FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) path
Go Back   FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) > Forex Brokers Intermediary Institutions
Forex Brokers Intermediary Institutions In this topic, there will be information sharing and evaluations about forex brokers.
Reply

Thread Tools
Old 05-03-2012, 19:01
tunayilmaz tunayilmaz is offline
Site Üyesi

tunayilmaz is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by setdesigner840 View Post
Bana kalırsa kanun yapıcı ilgili kanunu gayet iyi yapmış, neden? Sanırım brokerler topiğinde ya da başka forumda müşterinin kaybettiği paranın 45% spk nınmış. Ama ben de tam hatırlamıyorum nerde yazdığını. Eğer bunu doğru kabul edersek sadece hesap açtığınız broker yahut aracı kurum size karşı oynamış olmuyor, yanlarına spk yıda alıyorlar.

Tabi yatırırlan depozitodan 55% iyi para. Eğer, broker müşterinin pozlarını hedgelemek isterse kaybettiği (müşterinin kazandığı) para yine kendi parası olur.

Yok yaa, bana kalırsa hiç kimse bu riski göze alamaz. Düşünsenize forumda kennyz yi çözen arkadaşlar gelsin market maker'da işlem yapsın? Hemde azbuz değil hani, min lotu 0,3 olsa aracı kurum batar.
Merhaba,

Ben DestekFX çalışanıyım.

Müşterinin kaybettiğini %45'i SPK'nın bilgisi tamamen yanlış. SPK'nın hiç bir aracı kurum ile böyle bir ilişkisi olamaz.

SPK sözleşmelere koydurduğu o madde ile, bu piyasada herkesin bildiği bir gerçeği, piyasaya yeni girmeye niyetli olan kişilerin en başında bilmesini istemesi. Yurtdışında full stp olduğunu iddia edenlerin de çoğunun aslında kendi risk politikalarına göre belli miktarda emirleri üstlerine aldıkları gerçek. Tabi currenex, hotspot gibi ECN sistemleri ayrı tutuyorum, broker firmalar için söylüyorum.

Müşterinin kaybının tamamı kar, karının da tamamının zarar olduğunu söylemek yanlış. Aracı kurumlar mutlaka pozisyonlarını hedge eder. Farklı yöntemler ile bunu yapabilirler. Aracı kurumların kazanmaları için sadece yatırımcıların kaybetmesi gerekmez.

Bunun haricinde SPK aracı kurumların sermaye yeterliliklerini de devamlı takip eder, sınırsız risk almalarına müsade etmez, mutlaka hedge işlemi yaptırır. Yani bir aracı kurumun çok yüksek risk taşıması nedeniyle iflas etmesini engellemeye çalışır. Bu konuda ciddi bir şekilde takip eder ve bu konuda yurtdışındaki denetim merciilerinden daha sıkı olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla
Reply With Quote
Old 05-04-2012, 11:14
hasangmd's Avatar
hasangmd hasangmd is offline
Yeni Üye

hasangmd is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by tunayilmaz View Post
Merhaba,

Ben DestekFX çalışanıyım.

Müşterinin kaybettiğini %45'i SPK'nın bilgisi tamamen yanlış. SPK'nın hiç bir aracı kurum ile böyle bir ilişkisi olamaz.

SPK sözleşmelere koydurduğu o madde ile, bu piyasada herkesin bildiği bir gerçeği, piyasaya yeni girmeye niyetli olan kişilerin en başında bilmesini istemesi. Yurtdışında full stp olduğunu iddia edenlerin de çoğunun aslında kendi risk politikalarına göre belli miktarda emirleri üstlerine aldıkları gerçek. Tabi currenex, hotspot gibi ECN sistemleri ayrı tutuyorum, broker firmalar için söylüyorum.

Müşterinin kaybının tamamı kar, karının da tamamının zarar olduğunu söylemek yanlış. Aracı kurumlar mutlaka pozisyonlarını hedge eder. Farklı yöntemler ile bunu yapabilirler. Aracı kurumların kazanmaları için sadece yatırımcıların kaybetmesi gerekmez.

Bunun haricinde SPK aracı kurumların sermaye yeterliliklerini de devamlı takip eder, sınırsız risk almalarına müsade etmez, mutlaka hedge işlemi yaptırır. Yani bir aracı kurumun çok yüksek risk taşıması nedeniyle iflas etmesini engellemeye çalışır. Bu konuda ciddi bir şekilde takip eder ve bu konuda yurtdışındaki denetim merciilerinden daha sıkı olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla
forumdaki arkadaşların çoğu gibi bende kısaca ve net olarak şunu öğrenmek istiyoruz. bu bizim verdiğimiz emirler gerçek piyasaya(ecn stp curranex gibi) çıkıyomu çıkmıyomu. özetin özeti gerçek piyasadan fiyatları alıp bizi sanala mı oynatıyosunuz oynatmıyomusunuz asıl soru ve soru işareti burda. teşekkürler saygılar....
Reply With Quote
Old 05-04-2012, 11:46
Site Üyesi

Quote:
Originally Posted by hasangmd View Post
forumdaki arkadaşların çoğu gibi bende kısaca ve net olarak şunu öğrenmek istiyoruz. bu bizim verdiğimiz emirler gerçek piyasaya(ecn stp curranex gibi) çıkıyomu çıkmıyomu. özetin özeti gerçek piyasadan fiyatları alıp bizi sanala mı oynatıyosunuz oynatmıyomusunuz asıl soru ve soru işareti burda. teşekkürler saygılar....
Merhaba,

Currenex gibi bir ecn sistem değiliz.

Saygılarımla
Reply With Quote
Old 05-04-2012, 12:26
hasangmd's Avatar
Yeni Üye

Quote:
Merhaba,

Currenex gibi bir ecn sistem değiliz.

Saygılarımla
sonuç biz piyasaya emirleri çıkarmıyoruz sanala oynatıyoruz mu demek istiyosunuz. saygılarımla...
Reply With Quote
Old 05-04-2012, 13:04
Site Üyesi

Quote:
Originally Posted by hasangmd View Post
sonuç biz piyasaya emirleri çıkarmıyoruz sanala oynatıyoruz mu demek istiyosunuz. saygılarımla...
Zaten ilk mesajımda bunu anlatmaya çalışmıştım. Siz kısa cevap istediğiniz için, kısaca yazdım.

Tabiki pozisyonları piyasaya çıkıyoruz. Pozisyonlarımızı risk politikamız doğrultusunda hedgeliyoruz. Hedge yönetimimiz ile yatırımcılar kar etseler de kazabiliyoruz. Sınırsız risk almamızı da SPK engelliyor, zaten mantıklı değil.

Saygılarımla
Reply With Quote
Old 05-04-2012, 13:25
hasangmd's Avatar
Yeni Üye

Quote:
Zaten ilk mesajımda bunu anlatmaya çalışmıştım. Siz kısa cevap istediğiniz için, kısaca yazdım.

Tabiki pozisyonları piyasaya çıkıyoruz. Pozisyonlarımızı risk politikamız doğrultusunda hedgeliyoruz. Hedge yönetimimiz ile yatırımcılar kar etseler de kazabiliyoruz. Sınırsız risk almamızı da SPK engelliyor, zaten mantıklı değil.

Saygılarımla
tuna yılmaz kardeşim kısa cevaptan kastım hayır biz sanala oynatmıyoruz sizin emirlerinizi piyasaya çıkarıyoruz yada evet biz sanala oynatıyoruz şeklinde olmalıydı, demogoji yapıyosunuz ben cevabı aldım. hayırlı işler hayırlı cumalar bol kazançlar.
Reply With Quote
Old 05-06-2012, 02:07
Kemal Yıldırım's Avatar
Kemal Yıldırım Kemal Yıldırım is offline
Üstat

Kemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond repute

spk market maker lisansı veriyor bu açıdan ECN firma beklentisine girmemek lazım.Gerçek piyasa işlem isteyenler ECN NDD STP sistem kullanan yerleri tercih ederler.Firma çalışanı arkadaşlar forumda reklama izin vermiyoruz üyelerden soru geldiğinde yanıt hakkı kullanmayı tercih ederseniz daha sağlıklı olur.
Reply With Quote
Old 05-07-2012, 11:20
Site Üyesi

Quote:
Originally Posted by Fxtarzan View Post
spk market maker lisansı veriyor bu açıdan ECN firma beklentisine girmemek lazım.Gerçek piyasa işlem isteyenler ECN NDD STP sistem kullanan yerleri tercih ederler.Firma çalışanı arkadaşlar forumda reklama izin vermiyoruz üyelerden soru geldiğinde yanıt hakkı kullanmayı tercih ederseniz daha sağlıklı olur.
Merhaba,

Amacımız tamamen sorulara cevap vermek, reklam yapmak değil.

Saygılarımla
Reply With Quote
Old 05-17-2012, 00:19
s_yrn s_yrn is offline
Banned

s_yrn is on a distinguished road

destek fx platformu çok hızlı arkadaşlar. emirler anında iletiliyor ve işlem açılıyor. yalnız para çekmelerde biraz problemli oldu birkaç defa. üst üste gün içinde aralıklarla aradıktan sonra yatırdılar parayı. integralde şimdiye kadar hiç yaşamadım yarım saat, en fazla bir saat içerisinde yatırıyorlar parayı. yaklaşık üç aydır destek fx ile işlem yapmıyorum, şimdi para çekmeler düzelmiştir, bilmiyorum. kimsenin hakkını yemiyelim.
bir de 5 digit siteme alışamadım bir türlü. bazıları için daha iyidir bilemem. ama ben 5 digit sisteme alışamadım. bir de sabit spread, dinamik spread var. eurusd da özellikle gece açtığım işlemlerde spread 1.7-1.5 civarında. işlem açar açmaz spread aralığı anında 8 pips-12 pips açılıyor. çalışırken ekran resmi hiç almadım. (ispat isterler filan) ama az önce de dediğim gibi bu tip sorunlar düzelmiştir bilmiyorum.
bir de eylül ayında spk düzenlemesiyle birlikte hiçbir firma çalışmazken (hesaplarımızı kapatarak paralarımızı bankaya geri yatırmışlardı) destek fx işlem yaptırıyordu. hatırladığım kadarıyla spk o süre zarfında Türkiye'de hiç bir firmaya izin vermezken destek fx nasıl işlem yaptırıyordu. hep soru işareti kaldı aklımda. tabii spk izinleri çıktıktan sonra girdik biz de piyasaya. ama genel olarak destek fx güvenilir bir firma diyebilirim. bahsettiğim sorunlar kalkmışsa bile 5 digit sistemden dolayı integralde devam etmeyi şimdilik tercih ediyorum.
herkese iyi ticaretler bol şanslar..
(destek fx arkadaşlar polimiğe girmeden cevap yazarlarsa sevinirim)
Reply With Quote
Old 05-17-2012, 12:44
Site Üyesi

Quote:
Originally Posted by s_yrn View Post
destek fx platformu çok hızlı arkadaşlar. emirler anında iletiliyor ve işlem açılıyor. yalnız para çekmelerde biraz problemli oldu birkaç defa. üst üste gün içinde aralıklarla aradıktan sonra yatırdılar parayı. integralde şimdiye kadar hiç yaşamadım yarım saat, en fazla bir saat içerisinde yatırıyorlar parayı. yaklaşık üç aydır destek fx ile işlem yapmıyorum, şimdi para çekmeler düzelmiştir, bilmiyorum. kimsenin hakkını yemiyelim.
bir de 5 digit siteme alışamadım bir türlü. bazıları için daha iyidir bilemem. ama ben 5 digit sisteme alışamadım. bir de sabit spread, dinamik spread var. eurusd da özellikle gece açtığım işlemlerde spread 1.7-1.5 civarında. işlem açar açmaz spread aralığı anında 8 pips-12 pips açılıyor. çalışırken ekran resmi hiç almadım. (ispat isterler filan) ama az önce de dediğim gibi bu tip sorunlar düzelmiştir bilmiyorum.
bir de eylül ayında spk düzenlemesiyle birlikte hiçbir firma çalışmazken (hesaplarımızı kapatarak paralarımızı bankaya geri yatırmışlardı) destek fx işlem yaptırıyordu. hatırladığım kadarıyla spk o süre zarfında Türkiye'de hiç bir firmaya izin vermezken destek fx nasıl işlem yaptırıyordu. hep soru işareti kaldı aklımda. tabii spk izinleri çıktıktan sonra girdik biz de piyasaya. ama genel olarak destek fx güvenilir bir firma diyebilirim. bahsettiğim sorunlar kalkmışsa bile 5 digit sistemden dolayı integralde devam etmeyi şimdilik tercih ediyorum.
herkese iyi ticaretler bol şanslar..
(destek fx arkadaşlar polimiğe girmeden cevap yazarlarsa sevinirim)
Merhaba,

Öncelikle kabul ediyorum ki, para çekme ve yatırmalarda ilk başlarda sıkıntı çektiğimiz doğrudur. Çalıştığımız bankadan kaynaklı, içimizdeki yapıyı tam oturtamadığımızdan kaynaklı, ama artık problemleri çözdük ve artık bu işlemler çok daha hızlı. Bu konuda şikayet almıyoruz.

Sanırım 5 digitten kastınız daha çok dinamik spread. Yani piyasa koşullarına göre spreadlerin otomatik açılması durumu. Hemen şunu söleyeyim, aynı bahsettiğiniz firmadaki gibi bizim de sabit spread (4 digit) uygulamamız var, belki siz bizimle çalışırken yoktu, 2-3 ay önce başlattık. Ama tabi bu 5 digite göre daha yavaş.

Spreadlerin fazla açılması konusunda kullandığınız ifadeye katılmıyorum. Yani sizin yaptığınız işleme göre spreadleri aniden açmamız söz konusu değil. Bu spreadler Dukascopyde, Oanda'da nasıl açılıyorsa bizde de öyle açılıyor. Tüm tickleri kaydediyoruz, hatta sitemizde de yayınlıyoruz, herhangi bir durumda SPK'ya bu fiyatları rapor halinde gösteriyoruz. Hatalı fiyat geldiği oldu böyle durumlarda müşterilerimizin lehine düzeltmeler yaptık. Yalnız son 1,5 aydır kullandığımız yeni likidite sağlayıcısı ile bu hatalı fiyat sorununun da önüne geçtik.

Eylül ayında biz de Türkiye'deki diğer 6 aracı kurum ile beraber geçici lisans ile Forex yapmaya SPK tarafından yetkilendirildik. Yani bizim illegal bir faaliyetimiz olmadı. Bahsettiğiniz diğer kurum da bunlardan bir tanesidir.

Sayın s_yrn, adil bir şekilde eleştiri ve yorum yaptığınız ve cevap hakkı tanıdığınız için teşekkür ederiz. Başlarda evet tecrübesizliğimizden kaynaklı iyi yapamadığımız bazı şeyler olmuştur, her zaman müşteri şikayet ve önerileriyle kendimizi iyi yönde geliştirdik. Hala daha yolun başında olduğumuzu düşünüyoruz. Türkiye'de güvenli koşulların artmasına rağmen, yatırımcıların bu mevzuata mahküm edilip, yurtdışındaki daha kaliteli servis ve işlem koşullarından mahrum bırakılmaması gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden biz de iç piyasada rekabet edecek seviyeye ulaşmaya değil, dünyadaki firmalar ile rekabet edebilecek seviyeye ulaşmaya çalışıyoruz. En basitinden örnek vermek gerekirse şuan herkes MetaTrader'a mahküm bırakıldı. Açıkçası isterdik, dileyen müşterilerimize Dukascopy'i de sunabilelim.

Daha yolun başındayız, geliştireceğimiz çok şey var.

Saygılarımla
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 3 (0 members and 3 guests)

Thread Tools

Posting Rules