FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) path
Go Back   FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) > General Chat
General Chat This topic will contain posts on every subject except forex.
Reply

Thread Tools
Old 09-21-2013, 01:09
Fuat Öğreten's Avatar
Fuat Öğreten Fuat Öğreten is offline
Bölüm Moderatörü

Fuat Öğreten has much to be proud ofFuat Öğreten has much to be proud ofFuat Öğreten has much to be proud ofFuat Öğreten has much to be proud ofFuat Öğreten has much to be proud ofFuat Öğreten has much to be proud ofFuat Öğreten has much to be proud ofFuat Öğreten has much to be proud of
Default Doğalgaz,Kombi,Petek, Tesisat,bakımları ve arizaları

Merhaba Arkadaşlar bu başlık ilginç gelebilir sizlere ama benim meslegim oldugu için böyle bir başlık açtım burada sizlere elimden geldiği kadar kombinizin bakımları
maxsimum verim için yapmanız gerekenler konusunda bilgi vermeye çalışacagım
malum önümüz kış
ve sizden gelen sorulara cevap verecegim dogalgazla kombi ile tesisat ile arıza ile ilgili tüm sorularınıza yanıt vermeye çalışacagım
dipnot bu başlığı açmamdaki sebeb bilgi vermek amacı iledir kendime müşteri aramamıyorum işlerim oldukca yogun zaten.
Reply With Quote
Old 09-21-2013, 01:21
Fuat Öğreten's Avatar
Bölüm Moderatörü

Fuat Öğreten has much to be proud ofFuat Öğreten has much to be proud ofFuat Öğreten has much to be proud ofFuat Öğreten has much to be proud ofFuat Öğreten has much to be proud ofFuat Öğreten has much to be proud ofFuat Öğreten has much to be proud ofFuat Öğreten has much to be proud of

kombi bakımı : kombinizin tesisatınızın ve peteklerinizin bakımını en az iki yılda bir sefer yaptırmanız kışın sizi ısatacagı gibi doğalgaz faturanızdada %20 gibi bir israfdan kaçınmanızı sağlayacaktır kombinin ve peterlerin içerisinde devir daim eden su aynı sudur bu su bir zaman sonra balcıklaşmakdadır ve devir daim esnasında pompa yı zorlamakdadır ve tesisat petek kombi arasında devirdaimde geçikmeler olmakdadır ve kombinizin sürekli termostart yapmasına sebebiyet verir bunun önüne ancak bakım ile geçilmekdedir
bakım demek boşaltmayı aç su boşalsın tekrar yenisini doldur demek değildir
bakım ilaçlı yapılmalıdır tüm tesisatda uygulanmalı temizleme işlemi bittikden sonra tesisatın peterlerin kombinin içerisinde kaypak bir tabaka oluşturmak ve suyu alkalize etecek başka ilaç takviyesi uygulanmalıdıri.
kombinin filitreleri temizlenmeli ve kışa hazır konuma getirilmelidir

bu bahsettiğim 2 yıl zaman zarfı bu bakım uygulandı ise 2 yıldır eger hiç bakım yapılmamış ise mutlaka bir kez yapılmalıdır.
Reply With Quote
Old 09-21-2013, 01:38
Fuat Öğreten's Avatar
Bölüm Moderatörü

yapılan bir yanlışdan bahsetmek istiyorum yaz aylarında peterleri kombi üzerinden devre dışı bırakmak yerine peteklerinin vanalarını kapatanları gittigim kombi arızalarında bir çok kez tesbit etmişliğim var bu şekil yapmak kombinin devirdaimini engellemekde ve ana eşanjörün patlamasına sebebiyet vermekdedir yaz aylarında peteklerinizi sadece kombi üzerinden devre dışı yapınız vanaları kapatmayın kışında kullanmadığınız odalarınızın peteklerinin yanmamasını istiyorsanız kapatabilirsiniz ancak mutlaka kombi kış konumda iken mutlaka en az 3 petek açık konumda olsun aksi takdirde komvbi su kaynatma yapabilir
eger peteklerinizin altı daha fazla ısınıyor üstü az ısınıyor ise ters baglantı vardır düzelttirmeniz hem kombinizi rahatlatacaktır hem ısınma performansını arttıracaktır
eger yarısı ısınıyor yarısı ısınmıyor ise havalarını kontrl ediniz
kombiniz kış konumunda iken bar ibresi yükseliyor ise ve kombiniz 4 yıl üstü ise mutlaka genleşme tankına baktırınız cogunlukla 4 yıl ve üzeri kombilerde genleşme tankı patlak oluyor arızanın yapılmaması zamanla daha büyük ciddi arızalara sebeb verebilir
ben iğdaşın serfitikalandırmış doğal ve kombi servisiyim size doğalgaza yada arızaya gelen kişilerin sağlam mühendislik firmasından gelmelerine dikkat ediniz
günümüzde iki birşey öğrenen ben ustayım diye gezmekde daha ciddi zararlar verebilmekdeler dikkatlı olmakda fayda var
bu günlük bu kadar zaman fırsat buldukca bu başlık altında bilgi verecegim bu konu ile alakalı sorunuz olursa elimden geldigince cevaplamaya calişacagım
Reply With Quote
Old 09-21-2013, 23:42
Fuat Öğreten's Avatar
Bölüm Moderatörü

evet bir konuyu daha aydınlatayım kış günlerinde kaliteli ısınmanın birinci kuralı ısı yalıtımdan geçmekdedir ısı yalıtımlı bir ev ile yalıtımsız ev arasında %50 civarlarında ciddi bir ısı kaybı söz konusudur eger kendi eviniz ise ısı yalıtımınızda yoksa mutlaka yaptırmanızı tavsiye ederim ısı yalıtımı biraz maliyetli bir işdir ancak buna vereceginiz para 3 yıl gibi bir sürede kışın harcıyacagınız yakıttan tasarruf ile bu parayı cıkaracaksınız.
aklıma geçmişken vurgulamak isterim peteklerinize reklaj ayarı yapınız reklaş nedir
reklaj kombinize yakın peteklerin vanalarını kısın tamamen kapatmadan suyun daha az petege girmesini sağlayın kombiden uzaklaştıkca bu vanayı daha az kısın böylece en uzakdaki petegede ısının daha verimli ulaşmasını sağlayabilirsiniz
bunu yapmamızın sebebi ise sıcak su tembeldir kendisine dönüş için en kısa yol neresi ise onu secer agırlıklı olarak buda sıcak suyun sogumadan tekrar tekrar kombiden devirdaim yapması demekdir bunun önünede reklaj yöntemi ile geçilmekdedir.
Reply With Quote
Old 09-22-2013, 11:13
dafce's Avatar
dafce dafce is offline
Moderatör

dafce is a glorious beacon of lightdafce is a glorious beacon of lightdafce is a glorious beacon of lightdafce is a glorious beacon of lightdafce is a glorious beacon of lightdafce is a glorious beacon of light

Quote:
Originally Posted by examitus View Post
evet bir konuyu daha aydınlatayım kış günlerinde kaliteli ısınmanın birinci kuralı ısı yalıtımdan geçmekdedir ısı yalıtımlı bir ev ile yalıtımsız ev arasında %50 civarlarında ciddi bir ısı kaybı söz konusudur eger kendi eviniz ise ısı yalıtımınızda yoksa mutlaka yaptırmanızı tavsiye ederim ısı yalıtımı biraz maliyetli bir işdir ancak buna vereceginiz para 3 yıl gibi bir sürede kışın harcıyacagınız yakıttan tasarruf ile bu parayı cıkaracaksınız.
aklıma geçmişken vurgulamak isterim peteklerinize reklaj ayarı yapınız reklaş nedir
reklaj kombinize yakın peteklerin vanalarını kısın tamamen kapatmadan suyun daha az petege girmesini sağlayın kombiden uzaklaştıkca bu vanayı daha az kısın böylece en uzakdaki petegede ısının daha verimli ulaşmasını sağlayabilirsiniz
bunu yapmamızın sebebi ise sıcak su tembeldir kendisine dönüş için en kısa yol neresi ise onu secer agırlıklı olarak buda sıcak suyun sogumadan tekrar tekrar kombiden devirdaim yapması demekdir bunun önünede reklaj yöntemi ile geçilmekdedir.

sagol hocam bu reklaj kısmı ılgınctı... bızde hepsı full acıkmıs....

........
Reply With Quote
Old 09-23-2013, 23:22
Fuat Öğreten's Avatar
Bölüm Moderatörü

evet ciddi bir konuya deginmek isterim batarya flexleri evimizde kullandığımız aç kapa bataryalar bu bataryaların flexleri nin bir ömrü var evet normal şartlarda herşeyin bir ömrü var diyebiliriz lakin bu olay öyle bir zaman olur ki canınızı çok kötü yakabilir olur olmadık zamanda uykuda iken veya evde yokken patlayabilir ve bir bakmışsınız evi su almış bileklere kadar su düşünmesi bile berbat değil mi ama gerçek.
bakın gecen haftalar benim başıma geldi bu olay anlatmak isterim gece saat 3 civarı mutfak daki bataryanın soguk su flaxsi patlıyor ALLAH dan o sırada babam kalkıyor su içmeye ve bir bakıyor ayakları ıslanmaya başlıyor hemen altındaki küçük tahret musluklarını kapatıp bana sesleniyor dedim çok şükür evi su basmadan atlattık neyse öylece yattım sabah acil gaz açmam var diye sıcak su flexini soguk suya bağladım bu günlük idare edin akşama degiştireceğim dedim bıraktım gittim ev ahalisi de dışarı çıkıyor
bu sefer o patlıyor ve evi su basıyor yanı anlıyacağınız kısmette evi su basmak varmış
işte insan oğlu gaflete düşecek ya halbuki bir çok müşterimin başına gelen olaydır
neyse konumuza dönelim evinizdeki bataryalara çelik flex taktırın onların ömrü daha uzun dur ancak bana soracak olursanız en iyi bakır klima borusundan yaptırılmış özel flex dir ömürlük patlama derdi yok su basma derdi yok konuyu gece gece toparlıyamadım ama umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.
saygılarımla

Last edited by Fuat Öğreten; 09-23-2013 at 23:32.
Reply With Quote
Old 09-25-2013, 23:31
Fuat Öğreten's Avatar
Bölüm Moderatörü

bu gün önemli bir uyarı olsun diye menfez konusuna değinmek istiyorum bzim halkımız kış gelince soguk geliyor diye camda bulunan menfezi havalandırmayı kendi yöntemleri ile kapatarak dışarıdan soguk gelmesini engelliyor ama bu menfezi kapatmak çok ama çok tehlikelidir neden mi ?
bilindiği üzere evimizde kullandıgımız ocak yanarken havada bulunan oksijen oranını tüketmekdedir buda ocagın kendiliğinden sönmesine ve eve yanmamış gaz dolmasına sebebiyet verir ki ALLAH korusun zehirlenmeden gaz sıkışması ile patlamaya kadar varabilir.
bu olay bacalı soba ve bacalı kombiler içinde geçerlidir.
ama menfez her daim açık olunca dışarıdan sürekli oksijen takviyesi olacagından sönme riski yoktur aynı zamanda farz edinki gaz kaçagı var bu seferde içeride gaz sıkışmasının önüne geçerek patlama gibi bir risk faktörünü ortadan kaldırmakdadır mutfagınızda ve bacalı soba veya kombinizin bulundugu yerde mutlaka menfez açık olmalı.
bu olay hermatik soba ve kombi için geçerli değildir onunda izzahını yapayım hermatik cihazların bacasının içinde bir baca daha vardır yanı iki bacanın arasında boşluk vardır iç bacadan cihaz yaktıgı yakıtın karbondioksit gazını dışarı atarken dışbacadan da dışarıdan içeri oksijen almakdadır yani menfezin görevini dış baca ile iç baca arasındakı boşlukdan aldığı oksijenle görmekdedir.
-----------------------------------------------------------------------------------
ocakdan konu açılmışken değinmek isterim ocagı eskiyen yada yeni ocak almak isteyen arkadaşlar ocak alırken mutlaka termokoplu ocak alsınlar termokop nedir onuda açalım
ocagınızın gözlerinin yanında manyotadan hariç bir bakır çubukdur ne işe yarıyor
termokop ocagınızı ilk yakmanızda 5 veya 10 saniye basılı tutmanızı gerektirir alev degip ısınınca ocagın içinde ki mevcut sistemine bilgi verir tamam alev var gazı devamlı salınım haline geçebilirsin der.
faydası nedir faydası şu olduki ocakda yemek var ve daldınız unuttunuz taştı ve ocagı söndürdü termokopa alev vurması durdugundan sogumaya geçti hemen sisteme döner derki yahu ben buz gibi oldum alev yok gazı kes der ve gaz otamatikmen kesilir.
termokpsuz ocakda bu olay gerçekleşmez taşınca gaz salınımı devam eder...
Reply With Quote
Old 12-29-2013, 00:05
Fuat Öğreten's Avatar
Bölüm Moderatörü

bu gün az daha marmara çırası gibi yanıyorduk iyimi verilmiş sadakamız varmış istanbul sultançiftliğinde yeni bir osmanlıya özgü bir lokanta tarzı bir yer açılıyor vip odaları filan var neyse işte oranın doğalgaz hattını çekiyordum bu gün 300 milibar basınç olacagı için kaynaklı boru olma zorumlulugu var yerler fayans filan kaynak yaparken bende yerdeki fayanslar dökülen sıcak çapakdan yanmasın diye dükkan sahibine yere su dökmesini söyledim oda yemen yanı başında duran 5litrelik su bidonunu yere döktü ve ilk kaynagı vurmamla yere düşen çapak ile bir alev topu yükseldi meğer su su değil tinermiş
fayansı kurtaralım derken biz yanacaktık az kalsın zor bela söndürdük
Reply With Quote
Old 12-29-2013, 02:52
Tuncay Kaya
Guest

Quote:
bu gün az daha marmara çırası gibi yanıyorduk iyimi verilmiş sadakamız varmış istanbul sultançiftliğinde yeni bir osmanlıya özgü bir lokanta tarzı bir yer açılıyor vip odaları filan var neyse işte oranın doğalgaz hattını çekiyordum bu gün 300 milibar basınç olacagı için kaynaklı boru olma zorumlulugu var yerler fayans filan kaynak yaparken bende yerdeki fayanslar dökülen sıcak çapakdan yanmasın diye dükkan sahibine yere su dökmesini söyledim oda yemen yanı başında duran 5litrelik su bidonunu yere döktü ve ilk kaynagı vurmamla yere düşen çapak ile bir alev topu yükseldi meğer su su değil tinermiş
Büyük geçmiş olsun
Reply With Quote
Old 12-29-2013, 03:01
Efkan Genç's Avatar
Efkan Genç Efkan Genç is offline
Moderatör

Efkan Genç is on a distinguished road

Quote:
hocam verilmiş sadakanız varmış. geçmiş olsun

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Posting Rules