al 100 dolar zarar edersem zaradı durdur diye birşey varmı?
Meta trader de böyle bişi göremedim.
şimdiden teşekkür ediyorum.

asmpnr 08-13-2012 04:33

Quote:

Originally Posted by dogantinder (Post 34615)
merhaba arkadaşlar
takip eden zarar durdurucu sadece pips üzerinden mi çalışıyor. Mesela 100 dolar kar edersem karı al 100 dolar zarar edersem zaradı durdur diye birşey varmı?

100 doların karşılığı pips miktarını tp ve sl olarak girersin.

TIFIL 02-12-2013 17:13

uzman danışmanı nasıl kullanacağız yardımcı olabilecek var mı? birde her indiğe göre bakılabilir mi acaba? tşk..

dtender 08-02-2013 11:49

Ben A1fxte şablon yükleyemiyorum. Tarzan hocanın scalp sisteminin bir şablonu mevcuttu. fftr.tpl isimli. Platformda şablonlar kısmına yüklüyorum ancak grafiğe eklemek istediğimde gözükmüyor şablonlar acaba nedeni ne olabilir?

Kemal Yıldırım 08-02-2013 13:50

Quote:

Originally Posted by dtender (Post 67265)
Ben A1fxte şablon yükleyemiyorum. Tarzan hocanın scalp sisteminin bir şablonu mevcuttu. fftr.tpl isimli. Platformda şablonlar kısmına yüklüyorum ancak grafiğe eklemek istediğimde gözükmüyor şablonlar acaba nedeni ne olabilir?

indicator dosyaları eksikse çıkmayabilir tüm göstergeleri de yüklü olması lazım

heval 08-02-2013 14:44

Quote:

Originally Posted by dogantinder (Post 34615)
merhaba arkadaşlar

zarar durdurucular/kar alıcı istenirse pip istenirse depozito/para cinsinden hesabınızı koruyan expert şeklinde yazılmış kodlar internette var.İngilizce biliyorsanız bu tür expertleri bulabilirsiniz...

MT4 ün kendisinde pip cinsinden takip ettirebiliyorsunuz...

yagami 12-12-2013 12:09

Konuyla alakasız olacak ama bir sorum var. Metatrader tarzı bir platform acaba web tabanlı olarak internette mevcut mu ?

Yani iş yerinde kullandığım laptopa herhangi bir platform indirmeden web sayfası üzerinden kullanabileceğim, grafikler üzerinde teknik analiz yapabileceğim bir site var mı ?

rsmztrk 12-12-2013 14:49

Quote:

Originally Posted by yagami (Post 83333)
Konuyla alakasız olacak ama bir sorum var. Metatrader tarzı bir platform acaba web tabanlı olarak internette mevcut mu ?

Yani iş yerinde kullandığım laptopa herhangi bir platform indirmeden web sayfası üzerinden kullanabileceğim, grafikler üzerinde teknik analiz yapabileceğim bir site var mı ?

metatrader kadar çok kapsamlı analiz yapılamasada bir yer vardı.hala duruyormu bilmiyorum.ama kemal hocam isim verirsem kızabilir.önce müsade almak lazım.

Walker 12-12-2013 16:17

Quote:

Originally Posted by yagami (Post 83333)

Bazı brokerler'in web platformları oluyor, ilk aklıma gelen Pepperstone, Destek, Dukascopy vs, buralardan demo hesap edinip test edebilirsiniz,

Kemal Yıldırım 12-12-2013 16:51

Burdan web platformu ücretsiz indirip kullanabilirsiniz
MT4 isteyenler için onuda sunuyorlar ama mt4 için para yatırmadan mümkün olmuyor web traderı ücretsiz real hesaptan yukardan kaydolup kullanabilirsiniz para yatırmaya gerek olmuyor.Alt limit 10bin fakat üyelerimize 1000e mümkün.

polat90 01-28-2014 15:30

Meta trader da tek tıkla işlem yapmak mümkün müdür, özellikle hesap kapatırken sadece kapat göstergesine bastığım zman kapanmasını istiyorum pencere açılmadan.şimdiden teşekürler

zakoo 01-28-2014 15:41

Quote:

Originally Posted by polat90 (Post 88228)
Meta trader da tek tıkla işlem yapmak mümkün müdür, özellikle hesap kapatırken sadece kapat göstergesine bastığım zman kapanmasını istiyorum pencere açılmadan.şimdiden teşekürler

Mümkün. Araçlar/Seçenekler/İşlem altında "one click traiding" seçeneğini işaretleyip tamam diyorsunuz.

polat90 01-28-2014 16:00

Quote:

Originally Posted by zakoo (Post 88231)
Mümkün. Araçlar/Seçenekler/İşlem altında "one click traiding" seçeneğini işaretleyip tamam diyorsunuz.

çok teşekür ederim :)

zeynedime 01-28-2014 16:47

ayni anda farkli paritelerdeki tum islemleri tek seferde kapatmak mumkun mudur...

tesekkur ederim

zakoo 01-28-2014 20:41

Quote:

Originally Posted by zeynedime (Post 88241)
ayni anda farkli paritelerdeki tum islemleri tek seferde kapatmak mumkun mudur...

tesekkur ederim

http://www.forexforumtr.com/showthread.php?t=241

Bu sayfada bulunan ea lar işine yarayabilir. mt4 te istediğiniz özellik yok bildiğim kadarıyla.

asmpnr 03-11-2014 15:12

İmac kullanıp meta kullanamayanlar ''play on mac'' kurulumundan sonra meta kullanılabilmekte.

norhan52 04-07-2014 20:53

Arkadaşlar iyi akşamlar. MT4 platformundan herhangi bir pariteye ait geçmiş dönemdeki açılış,kapanış,high,low gibi değerlerin dökümü alınabiliyor mu.
Örneğin E/U paritesinin 2013 yılı içindeki değerleri gibi

norhan52 04-16-2014 10:04

Quote:

Originally Posted by norhan52 (Post 93655)
Arkadaşlar iyi akşamlar. MT4 platformundan herhangi bir pariteye ait geçmiş dönemdeki açılış,kapanış,high,low gibi değerlerin dökümü alınabiliyor mu.
Örneğin E/U paritesinin 2013 yılı içindeki değerleri gibi

Cevap veriyorum: platformda F2 tuşuna basıp istediğin pariteyi ve zaman aralığını seçerek gönder yaptığında paritenin tüm geçmişi alınabiliyor. :alkis:

baglamaciyim 04-22-2014 00:04

https://charts.mql5.com/4/505/gbpusd...tal-menkul.png

arkadaşlar gbpusd paritesinde benim hesabımdaki görüntü böyle çıkıyor mt4te diğer paritelerde ve deneme hesabında herhangi bir sıkıntı yok neden böyle oldu acaba?

Efkan Genç 04-22-2014 08:48

Quote:

Originally Posted by baglamaciyim (Post 94499)
https://charts.mql5.com/4/505/gbpusd...tal-menkul.png

arkadaşlar gbpusd paritesinde benim hesabımdaki görüntü böyle çıkıyor mt4te diğer paritelerde ve deneme hesabında herhangi bir sıkıntı yok neden böyle oldu acaba?

grafikteki mumlar eksik. a1 in grafiklerini tamamlaması lazım

aslında benim de merak ettiğim bu eksik mumlar, hareketli ortalamaları ne kadar etkiliyor...

akkaya 06-19-2014 02:36

Arkadaslar mt4 te güncelleme sonrası indikatorleri yukledikten sonra gorunmuyor. Bunla ilgili bi baslık vardı sanırsam yerini hatırlayan var mı acaba

recruit 06-19-2014 09:33

Quote:

Originally Posted by akkaya (Post 100331)
Arkadaslar mt4 te güncelleme sonrası indikatorleri yukledikten sonra gorunmuyor. Bunla ilgili bi baslık vardı sanırsam yerini hatırlayan var mı acaba

http://www.forexforumtr.com/showthread.php?t=372

akkaya 06-19-2014 17:53

tesekkur ederim recuit hocam

recruit 06-19-2014 19:00

Quote:

Originally Posted by akkaya (Post 100450)
tesekkur ederim recuit hocam

Rica ederim...:)...Kolay gelsin.

Tuncay Kaya 10-05-2014 13:20

Arkadaşlar
Win8 yükledikten sonra mt4 içine indikatör yükleyemiyorum.
Prog.fıles içinde mql4 yada expert klasörleri yok.
Bilgisi olan varmı?

Tuncay Kaya 10-05-2014 14:01

Quote:

Originally Posted by kaya54 (Post 106797)
Arkadaşlar
Bilgisi olan varmı?

Arkadaşlar bu konuda acil yardıma ihtiyacım var.
Gizli dosyaları dahi açamaıyorum:confused:

Tuncay Kaya 10-05-2014 14:45

Quote:

Originally Posted by kaya54 (Post 106797)
Arkadaşlar
Bilgisi olan varmı?

Quote:

Originally Posted by kaya54 (Post 106800)
Arkadaşlar bu konuda acil yardıma ihtiyacım var.
Gizli dosyaları dahi açamaıyorum:confused:

Uğraştırdı ama hallettim :)

iltrozmn 10-07-2014 12:09

Herkese kolay gelsin aCaba iOS da metatrader 4 e dışardan indikator ekleniyor mu başaramadım da

All times are GMT +3. The time now is 08:37.