FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) path
Go Back   FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) > General Chat
General Chat This topic will contain posts on every subject except forex.
Reply

Thread Tools
Old 02-26-2013, 00:03
ergnklc ergnklc is offline
Guest

ergnklc is on a distinguished road

İmanı en kuvvetli olan, ahlakı en güzel ve hanımına karşı en yumuşak olandır. [Tirmizi]
Reply With Quote
Old 02-26-2013, 16:47
Guest

Sen olmasaydın kâinatı yaratmazdım. Kuds-i Hadis

Âdem aleyhisselam, Arşta gördüğü nurun mahiyetini sual etti. Hak teâlâ buyurdu ki:
(Bu nur, gökte Ahmed, yerde Muhammed denilen, zürriyetinden bir peygamberin nurudur. O olmasaydı, seni de, yer ve gökleri de yaratmazdım.) [Mevahib-i ledünniyye]

Allahü teâlâ yine hadis-i kudsilerde buyuruyor ki:
(Ya Âdem, Muhammed aleyhisselamın ismiyle her ne isteseydin, kabul ederdim. O olmasaydı, seni yaratmazdım.) [Hâkim]
Reply With Quote
Old 02-27-2013, 02:28
Guest

İlim Çin’de de olsa alınız. hadis-i şerif / imam-ı Deylemi, imam-ı Taberani
Reply With Quote
Old 02-28-2013, 01:59
Guest

“Cennet, nefsin hoşuna gitmeyen şeylerle; cehennem ise nefsin arzuladığı şeylerle çevrilmiştir.” (Buhari, Müslim)
Reply With Quote
Old 03-01-2013, 02:43
Guest

Erkek hanımına, hanım da beyine sevgiyle baktıklarında, Cenab-ı Hak ta onlara rahmetle bakar. Şayet erkek, hanımının ellerini ellerine alırsa, her ikisinin de, günahları parmaklarının arasından dökülür gider.
Hadis-i Şerif (Camiüssağir)
Reply With Quote
Old 03-01-2013, 14:33
hasangmd's Avatar
hasangmd hasangmd is offline
Yeni Üye

hasangmd is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by ergnklc View Post
Erkek hanımına, hanım da beyine sevgiyle baktıklarında, Cenab-ı Hak ta onlara rahmetle bakar. Şayet erkek, hanımının ellerini ellerine alırsa, her ikisinin de, günahları parmaklarının arasından dökülür gider.
Hadis-i Şerif (Camiüssağir)
hocam emeğine sağlık. hemen eşime bu hadisi şerifi msj olarak gönderiyim
Reply With Quote
Old 03-01-2013, 16:26
Capital1's Avatar
Capital1 Capital1 is offline
Site Üyesi

Capital1 is a glorious beacon of lightCapital1 is a glorious beacon of lightCapital1 is a glorious beacon of lightCapital1 is a glorious beacon of lightCapital1 is a glorious beacon of lightCapital1 is a glorious beacon of light

Hadislerin ne derece sıhhatli olduğu konusunda kuşkular var. Bu konuda çalışan alimlere danışmak lazım.
Cami hocaları bir mevzuda konuşurken hemen üç yüz/500 sevap şeklinde anlatıyorlar. Bunun çok sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Bir çok uydurma hadis var. Teyit edilmesi gerekiyor. Yöntem de birinci kaynağa yani Kuran'a başvurmak olmalıdır.

Benim önerim dini konularda Prof. Abdülaziz Bayındır'ı izlemeniz.. Youtube'a ismini yazın, bir çok videosu çıkacaktır.

Uzmanından dinlemek en iyisi..
Old 03-01-2013, 17:23
CFST's Avatar
CFST CFST is offline
Üstat

CFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond repute

Quote:
Originally Posted by Capital1 View Post
Hadislerin ne derece sıhhatli olduğu konusunda kuşkular var. Bu konuda çalışan alimlere danışmak lazım.
Cami hocaları bir mevzuda konuşurken hemen üç yüz/500 sevap şeklinde anlatıyorlar. Bunun çok sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Bir çok uydurma hadis var. Teyit edilmesi gerekiyor. Yöntem de birinci kaynağa yani Kuran'a başvurmak olmalıdır.

Benim önerim dini konularda Prof. Abdülaziz Bayındır'ı izlemeniz.. Youtube'a ismini yazın, bir çok videosu çıkacaktır.

Uzmanından dinlemek en iyisi..
300-500-10000 sevap hadisleri senedi zayıf yada kesik genelde uydurma şeylerdir.Zararsız görüldüğü için fıkhi bir mevzuyla ilgisi yok diye anlatılmasına ses etmezler.Ben zayıf yada uydurma hiçbir hadisin anlam olarak faydalı denilerek anlatılmasını kabul etmem.Bayındır hoca iyidir.Ufak tefek konularda katılmadığım görüşleri olsada genel itibariyle hadis konusunda seçici davranır sahihlerle hareket etmeyi benimser.Yanlız şu var kütübi sitte ve benzer sahih kabul edilen kitaplar içinde ravi ve senet bakımından sağlam olup sevap ve benzeri konular hakkında sayısal değerler kıyaslar yapan güvenilir hadislerde vardır.Zaten uslup olarak okunduğunda sahih hadisle uydurma şeyler, ehli olan insalarca anında anlaşılır.Konu mühimdir bilgisizce bir hadisi okuyup üzerinde sahihlik araştırması yapmadan hadise laf söylemek eleştirmek yalan demekte çok tehlikelidir.Bilmeden Peygamber (SAV) sözünü reddetmiş yada saçmalık olarak nitelemiş duruma düşebilirsiniz.

ergnklc nikli arkadaşımızın şuana kadar yazdığı hadisler hasen kabul edilen hadisler olup içinde uydurma ve zayıf rivayetler yoktur onuda ayrıca belirteyim.

Last edited by CFST; 03-01-2013 at 17:26.
Reply With Quote
Old 03-01-2013, 18:44
Guest

Sahabe efendilerimizin önde gelenlerinden Abdullah ibn Ömer’in (radıyallahü anh) rivayet ettiği bir kudsî hadis-i şerifte, Peygamber Efendimiz (sallallahü aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur:

“Mü’minin şeref ve itibarı, gecelerini ibadetle geçirmesinde; izzet ve haysiyeti de, gönül tokluğu içinde bulunup insanlara el açmamasındadır.”

(Müstedrek, 4/360)
Reply With Quote
Old 03-02-2013, 14:14
Guest

Enes bin Malik hazretleri Rasûlüllah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in şöyle buyurduğunu rivayet etmektedir:

“Hayırlı bir işe vesile olan,
onu yapan gibidir.”

Tirmizî, İlim, 14
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules