FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) path
Go Back   FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) > Beginners in the forex
Beginners in the forex Information for those new to Forex will be shared in this title.
Reply

Thread Tools
Old 01-03-2014, 16:29
Efkan Genç's Avatar
Efkan Genç Efkan Genç is offline
Moderatör

Efkan Genç is on a distinguished road
Default FOREX Piyasası Katılımcıları

.

FOREX piyasası işlem yaparak kazanç sağlamak isteyen herkese açıktır.

Piyasanın durumunu daha iyi anlamak için, kimlerin işlem yaptığını ve aralarında hangilerinin piyasa üzerinde spekülatif etki yaratabileceğini anlamak önemlidir.

Özel yatırımcıların dışındaki profesyonel katılımcılar aşağıdaki listede belirtilmiştir

Merkez bankaları
Bankalar - Piyasa yapıcıları
İthalat/İhracat Yapan Şirketler
Sigorta şirketleri
Yatırımcı Şirketler
Yatırım ve hedge fonları
Bireylere ve tüzel kişiere piyasaya girme fırsatı sunan aracı kuruluşlar

Çok yüksek hacimlerde para birimlerini alıp satabildikleri için büyük bankalar piyasaya etki edebilirler. Ana likidetiyi ve nakit akışını yaratan da yine bu bankalardır. Bu yüzden farklı ülkelerin merkez bankalarının para politikaları ve büyük bankalar ile ilgili haberler piyasanın takibi açısından önem arz eder.

Merkez Bankaları, Piyasanın en büyük katılımcıları olan merkez bankalarının fiyat hareketleri ile ilgili formal bir sınırları yoktur. Fakat, ana faizin seviyesini belirleyerek bu konudaki düzenlemeyi zaten yapmaktadırlar. Bankalar serbest piyasada tahvil alım ve satış işlemlerini gerçekleştirerek piyasadaki yönelimlerini katılımcılara belli ederler. Bazı durumlarda para biriminin değerini korumak için direk müdahelelerle alım ya da satış yapma hakkını ellerinde tutarlar.

Bankalar - Piyasa Yapıcıları, Münferit olarak diğer katılımcılar için fiyat belirleyen kuruluşlar oldukları için "piyasa yapıcıları" olarak adlandırılırlar. Fiyat kotasyonlarını uluslararası standartlara uyacak şekilde belirleme hakkına sahiptirler. Piyasa yapıcıları tarafından sağlanan hizmet istikrarı, düzenleyici kuruluşlar tarafından belirlenmiş olan kanunlar (Örneğin: İngiltere'de aktiviteleri İngiltere Merkez Bankası tarafından denetlenen FSA kuruluşu) FOREX piyasasının sürekliliğini güvence altına almıştır.

İthalat/İhracat Yapan Şirketler, FOREX piyasasında yaptığı işlemlerden kar etme amacından ziyade işlerinin devamlılığını sağlamak için piyasada bulunan katılımcılardır.

Sigorta Şirketleri Risk hedgeleme (ticari faaliyetlerde market riskine karşı koruma) işlemlerini gerçekleştiren kuruluşlardır. Örneğin; Almanyadan ürün ithal eden bir şirket, EURO'nun değerinin artması olasılığını göz önünde tutarak, başka bir para birimine karşı önceden EURO'yu elinde tutarak risklere karşı kendini koruyabilir.

Yatırım Fonları, Belli zamanlarda piyasada gerçekleşen hareketlerin doğrultusunda alım/satım yaparak kar etmeyi hedefleyen ve piyasaya girişleri aracı kuruluşlar tarafından sağlanan ve fiyatlarını "piyasa yapıcıları"ndan alan katılımcılardır.

Kişisel Yatırımcılar
, FOREX piyasasına kişisel olarak hesaplarını açıp kontrol eden ya da profesyonel olarak bu işi yapan kuruluşlardan danışmanlık ve aracı kurum hizmeti alan şahıslardır.

.
Old 07-21-2014, 19:24
Efkan Genç's Avatar
Efkan Genç Efkan Genç is offline
Moderatör

Efkan Genç is on a distinguished road

geçenlerde bir yerde okudum unuttum buraya aktarmaya şimdi de yazıyı tekrar bulamıyorum. yazıda şu yazıyordu:

forex piyasasında yaklaşık olarak 20 kadar büyük py varmış ve bunların işlemleri forex piyasasının %50 sinden daha fazlasını oluşturuyormuş
Old 07-21-2014, 19:37
Tuncay Kaya
Guest

Quote:
Originally Posted by karpa View Post
geçenlerde bir yerde okudum unuttum buraya aktarmaya şimdi de yazıyı tekrar bulamıyorum. yazıda şu yazıyordu:

forex piyasasında yaklaşık olarak 20 kadar büyük py varmış ve bunların işlemleri forex piyasasının %50 sinden daha fazlasını oluşturuyormuş
"Yuhhhhh"demek geçiyor içimden
Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools

Posting Rules