FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) path
Go Back   FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) > Forex Room
Forex Room Comments about the market for the day will be shared on these pages.
Closed Thread

Thread Tools
Old 09-13-2012, 16:27
dguler1981's Avatar
dguler1981 dguler1981 is offline
Site Üyesi

dguler1981 will become famous soon enough

Quote:
Originally Posted by karamba View Post
valla baktığım zaman sizin dediğiniz gibi< daha mı yukarı yok artık diyorum> ama eski tecrübelerimiz(ki sanırım herkeste benzerleri vardır) dibin dibi tepenin tepesi vardırıda öğretti... kaldı ki sabır(yanlış hatırlmıyorsam) 26nında hemen altında al demiş(ha ben uydum mu?! yok hayır ama bir daha ki sefere yakalarsam öpecem eminim şu an inişini yakalamak istiyorum ordan yukarı kendi çapımda asılmak niyetindeyim... satışıda öngörülerimizin gelişine bırkacaz artık
usd chf 1 lerdeyken topladım yuh artık buradan nereye gidecek demiştim gitti p.kyiyen
Old 09-13-2012, 16:29
chess's Avatar
chess chess is offline
Üstat

chess is a glorious beacon of lightchess is a glorious beacon of lightchess is a glorious beacon of lightchess is a glorious beacon of lightchess is a glorious beacon of lightchess is a glorious beacon of light

.
Ben şöyle bir bakış açısı getirmeye çalışacağım.

Daha geçenlerde Jacsonhole, ondan önce FED açıklama dönemlerine QE3 söylentileri ile girdik.
Kulağımıza bizim basından - onlara da dünyadaki hakim basın organlarındaki yayınlarından, onlar da bazı büyükler ve twitlerden gelenleri bize ileterek vs vs.

Önceki ikisinde de biz bizim kulağımıza üfürülen senaryoları konuştuk.
QE3 konusunu birileri ortaya atıp durdu.
Böyle olunca başkaları gidip FED başkanlarına,Barni''ye bu soruları sordu, biz verilen cevapları duyduk.
Bernarke'nin son 45 günde bugün dahil bazıkonuşmalar yapacağı tarihlere yaklaşınca hep QE3 konusu gündeme getirildi.
Sonra da Bernarke QE3 hakkında şunları söyledi diye yazıldı.
Bu yaşadıklarımız size başka bir süreci hatırlatıyor mu ?

Aktarayım.
Bunun benzeri ise bizde oldu. IMF anlaşması konusunda.
Bir gazeteci/yorumcunun 11 (ya da 13) rakamı ile saydığı kadar IMF anlaşması gündeme getirildi.
Bu dönemde borsa tarihi rekor kırdı.
Aslında IMF anlaşması için hiç bir şey yapılmadı.
Hep laflar ortaya atıldı.
Ali Babacan'ın da çok hoşuna gitti çok güzel pasalar attı.
Piyasadan mal toplama ve koparma ise büyük paranın sessiz sakin yukarı götürmesi ile sonuçlanan bir süreç yaşandı.
Biz piyasayı IMF anlaşma ihtimalinin yukarı çektiğini hatırlıyoruz.
Aslına yukarı götürmeyi uygun görenler o gün IMF anlaşmasını canlı tuttu.
Bugün başka yarın daha başka.
Old 09-13-2012, 16:29
chess's Avatar
chess chess is offline
Üstat

chess is a glorious beacon of lightchess is a glorious beacon of lightchess is a glorious beacon of lightchess is a glorious beacon of lightchess is a glorious beacon of lightchess is a glorious beacon of light

Şimdi de bunun tamamen aynısını dünya piyasaları üzerinden oynanan oyunda görüyoruz.

Bu açıdan 4 hafta toplama süreci geçiren, 1 haftadır kopma modunda olan piyasalar kendi dinamiğine göre hareket edecektir.
Herkes QE3 için tavına getirildiğini müşahade ediyoruz.
Öbür taraftan ralli modunda arkası tutulan bir süreçteyiz.

Bu açıdan Barni "QE3" yok sözlerini kelimelerle söylese bile başka bir yorumunu "piyasalar için aslında bu da parasal genişleme demektir" diyerek,twitleyerek,vatsaplayarak 24 saatlik bir yukarı süreç daha en azından gelmesi muhtemel (pariteler için)

Tek sebebi var bu yükselişin.
Maliyetler yapıldı, süreç başarı ile halka maledildi, maksimum kar edilecek yerlere doğru götürülüyor.
Haber varsa gündemde o kullanılıyor, haber yoksa üretiliyor.

Dikkat edin 45 gün öceki FED ve JAcsonhole konuşmalarında da aynısı vardı ancak fiyatlar kopamazdı. Çünkü maliyet yapılmamıştı.
Geriye bakıldığında ise eylül FEDi akıllarda coşku teması ile hatırlanacak.
Başarıya ulaşmış bir manevra olark tarihteki yerini aldı bence.
Old 09-13-2012, 16:32
chess's Avatar
chess chess is offline
Üstat

"Peki hemşerim ne olacak şimdi sadede gel" derseniz.

Haberlere kadar "ölümüne düşüş" beklenmemesi ve şu anki değerlerin pariteler açısından alt düzey olması gerekir.
Haberden sonra bir sebeple daha da yukarı gererek son stoplatmalar ya da elde güzel doneler olursa coşkulu yukarı olmalı diye düşünüyorum
Tamamen eldeki maliyetler nasıl yönlendirilir, piyasayı nereye sürüklemek isteyebilirler bakış açısı ile.

Last edited by chess; 09-13-2012 at 16:39.
Old 09-13-2012, 17:03
hasangmd's Avatar
hasangmd hasangmd is offline
Yeni Üye

hasangmd is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by chess View Post

Bu açıdan Barni "QE3" yok sözlerini kelimelerle söylese bile başka bir yorumunu "piyasalar için aslında bu da parasal genişleme demektir" diyerek,twitleyerek,vatsaplayarak 24 saatlik bir yukarı süreç daha en azından gelmesi muhtemel (pariteler için)
sayın hocam yorumlarınız gerçekten çok mantıklı. burada özellikle pariteler diye belirtmişsiniz. Altın için farklı bir senaryomu düşünüyosunuz.
saygılar.....
Old 09-13-2012, 17:12
chess's Avatar
chess chess is offline
Üstat

.
.
Ortada kötü haber diye bir haber olamaz gibi geliyor bana.
Yani Barni kalkıp "QE yok, swap yok, para basmayı keseceğim" gibi bir şey söylemeyecek.
O zaman en az bir stoplama amaçlı daha yukarı gitmeli pariteler ve sonra patinajlar.
(Tepeyi minimum 50 pips yukarı çeken bir hareket)
Olur a piyasanın eline koz verecek (QE ye yorumlanan)bir şey gerçekten varsa o zaman coşkulu bir yukarı çekiş, 100++ pips bazında mesela

(Yarın cuma değil de çarşamba olsaydı o zaman gerçek QE için 48 saat daha kopuş olurdu)

Bu iki yukarı çekme hareketi arasında şöyle bir şey görürsem tanıdığımı düşüneceğim.

1) Dünkü Alman Mahkeme kararı sonrası gibi "bir müddet sonra" yukarı yaparsa son stop yakma ve akabinde yarın patinajların geleceğine yoracağım.
2) Anında yukarı fırlayışı ise olabilecek en olumluya oynadıkları şeklinde.

Hiçbiri ise yani anında veya akabinde aşağı basarlarsa tekrar düşünmek gerekecek.
Old 09-13-2012, 17:23
Ozkan Ozkan is offline
Site Üyesi

Ozkan is on a distinguished road

Öyle veya böyle paritede 130 test edilmeden bir hareket beklenmemesi gerekir.Çoğunluğun tahmin ettiği gibi düşüş olacaksa da oradaki emirleri alıp öyle gider ki ALGO Trade emirlerinin oralarda olduğuna eminim.Günün şuana kadarki olan özeti tahminime göre pozisyon azaltmaktı haber ile beraber at pazarındaymış gibi bir MUM gelecektir... Poz taşımayanlar bence giriş için acele etmesin her iki tarafada....

Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir. SOKRATES
Old 09-13-2012, 17:55
hasangmd's Avatar
hasangmd hasangmd is offline
Yeni Üye

hasangmd is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by chess View Post
.
.
Ortada kötü haber diye bir haber olamaz gibi geliyor bana.
Yani Barni kalkıp "QE yok, swap yok, para basmayı keseceğim" gibi bir şey söylemeyecek.
O zaman en az bir stoplama amaçlı daha yukarı gitmeli pariteler ve sonra patinajlar.
(Tepeyi minimum 50 pips yukarı çeken bir hareket)
Olur a piyasanın eline koz verecek (QE ye yorumlanan)bir şey gerçekten varsa o zaman coşkulu bir yukarı çekiş, 100++ pips bazında mesela

(Yarın cuma değil de çarşamba olsaydı o zaman gerçek QE için 48 saat daha kopuş olurdu)

Bu iki yukarı çekme hareketi arasında şöyle bir şey görürsem tanıdığımı düşüneceğim.

1) Dünkü Alman Mahkeme kararı sonrası gibi "bir müddet sonra" yukarı yaparsa son stop yakma ve akabinde yarın patinajların geleceğine yoracağım.
2) Anında yukarı fırlayışı ise olabilecek en olumluya oynadıkları şeklinde.

Hiçbiri ise yani anında veya akabinde aşağı basarlarsa tekrar düşünmek gerekecek.
üstadım altın için özel bişey söylemediniz. altında bu yorumlarınıza dahilmi.
Old 09-13-2012, 18:43
chess's Avatar
chess chess is offline
Üstat

Quote:
Originally Posted by hasangmd View Post
üstadım altın için özel bişey söylemediniz. altında bu yorumlarınıza dahilmi.
Altın hareket etme tarzını hiç bilmediğim bir enstrüman sn hasangmd.
Parite veya endeksler gibi kısmen tahmin edilecek bir yapısını göremedim bugüne kadar.
Diğer enstrümanları bırakıp sadece altın ile uğraşılsa bile sürekli fake yenebileceğini düşünüyorum.
O sebeple de uzak duruyorum.
Old 09-13-2012, 18:51
Fuat Öğreten's Avatar
Fuat Öğreten Fuat Öğreten is offline
Bölüm Moderatörü

Fuat Öğreten has much to be proud ofFuat Öğreten has much to be proud ofFuat Öğreten has much to be proud ofFuat Öğreten has much to be proud ofFuat Öğreten has much to be proud ofFuat Öğreten has much to be proud ofFuat Öğreten has much to be proud ofFuat Öğreten has much to be proud of

1 aydır forex de tat tuz yok

Foreks TV'yi Youtube'dan İzleyin!

ForexForumTR Facebook'ta Tıklayın!
Closed Thread

Tags
foreks, forex

Currently Active Users Viewing This Thread: 16 (0 members and 16 guests)

Posting Rules