FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) path
Go Back   FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) > Beginners in the forex
Beginners in the forex Information for those new to Forex will be shared in this title.
Reply

Thread Tools
Old 01-20-2015, 21:27
ekinezya ekinezya is offline
Site Üyesi

ekinezya is on a distinguished road

2 yıldır forexle ilgileniyorum. 2 yılda forexte en önemli şeyin az kaldıraç, sabır ve psikoloji olduğunu öğrendim. Kazandıkça hırsımın arttığını ve daha çok kazanma isteğiyle daha çok hata yaptığımı öğrendim.
Kaybettikçe aynı pariteden intikam almak istercesine daha çok işlem açmayı ve daha çok kaybetmeyi öğrendim.
Forexte hiçbirşeyin imkansız olmadığını, profesyonel fonların dahi 1 dakikada iflas ettiği bir ortamda kendi iflasımın o kadar da zor olmadığını öğrendim.
Reply With Quote
Old 01-21-2015, 17:48
ekinezya ekinezya is offline
Site Üyesi

ekinezya is on a distinguished road

Ayrıca forexte iflas etmenin yüzde yüz formülünü veriyorum.
Bu üç kuralı uygularsanız sonuç kesindir.
1. Trende ters hareket et
2. Zarardaki pozisyona ekleme yap
3. SL koyma.

Tecrübeyle sabittir.
Reply With Quote
Old 02-01-2015, 13:39
mister4nal's Avatar
mister4nal mister4nal is offline
Site Üyesi

mister4nal is on a distinguished road

Değerli arkadaşlar kıymetli büyüklerim
Kıymetli diyorum çünkü uzaktan bile olsa yazılarından, mesajlarından aydın ve görgülü insanlar olduklarını belli eden bir çok insanın bu platformda varlığını hissediyorum.

Şimdi benim forex tecrübem okuduklarımdan sonra epeyce farklı bir o kadar da esprili çıktı sizlerle de paylaşayım dedim.

Bir ağabeyimin iş yerinde ziyaretteyim kurye geldi abime imzalatıyor bir ton kağıt merak ettim hayırdır falan ya dedi forexte işlem yapacağım nedir değildir derken arkadaşıymış forexçi iki dakikada bana da sözleşme yaptırdı abi o kadar para veremem falan filan ya dedi 100 dolar yatırırsın bulunsun
mantığa bak şimdi gülüyorum tabi ağlanacak halimize.

Neyse forexli olduk unuttum gitti nice sonra aklıma geldi girdim web sayfalarından döviz çiftinde eu olduğundan bile habersiz bastım oradaki tuşlara sattım gitti param yok alamam bizimkisi esnaflık zaten 100 dolarlık almışım satayım ki param olsun mantığı özür dilerim şimdi öyle olmadığını biliyorum.

Üzerinize afiyet hiperaktifim arkadaş bekle bekle bir olay yok bir iniyor bir
çıkıyor hep aynı yatay banda denk gelmişiz şans, bu ne ya dedim kapadım çıktım unutmuşum sl / tp nedir bilmem ne okumuşluğum var ne bir bilgim kapanınca durur mantığı çektim gittim. ( Başka da böyle bir forex tüccarı çıkar mı bilmem yani )

epey bir zaman sonra bir kız aradı firmadan aklıma geldi 1- 1.5 ay açtım baktım bir ton para olmuş hesapta e iyi satışta kar var misali bastım parayı.

Gel zaman git zaman üzerinize afiyet ben biraz rahatsızlandım uzunca bir süre her şeyden uzaklaşmak durumunda kaldım çok şükür şimdilerde iyiyim 1 ay kadar önce girdim yine hesaba ohoo bana göre bir dünya para tabi evde falan bir sevinç kendi çapımızda zenginiz yani

Havadan bir şey buldum mu çok cimri olurum ben fıstık gibi sermaye başladım okumaya araştırmaya ite bere Allahın sevgili kuluymuşum bu eşsiz site ile tanıştım ilk işim para çekmek oldu

Şimdi burada ki brokerler den birini seçtim oraya da hesap açacağım biraz gecikiyor çünkü benim forex firması biraz mimli çıktı
"biraz mıııı ! " uyandırmadan ince ince çekiyorum paramı daha neler yaptım anlatmakla bitmez değerli vakitlerinizi almiyim bende bir şeyler öğreniyorum yavaş yavaş şu anda verebileceğim tek mesaj Allah bu siteyi kuranlardan razı olsun.

Ne öğrendiğime gelince SL ve TP uzmanlık istiyor bakmayın siz öyle basit
durduklarına stoploss u tanımayan bir tüccar reel yaşamda da başarılı olamaz zaten ticaret nerede duracağını bilme sanatıdır bu yeni bir başlangıç için ilk adımdır.
Reply With Quote
Old 02-01-2015, 16:11
Capital1's Avatar
Capital1 Capital1 is offline
Site Üyesi

Capital1 is a glorious beacon of lightCapital1 is a glorious beacon of lightCapital1 is a glorious beacon of lightCapital1 is a glorious beacon of lightCapital1 is a glorious beacon of lightCapital1 is a glorious beacon of light

Quote:
Originally Posted by mister4nal View Post
Değerli arkadaşlar kıymetli büyüklerim
Kıymetli diyorum çünkü uzaktan bile olsa yazılarından, mesajlarından aydın ve görgülü insanlar olduklarını belli eden bir çok insanın bu platformda varlığını hissediyorum.

Şimdi benim forex tecrübem okuduklarımdan sonra epeyce farklı bir o kadar da esprili çıktı sizlerle de paylaşayım dedim.

Bir ağabeyimin iş yerinde ziyaretteyim kurye geldi abime imzalatıyor bir ton kağıt merak ettim hayırdır falan ya dedi forexte işlem yapacağım nedir değildir derken arkadaşıymış forexçi iki dakikada bana da sözleşme yaptırdı abi o kadar para veremem falan filan ya dedi 100 dolar yatırırsın bulunsun
mantığa bak şimdi gülüyorum tabi ağlanacak halimize.

Neyse forexli olduk unuttum gitti nice sonra aklıma geldi girdim web sayfalarından döviz çiftinde eu olduğundan bile habersiz bastım oradaki tuşlara sattım gitti param yok alamam bizimkisi esnaflık zaten 100 dolarlık almışım satayım ki param olsun mantığı özür dilerim şimdi öyle olmadığını biliyorum.

Üzerinize afiyet hiperaktifim arkadaş bekle bekle bir olay yok bir iniyor bir
çıkıyor hep aynı yatay banda denk gelmişiz şans, bu ne ya dedim kapadım çıktım unutmuşum sl / tp nedir bilmem ne okumuşluğum var ne bir bilgim kapanınca durur mantığı çektim gittim. ( Başka da böyle bir forex tüccarı çıkar mı bilmem yani )

epey bir zaman sonra bir kız aradı firmadan aklıma geldi 1- 1.5 ay açtım baktım bir ton para olmuş hesapta e iyi satışta kar var misali bastım parayı.

Gel zaman git zaman üzerinize afiyet ben biraz rahatsızlandım uzunca bir süre her şeyden uzaklaşmak durumunda kaldım çok şükür şimdilerde iyiyim 1 ay kadar önce girdim yine hesaba ohoo bana göre bir dünya para tabi evde falan bir sevinç kendi çapımızda zenginiz yani

Havadan bir şey buldum mu çok cimri olurum ben fıstık gibi sermaye başladım okumaya araştırmaya ite bere Allahın sevgili kuluymuşum bu eşsiz site ile tanıştım ilk işim para çekmek oldu

Şimdi burada ki brokerler den birini seçtim oraya da hesap açacağım biraz gecikiyor çünkü benim forex firması biraz mimli çıktı
"biraz mıııı ! " uyandırmadan ince ince çekiyorum paramı daha neler yaptım anlatmakla bitmez değerli vakitlerinizi almiyim bende bir şeyler öğreniyorum yavaş yavaş şu anda verebileceğim tek mesaj Allah bu siteyi kuranlardan razı olsun.

Ne öğrendiğime gelince SL ve TP uzmanlık istiyor bakmayın siz öyle basit
durduklarına stoploss u tanımayan bir tüccar reel yaşamda da başarılı olamaz zaten ticaret nerede duracağını bilme sanatıdır bu yeni bir başlangıç için ilk adımdır.

Bu anlattıklarını tatlı bir rüya, sarı saçlı kız vs diye düşün, veya sayısal lotodan 4 çıktı 5 çıktı gibi..

Unut gitsin foreksi.. Yoksa perişan olursun. Gömleğine kadar alır bu manyak piyasa.. Ahanda buraya yazdım.. İleride okursun ağbi büyük adamsın vs diye.. adammışsın.. ) Amman breh deryalar..
Old 02-01-2015, 18:32
mister4nal's Avatar
Site Üyesi

Quote:
Originally Posted by Capital1 View Post
Bu anlattıklarını tatlı bir rüya, sarı saçlı kız vs diye düşün, veya sayısal lotodan 4 çıktı 5 çıktı gibi..

Unut gitsin foreksi.. Yoksa perişan olursun. Gömleğine kadar alır bu manyak piyasa.. Ahanda buraya yazdım.. İleride okursun ağbi büyük adamsın vs diye.. adammışsın.. ) Amman breh deryalar..
Sayın capital inan okudukça olayları izledikçe sana hak veriyorum
Bir akıllılık yaptım parayı hanıma verdim o da çocuğun eğitimi için sakladı daha geri gelmez kalanı da bir yıla böldüm günlük sermaye diye. Ucundan bir değmeden ne olduğunu anlamayacağız galiba haklısın.

Bir şansım var ama insan burada kendini güvende hissediyor bilmem bu konuda ne dersin ? Sanki yatırım koçlarım var denetleyicilerim var gibi geliyor bana içimdeki his de bu...
Reply With Quote
Old 02-01-2015, 19:06
drmb's Avatar
drmb drmb is offline
Site Üyesi

drmb is on a distinguished road

mister4nal
Nikinizi görünce ""köşeyi dönen adam""film aklıma geldi.Yazdıklarınızda çok sürükleyici. Bakalım daha neler olacak....
**
Old 02-01-2015, 19:21
mister4nal's Avatar
Site Üyesi

Quote:
Originally Posted by drmb View Post
mister4nal
Nikinizi görünce ""köşeyi dönen adam""film aklıma geldi.Yazdıklarınızda çok sürükleyici. Bakalım daha neler olacak....
**
Hoşbulduk drmb,

İnşallah rahmetli gibi her olayın ucundan sıyırır alnımızın akıyla çıkarız bu işin içinden
Yalnız beklentim ne onu tam olarak kavrayamadım çok para desen değil, yenmek yenilmek desen değil, bir meşgale buldum risk yüksek bir yandan tam da bana göre. Hayırlısı senaryo fena değil dediğiniz gibi
Reply With Quote
Old 02-01-2015, 19:51
drmb's Avatar
drmb drmb is offline
Site Üyesi

drmb is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by mister4nal View Post
Hoşbulduk drmb,

İnşallah rahmetli gibi her olayın ucundan sıyırır alnımızın akıyla çıkarız bu işin içinden
Yalnız beklentim ne onu tam olarak kavrayamadım çok para desen değil, yenmek yenilmek desen değil, bir meşgale buldum risk yüksek bir yandan tam da bana göre. Hayırlısı senaryo fena değil dediğiniz gibi
inşallah bu senaryo mutlu son ile biter.
Old 02-02-2015, 02:42
mister4nal's Avatar
Site Üyesi

Merhaba arkadaşlar,

0,01 lot karşılığı 1000 eu alıyoruz.

1000 eu için = 11,30 $ koyuyoruz.

11,30 $ %30 zarar ettiğinde 3,30 $
11,30 $ %50 kar ettiğinde 5,50 $ kar ediyoruz.

bu bağlamda eğer tüccar %30 zararı göze alamıyor stoploss koymuyor yada koyup ha bire yukarı çekiyorsa cesur bir yatırımcı sayılmıyor.

akabinde kar etmek için girdiğimiz bu ticaret sisteminde %50 kar etme durumunda 5,50 & ı cebine koyup Allah bereket versin diyemeyip TP ile oynayıp yada açık bırakıp en basitinden emin olduğu zamanlarda takibe almıyor ise gözü doymayan bir tüccar sıfatına bürünmüş oluyor.

Velhasıl kelam buradaki birçok tecrübeli arkadaşımızın yazıp çizdiklerinden çıkarımlarım bunlar siteyi yaladım yuttum didik didik ettim vip bölüm hariç.

Bu iki örneği müspet yada menfi kullanarak FX tecrübemizi devam ettirmemizde bir sakınca yok kimse kolumuzdan tutup bizleri zorlamıyor.

Müspet bakarsak Forex de para alır para satarız,
Menfi olursak da forex bizim paramızı alıp satar.

Umarım tatlı sert yazım moralinizi bozmaz.
Forex den henüz birşey öğrenemedim ama bu siteden çıkarımlarım böyle.
Reply With Quote
Old 03-27-2015, 23:59
trader_dr trader_dr is offline
Yeni Üye

trader_dr is on a distinguished road
Default acemi traderden tavsiyeler..

fx piyasasında 1.5 aydır gercek hesapta işlem acıp kapatan acemi bir trader oldugumu belirteyim öncelikle.

aglıladığım kadarı ile altın ve vazgecilmez kurallar mevcut bu piyasada..

1.forex piyasası oyun ya da kumar salonu değildir. böyle düşünüldüğü takdirde kumar da bile kazanma şansınız varken fx piyasasının filleri bizim gibi altta gezinen karıncaları ezecektir.. kazanma şansı olmayacaktır...

2.demo hesapta belli bir yere kadar tecrube edinilebilir. ancak fx piyasasının temel faktörü olan (yüzde90) psikoloji etkeni demoda hicbirzaman oluşmayacak ve gelişmeyecektir.. demoda kazanıyorum dalayım ben buraya deyip 4-5 bin dolar parayı heder etmeyin..

3.en önemli hadiselerden birisi marjin kontrolü ve marjin manevra yeteneğinin oluşması bunu oluşturabilmek icin genelde 100000 usd olan demo hesaplarda en az 10 lotluk işlemler acarak 100 usd de 0.01 lot işlem acma deneyimi edinebiliriz. böylece karda ya da zararda olan pozlarda marjin ne alemde inceleyebiliriz. unutmayın düşük pozisyonla işlem yapmak zarar değildir kücük te olsa kanaatkar bir kazanctır. zarar etiiğinizde ise üzülmezsiniz çünkü kaybınız canınızı cok sıkacak bir kayıp değildir ve esas artısı fx te kayıp yaşadığınız işlemlerde algı daha fazla acıldığı icin tecrubelerinizi daha fazla artırabilirsiniz..

4. kendi adımlarınızı kendiniz atmalısınız ayakta durmak icin surda sinyal geldi burdan gitti değil temel ve teknik analizle oluşturduğunuz sinyalleri geliştirin ve kar zarar durumunuzu kimseyle paylaşmayın psikolojik etkilenme yasamamak icin..

5.trend tespit edilebilmeli ve trend yönü işlemler tercih edilmeli. sl uygulamak hayati öneme sahip gibi yazılsa da her yerde trende dikkat ettikten sonra sl ye ihtiyacınız kalmayabilir..

6.belli başlı indikatörler volum ind birtane trend gosterenden bir tane aşırı alım satımdan bir tane indikatör secip kendi tarzınıza göre bunları sinyal amaclı değil fikir sahibi olmak icin kullanmalısınız. indikatöre göre işlem acılmaz sadece fikir verir kardeşlerim...piyasa hakkında fikirlerinizi olgunlaştırmakta fayda sağlar..

7.teknik analiz konusunda kendimizi geliştirmeden bu piyasalarda ticaret yapmak eşittir at olmadan at yarışına cıkmak demektir. en başta destek direnc fibo indikatör kanal takoz üçgen obo tobo .... vs vs bunları back testlerle kafada oturtmalıyız...

8. aşırı alım bölgelerinden alım yapılır diye kesin kaide yoktur ancak satış yapılmaz diye kesin bir kaide vardır bence...

9. benim 100 milyar dolarım dahi olsa bu piyasaya 500 dolarla girerim.. aylık hesaba depozit ekleyerek aşamalı kasa artışı yaparım... yeni başlayacak arkadaşlara tavsiyedir..

10. brookerlar yüksek risk almanızı ve stop aut olmanızı isterler brookrı kardeş olarak değil rakip olarak görün ve temkinli yaklaşın kendi paranız kendi fikirleriniz ...

11. en önemlisi en sonda: YAPTIĞINIZ İŞLEMLERİN GÜNLÜK GRAFİKSEL GÜNLÜĞÜNÜ TUTUN... forexin bir altın anahtarı ya da sırrı varsa BUDUR.... yaptığınız hataları not edin kaybettiğiniz parayı yazın o parayla ne yapılırdı reailze ederk düşünün.. mesela bununla bir cep tel alırdım ya da güzel lüks bir restorantta yemek yerdim gitti işte neden benim salaklığım yüzünden... elde ettiğiniz karları ve doğru analizleri de yazın ve aynı şekilde reailze edin ve belli miktar üstü karlarda kendinizi ödüllendirin kendinize pahalı bir ayakkabı alın vs. elde ettiğiniz karı ve zararı somut hissedersek tecrubeler daha kalıcı olacaktır.

veee OLGUNLAŞMAMIŞ BAŞAĞA TIRPAN VURMAYIN... kardan erken cıkmayın ve sabırlı olun kardeşlerim.. bir de zararda bekle babam dönsün demeyin ama zarardaki pozu da hemen kapamayın sl kullanmayabilirsiniz ama kafanızda sl seviyesini belirleyin.. rutin olarak takasbanktaki paranızı kontrol edin e devlet şifresiyle 5 dakka sürer... faizmiş tahvilmiş falan filan ekonomik kavramları ve piyasaya etkilerini bilmek iyi olur...

az kazanın bereketli kazanın illaki piyasada her gün aktif olacağız diye bir kural yok hırs yapmayın ayıları boğaları yenemezsiniz güreşerek aklınızla yenersiniz o da kaçarak olur...kaçacağınız anı bilmek pençe ya da boynuz yememek icin onemlidir... kazanırsanız etrafımızdaki muhtaç insanlara yardımcı olarak sevindirmek insana zevk verecektir neden; vicdansız kapitalist küresel dünyadan 3 kuruş kapıp bir sevap işlemek bence cok güzel bir hadise....

SAYGILAR HEPİNİZE BİZLER BİRBİRİMİZE DESTEK OLMALIYIZ NEDEN ? KÜRESEL PİYASALARDA 1 KRŞ DAHİ KAZANMAK HER BİRİMİZ İÇİN DİĞERİNE DESTEK OLACAK VE EKONOMİK OKURYAZARLIĞIMIZA KATKI SAĞLAYACAKTIR..

İNŞALLAH TÜRKİYEDE TRADE EDEN HERKES KAZANIR VE PAYLAŞIR...

söylemek istediğiniz bir şey olursa özelden yazarsanız cevaplarım...

Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 5 (0 members and 5 guests)

Posting Rules