FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) path
Go Back   FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) > General Chat
General Chat This topic will contain posts on every subject except forex.
Reply

Thread Tools
Old 12-14-2013, 19:40
et3427 et3427 is offline
Site Üyesi

et3427 is on a distinguished road

açıklama için teşekkürler üstad.
Reply With Quote
Old 02-13-2014, 18:07
sdfx sdfx is offline
Site Üyesi

sdfx is on a distinguished road

Bu konuyada bu kadar duyarlı olmanız gerçekten çok güzel.
Reply With Quote
Old 01-29-2015, 22:55
Meskoder Meskoder is offline
Site Üyesi

Meskoder is on a distinguished road

Herkese selam, forumda yeniyim.. Forexe de yen başlıyorum..

Benide tedirgin eden bir soruydu bu..

Bu konu hakkında bilgilendirmede bulunanlara teşekkür ederim...

Emtiaları listeden çıkardım... Birde uygun bir aracı kurum bulmam gerek sanırım...
Reply With Quote
Old 01-30-2015, 10:04
drmb's Avatar
drmb drmb is offline
Site Üyesi

drmb is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by Meskoder View Post
Herkese selam, forumda yeniyim.. Forexe de yen başlıyorum..

Benide tedirgin eden bir soruydu bu..

Bu konu hakkında bilgilendirmede bulunanlara teşekkür ederim...

Emtiaları listeden çıkardım... Birde uygun bir aracı kurum bulmam gerek sanırım...
sn Meskoder
Foreks Forum TR adeta bir kütüphane gibi...paylaşımlar , tecrübeler, teknik analiz ...
Aracı kurumlarda arkadaşların yaşadığı acı tecrübeler de paylaşılmış sitede ...bir çok örnek var ... iyice araştırın sorun soruşturun mutlaka ...
Reply With Quote
Old 02-12-2015, 22:27
kisacafb kisacafb is offline
Site Üyesi

kisacafb is on a distinguished road

Altın ve gümüş alım satımının Forex te caiz olmadığını okuyunca şaşırdım açıkçası, bana paraya göre daha sağlam gibi gelmişti emtia, bu konu hakkında bilgilendirmede bulunanlara teşekkürler.

Kafama takılan bir durum daha var bankadan altın alıp satmak caiz midir?
Banka talep durumunda fiziki olarak altını veriyor ama emin olamadım şimdi.
Reply With Quote
Old 02-13-2015, 01:19
Kemal Yıldırım's Avatar
Kemal Yıldırım Kemal Yıldırım is offline
Üstat

Kemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond repute

Quote:
Originally Posted by kisacafb View Post
Altın ve gümüş alım satımının Forex te caiz olmadığını okuyunca şaşırdım açıkçası, bana paraya göre daha sağlam gibi gelmişti emtia, bu konu hakkında bilgilendirmede bulunanlara teşekkürler.

Kafama takılan bir durum daha var bankadan altın alıp satmak caiz midir?
Banka talep durumunda fiziki olarak altını veriyor ama emin olamadım şimdi.
Caizdir CFST üstadın bir yazısı var ayrıca fx platformlarındanda STP çalışanlardan altın gümüş petrol vs yapmak caiz olduğu yönünde Müslüman alimler birliği yüksek konsey üyesi hocalarımızdan fetvalar alındı.Piyasaya kesin çıkan işlemler var cevaz veriyorlar ama en takvalısı altın gümüş emtiayı fiziki teslim garantisi verecek şekilde yapabilen varsa ordan yapmak.
Reply With Quote
Old 02-13-2015, 22:17
ysmn ysmn is offline
Site Üyesi

ysmn is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by Kemal Yıldırım View Post
Caizdir CFST üstadın bir yazısı var ayrıca fx platformlarındanda STP çalışanlardan altın gümüş petrol vs yapmak caiz olduğu yönünde Müslüman alimler birliği yüksek konsey üyesi hocalarımızdan fetvalar alındı.Piyasaya kesin çıkan işlemler var cevaz veriyorlar ama en takvalısı altın gümüş emtiayı fiziki teslim garantisi verecek şekilde yapabilen varsa ordan yapmak.
Ben de bu olayı araştırdım, Diyanete sordum, aynen dediğiniz gibi söyledim, konuyu bilmediklerini anlattım.

Fakat ECN, STP firmaları araştırdıklarını ve konuyu bildiklerini ama bunun yine faiz içereceğini söylediler. Ben de artık fiziki emtia alım satımı yapıyorum, kaldıraçsız olarak.

Şu yazıyı gönderdiler, internette de var bu yazı.

Forex caiz mi? Forex'de İslam'a aykırı bir durum var mı? STP ECN çalışan firmalar var bunlar da faizle işlem yapıyor

Değerli kardeşimiz;
Eğer bu sistem İngilizce Foreign Exchange'ten kısaltılmış olan Forex ise bu, ülkelerin milli para birimlerinin değişim piyasasıdır. Yani bir çeşit döviz ile başka dövizlerin alındığı veya satıldığı piyasadır. Döviz pariteleri fiyatları burada belirlenir. Piyasanın ana katılımcıları bankalar ve broker şirketleridir. Broker şirketleri müşterilerinin alım/satım isteklerini yerine getirirler.

Dünyanın en büyük bankaları birbirleriyle özel iletişim ağıyla bağlantılıdırlar. Tüm işlemler bu bankacılık ağı yardımıyla gerçekleşir. Bu bilgi ağlarından herhangi bir bankanın verdikleri dolar veya euro fiyatını hemen öğrenilebilir. Dünyadaki döviz fiyatları serbest piyasa (dalgalı piyasa) kurallarınca talep ile belirlenir, devletler buna serbest piyasa kuralları çerçevesinde nadiren karışırlar. İki bankanın verdikleri parite fiyatları arasında farkın olması halinde teorik olarak ucuz olanı alıp pahalıya satılabilir. Bu durumda piyasadaki ucuzdan alış ve pahalıya satış kısa zaman içinde iki tarafta da fiyatları eşitler. Bu yüzden dünya üzerinde parite fiyatlarında aynı zaman içinde pek değişiklik olmaz. Fakat parite fiyatları zaman içinde çok değişebilir. Bu değişim kaotik değil; her zaman belli kurallar çerçevesinde olur. Bu kuralları bilen kişi bu değişimlerin ne yönde ve ne zaman olacağını tahmin edebilir.

Bu çeşit para piyasalarında kişi, dolar ve euro gibi başka ülkelere ait paraları satın almakla her ne kadar o ülkelerin ekonomisine katkıda bulunmuş olsa da, bu işlem esnasında faizli işlemde bulunmuş olmaz.

Forex piyasasının mahzurları şöyledir:

- Yatırılan paranın dört yüz katı alım-satım gerçekleştirilebilmesi konusu ise; sarf akdinde (altın, gümüş, döviz, TL vb. para cinsinden olan şeylerin birbirleriyle değiştirilmesinde/satılmasında bedellerin peşin olması gerektiğinden hareketle, bedellerden birinin veresiye olması halinde yapılan işlemi faize dönüştüreceğinden, sadece yatırılan para kadar alım-satım gerçekleştirilmelidir. Yani kişi bin dolarlık bir hesabı varsa bundan daha fazlası ile işlem yapamaz. Aksi takdirde bu işlemde faiz endişesi söz konusu olacaktır. Faizin her çeşidi ise dinimizde haramdır.

- Forex piyasasında işlem yapmanın caiz olmamasının nedeni sadece kaldıraç sisteminin mevcut olması da değildir. Zira bu tür piyasalar uluslararası yabancı para birimlerinin, altın, platin ve petrol gibi çeşitli değerli madenlerin birbirleriyle anlık değişildiği ve anlık dalgalanmalardan para kazanılan bir piyasadır. Para değişimlerinde de Hz. Peygamber, "veresiye ile veresiyenin mübadelesini yasaklamıştır" (Suyuti, el-Camiu's-Sağir, 6/330. Hadis No:9470). Bu itibarla, mali mübadelelerde bedellerden en az birinin peşin olması, diğer bedelin de ödeme gününün tesbit edilmesi gerekir. Bedellerden her ikisinin de veresiye olması caiz olmaz. Bu hususta ulema icma etmiştir (görüş birliğine varmıştır). Buna göre forex piyasasında kaldıraç olsun veya olmasın döviz alım-satımı caiz değildir. Çünkü forex piyasasında alış veriş yapıldığı anda teslim ve tesellüm gerçekleşmemektedir. Halbuki dinimize göre altın, döviz ve hisse senedi türünden değerlerin gelecekte teslim alınması ve bedellerinin de gelecekte teslim edilmesi şeklinde bir akit caiz değildir. Bu tür bir akit üzerinden yapılacak olan diğer işlemler de caiz değildir.(Diyanet İşleri Başkanlığı)

Özetle:

- Bilgisayar ortamında alış-veriş işlemi yapmak caizdir.

- Bu işlem şayet bir döviz alım-satımı ise, döviz alım satımının peşin olması durumunda caizdir.

- Şirketten faizsiz borç alınabilir. Ve bununla yine döviz alım satımı yapılabilir, vekalet yoluyla yaptırılabilir. Ancak, eğer bu alınan borç, ta baştan itibaren taraflardan birine veya her ikisine bir menfaat sağlamayı da amaçlıyorsa, bu muamele faiz olacağından haramdır. Çünkü bir hadiste “Herhangi bir menfaat sağlayan borç akdi bir çeşit faizdir” (Suyutî, el-Camiu`s-Sağlır, 2/94) denilmektedir.

Konuyla iligli Diyanet İşleri Başkanlığının verdiği cevap şöyledir:

Kuşkusuz, para cinsinden olan şeylerin birbirleriyle değiştirilmesinde (sarf akdinde, alınıp satılmasında) bedellerin peşin olması gerekir. Bedellerden birinin veresiye olması, yapılan işlemi faize dönüştürür. Buna göre dolar ve euro gibi yabancı paraların vade farkı uygulanmasa bile veresiye olarak satılması caiz değildir. Paranın ödünç alınıp verilmesinde ise faiz cereyan etmez.

Hz. Peygamber, "veresiye ile veresiyenin mübadelesini yasaklamıştır" (Suyûtî, el-Câmiu's-Sağir, 6/330. Hadis No:9470. Hâkim'in Müstedrek'ine, Beyhâki'nin Sünen'ine atfen). Bu itibarla, mali mübadelelerde bedellerden en az birinin peşin olması, diğer bedelin de ödeme gününün tesbit edilmesi gerekir. Bedellerden her ikisinin de veresiye olması caiz olmaz. Bu hususta ulema icmâ etmiştir (görüş birliğine varmıştır).

Yukarıda izah ettiğiniz işlemler alın terine dayanmadığı, garar /aldatma içerdiği, tamamı elde olmayan bir parayla alışveriş yapıldığı ve spekülasyonlara açık olduğu için caiz değildir.
Reply With Quote
Old 02-13-2015, 23:03
Kemal Yıldırım's Avatar
Kemal Yıldırım Kemal Yıldırım is offline
Üstat

Kemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond repute

Yukardaki izahatları yapıpta sonra caiz değil diye fetva yazan adamın okudğunu anlamaktan aciz olması lazım Bunu kim verdiyse cahilmiş bu işlemler gecelik faiz işlemediği durumlarda tüm düyada caizdir aksien fetva veren alim yoktur.Emriata kabz meselesinden ötürü ihtilaf vardı genel alimler şüpheyle yaklaşıp caiz değil derken ciddi oranda sağlam alimde bu devirde başka türlü anlık şekilde mal almanın satmanın borsaları üzerinden olması şartıyla bazın gerçekleşmesini sağlayacağını söylerler olumlu fetva verirler.

Yukardaki açıklamların hepsi doğru ve caizliğini tasdikliyor ama onları yazıpta altına aksi fetva söleyen kişi ya gerizekalıdır yada kuyumcu veya döviz bürosu işletiyordur işleri batmasın diye bunu yaymaya çalışıyordur
Reply With Quote
Old 02-14-2015, 00:02
Sabbah Sabbah is offline
Site Üyesi

Sabbah is on a distinguished road

Hocam bu mevzuda yardımcı olduğunuz için hepinizden Allah razı olsun , bende internete yazdığımda bazı fetvaları okuyunca kendim utandım bu kadar cehaletle nasıl fetva veriliyor diye, amatör halimle ben bile piyasanın işleyişini daha iyi biliyormuşum , düşünsenize adam katılım bankalarına fetva veriyorken 2 a4 lük fetva yayınlıyor ve doğru bilgi bulmak neredeyse imkansız , hayır insan bi internete forex nedir diye yazmaz mı
Reply With Quote
Old 03-30-2015, 23:15
jaws07 jaws07 is offline
Yeni Üye

jaws07 is on a distinguished road

Arkadaşlar peki ikili opsiyon sistemi caizmi?
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 4 (0 members and 4 guests)

Thread Tools

Posting Rules