FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) path
Go Back   FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) > Beginners in the forex
Beginners in the forex Information for those new to Forex will be shared in this title.
Reply

Thread Tools
Old 11-13-2013, 22:31
Efkan Genç's Avatar
Efkan Genç Efkan Genç is offline
Moderatör

Efkan Genç is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by Jetro View Post
Paritelerin birbirinden etkilenmeleri parametrik bir olaydır ve bu parametrik yapı dinamik bir şekilde değişebilir. Örneğin US endeksi yükseldiğinde altınons düşer, eurusd düşer, JPYUSD düşer diyebiliriz, çünkü hepsi USD'ye göre değişir. Ama her US endeksi yükseldiğinde diğer enstrumanlar aynı şekilde düşmez hatta bazıları çıkabilir de. Örneğin bernanke bir açıklama yaptıktan hemen sonra avrupa merkez bankası başka olumlu bir açıklama yaparsa belki eurusd partiesi değişmeyecektir.

Yani pariteler arasında korrelasyon vardır ama bu korrelasyon parametrik olarak dinamik bir yapı gösterebilir.

Verdiğiniz örnekleri biraz büyütmeniz mümkün mü? Örneğin metatrader history'den 3-4 parite için data export edin excel'e yükleyin. Mümkünse M1 datası olsun. Her paritenin kapanış değerlerinin korrelasyonunu bir kolonda belirtin ve buradaki değişimin grafiğini çizdirin. Eğer 1 aylık datada 1M verilerinde grafik düz bir çizgi çıkarsa siz haklısınız demektir.
dedikleriniz çok doğru fakat ben sadece 3lü çaprazları diyorum, mesela (eu-uj-ej) veya (au-ea-eu) bunlar 3lü çaprazdır (eu-gu-uj) ise 3lü çapraz değildir. aralarında usd yüzünden bir kolerasyon olabilir ama tam bir uyum yoktur. 3lü çarpazlarda istediğiniz zamanın kapanış fiyatına bakın hatta geçen hafta açıklanan Euro faiz indirimi gibi 1 dk da 130 pip lik fiyat değişimine de bakın benim dediğim gibi bir fiyat uyumu göreceksiniz
Old 11-13-2013, 22:37
Efkan Genç's Avatar
Moderatör

bu da 3lü çaprazları daha geniş bir şekilde gösteren bir şema. merkezde ki pariteyi burada eu olarak almıştım
Old 11-16-2013, 17:34
otisabi otisabi is offline
Site Üyesi

otisabi is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by karpa View Post
Parite fiyatlarına bakarken dikkatimi bir şey çekti, sizlerle paylaşmak istedim arkadaşlar. Bugünün kapanış fiyatlarıyla hesaplarsak durum şöyle:

EURUSD / GBPUSD = EURGBP' nin fiyatı yani 1,3801 / 1,6161 = 0,8539

EURGBP X GBPJPY = EURJPY' nin fiyatı yani 0,8539 X 157,39 = 134,40

EURJPY / USDJPY = EURUSD' nin fiyatı yani 134,40 / 97,38 = 1,3801

Bu işlemi neredeyse tüm paritelerde denedim sonuç hep aynı, anlaşılan bir paritenin fiyatı değiştiği zaman aynı anda tüm paritelerin fiyatı da değişiyor. Adamlar sistemi iyi kurmuş, bir paritede hiç alım-satım olmasa da o paritenin fiyatı otomatik olarak değişiyor

Evet bunu biliyordum . Birkaç hafta önce usd, eur ve jpy pariteleri arasında gidip gelirken farketmiştim. Hatta Evreka , Evreka diye bağırdım Konuyu grafiklerle filan güzel anlatmışsınız, tebrikler. Yalnız bilmelisiniz ki bu tarz paylaşımlar forumlarda fazla rating yapmıyor. Başlığı görünce, al işte bu da benim kafadan dedim. Ne demek istediğinizi gayet iyi anlıyorum. Bazı arkadaşlar tamam korelasyon var , normaldir yazmışlar. Aslına bakarsanız bu bir korelasyon değildir. Korelasyon, olasılık kuramı ve istatistikte iki rassal (rastlantısal) değişken arasındaki doğrusal ilişkinin yönünü ve gücünü belirtir. Burada rassal değişkenlerden bahsetmiyoruz, belli değerlere sahip x,y,z nin basit denkleminden bahsediyoruz.
Denilebilir ki arada basit bir eşitlik varsa paritelerin de birbiribe göre değer değiştirmesi normaldir. Evet normaldir. Ama normal olmayan şey; İşlemlerin saliseler içinde gerçekleştiği ve grafiklerin bu kadar hızlı olduğu bir piyasada bu eşitliğin hiç bozulmadan nasıl sağlandığıdır. Anlayan anladı
Reply With Quote
Old 11-17-2013, 15:56
hasangmd's Avatar
hasangmd hasangmd is offline
Yeni Üye

hasangmd is on a distinguished road

Quote:
Parite fiyatlarına bakarken dikkatimi bir şey çekti, sizlerle paylaşmak istedim arkadaşlar. Bugünün kapanış fiyatlarıyla hesaplarsak durum şöyle:

EURUSD / GBPUSD = EURGBP' nin fiyatı yani 1,3801 / 1,6161 = 0,8539

EURGBP X GBPJPY = EURJPY' nin fiyatı yani 0,8539 X 157,39 = 134,40

EURJPY / USDJPY = EURUSD' nin fiyatı yani 134,40 / 97,38 = 1,3801

Bu işlemi neredeyse tüm paritelerde denedim sonuç hep aynı, anlaşılan bir paritenin fiyatı değiştiği zaman aynı anda tüm paritelerin fiyatı da değişiyor. Adamlar sistemi iyi kurmuş, bir paritede hiç alım-satım olmasa da o paritenin fiyatı otomatik olarak değişiyor
bu 3 lü korelasyonda öğrenmek istediğim şu bunların fiyatları süre farkı olmaksızın aynı anda mı eşitlenerek gidiyor yoksa 2 si arasında uyum varken bir diğeri sonradanmı katılıp eşitleniyor. eğer sonradan eşitlenip aradaki farkı kapatıyorsa(tabi ne kadar süre sonra o da önemli 5 10 saniye de oluyosa bu olay çokta kullanamayız en az 5 lik bar olması lazım) kendi sistemimizde bir güven ve sağlama yapma unsuru olarak çok işe yarayacağını düşünüyorum. biraz daha detay verirseniz memnun olurum.. saygılar....
Reply With Quote
Old 11-17-2013, 16:11
KMTX's Avatar
KMTX KMTX is offline
Site Üyesi

KMTX is on a distinguished road

Bundan bişey çıkmıyor baya denedim data saati bile takibe yetişilmiyor aynı anda gidip geliyorlar.
Reply With Quote
Old 11-17-2013, 16:45
hasangmd's Avatar
Yeni Üye

Quote:
Originally Posted by KMTX View Post
Bundan bişey çıkmıyor baya denedim data saati bile takibe yetişilmiyor aynı anda gidip geliyorlar.
aynı andaysa olmaz zaten. ama az biraz geri kalsa birisi scalp yapanlar için güzel olur. benim işlem stratejim de aktığı yöne girmek olduğundan işe yarayabilirdi geç kalsaydı.
Reply With Quote
Old 11-17-2013, 18:47
Efkan Genç's Avatar
Moderatör

Quote:
Originally Posted by otisabi View Post
Evet bunu biliyordum . Birkaç hafta önce usd, eur ve jpy pariteleri arasında gidip gelirken farketmiştim. Hatta Evreka , Evreka diye bağırdım Konuyu grafiklerle filan güzel anlatmışsınız, tebrikler. Yalnız bilmelisiniz ki bu tarz paylaşımlar forumlarda fazla rating yapmıyor. Başlığı görünce, al işte bu da benim kafadan dedim. Ne demek istediğinizi gayet iyi anlıyorum. Bazı arkadaşlar tamam korelasyon var , normaldir yazmışlar. Aslına bakarsanız bu bir korelasyon değildir. Korelasyon, olasılık kuramı ve istatistikte iki rassal (rastlantısal) değişken arasındaki doğrusal ilişkinin yönünü ve gücünü belirtir. Burada rassal değişkenlerden bahsetmiyoruz, belli değerlere sahip x,y,z nin basit denkleminden bahsediyoruz.
Denilebilir ki arada basit bir eşitlik varsa paritelerin de birbiribe göre değer değiştirmesi normaldir. Evet normaldir. Ama normal olmayan şey; İşlemlerin saliseler içinde gerçekleştiği ve grafiklerin bu kadar hızlı olduğu bir piyasada bu eşitliğin hiç bozulmadan nasıl sağlandığıdır. Anlayan anladı
teşekkür ederim, daha bu piyasada öğreneceğimiz çok şey olduğu için eksilerimiz yanlışlarımız olursa af ola. kendi çapımda anlatmaya çalışıyorum bende

bence sadece 3 tane parite ile değil bu eşdeğer değişim, bir paritede alım satımlar sonucu oluşan değer diğer tüm paritelere uygun şekilde dağıtılıyor ve böylece tüm paritelerde belirli bir fiyatlanma oluşuyor
Old 11-17-2013, 18:48
Efkan Genç's Avatar
Moderatör

Quote:
Originally Posted by hasangmd View Post
aynı andaysa olmaz zaten. ama az biraz geri kalsa birisi scalp yapanlar için güzel olur. benim işlem stratejim de aktığı yöne girmek olduğundan işe yarayabilirdi geç kalsaydı.
keşke olsa, canına okurduk o zaman forexin
Old 11-17-2013, 19:32
hasangmd's Avatar
Yeni Üye

Quote:
keşke olsa, canına okurduk o zaman forexin
Borsa geçmişi olanlar daha iyi hatırlar eskiden öncü bi hisse hareket ettiğinde diğerleride peşine er geç takılırdı bi paralellik oluşurdu ama arada zaman farkı olurdu para kazanırdık bu durumdan ama bu ona benzer bişey değilmiş. emeği geçenlere teşekkürler, olmasa da bu forumdaki güzelliklerden birisi de bu paylaşım emek .....
Reply With Quote
Old 04-17-2014, 13:04
emirler's Avatar
emirler emirler is offline
Üstat

emirler has a reputation beyond reputeemirler has a reputation beyond reputeemirler has a reputation beyond reputeemirler has a reputation beyond reputeemirler has a reputation beyond reputeemirler has a reputation beyond reputeemirler has a reputation beyond reputeemirler has a reputation beyond reputeemirler has a reputation beyond reputeemirler has a reputation beyond reputeemirler has a reputation beyond repute

Quote:

bunlar da kullandığım şemalar, bunları da paylaşayım dedim
len bu Yahudi bayrağına doğru gidiyor. zaten forexi de onlar kurmuş ya. borsalarıda.
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 2 (0 members and 2 guests)

Posting Rules