FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) path
Go Back   FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) > Beginners in the forex
Beginners in the forex Information for those new to Forex will be shared in this title.
Reply

Thread Tools
Old 07-14-2017, 15:39
stranger02 stranger02 is offline
Yeni Üye

stranger02 is on a distinguished road

arkadaşlar merhaba benim integral forexte hesabım vardı 100 dolar teminat idi + 150 dolar daha yatırıp 1/10 oranınd oynuyordum. sonra 150 dolarımın hepsini kaybettim. kaldı teminat 100 dolar şimdi gene 150 dolar koyup oyynayabilimiriyim yoksa 50000 teminatmı yatırmam gerikiyor .yardımcı ollrsanız sevinirm selamlar
Reply With Quote
Old 08-14-2017, 03:34
Anonim06 Anonim06 is offline
Yeni Üye

Anonim06 is on a distinguished road

Merhabalar arkadaşlar cahilliğimin affına sığınarak aklıma takılan bir soruyu sormak istiyorum. Biliyorsunuz ki dolar alıp satarken yada başka bir paritede alış satış farkı var (spread) aracı kurumlar alıyor sanırsam bu farkı biz küçük yatırımcılar bu komisyonu ödüyoruz diyelim ki büyük yatırımcıyım 100 milyon dolar ile işlem yapıyorum spread öder miyim ? Firma ile anlaşılırsa belli bir ücret karşılığında spread kaldırabilir mi ve bu farkı aracı kurumlar mı alır yoksa başka birisi mi ?
Reply With Quote
Old 08-14-2017, 19:24
avi907 avi907 is offline
Site Üyesi

avi907 is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by Anonim06 View Post
Merhabalar arkadaşlar cahilliğimin affına sığınarak aklıma takılan bir soruyu sormak istiyorum. Biliyorsunuz ki dolar alıp satarken yada başka bir paritede alış satış farkı var (spread) aracı kurumlar alıyor sanırsam bu farkı biz küçük yatırımcılar bu komisyonu ödüyoruz diyelim ki büyük yatırımcıyım 100 milyon dolar ile işlem yapıyorum spread öder miyim ? Firma ile anlaşılırsa belli bir ücret karşılığında spread kaldırabilir mi ve bu farkı aracı kurumlar mı alır yoksa başka birisi mi ?
Piyasa spreadı değişkendir zaman zaman 0 bile olabilir yeri gelir likidite yoksa yükselir aracı kurumlar piyasa spreadı + kendi sabit paylarından oluşan spreadı uygular mesala piyasa spreadı 0.5 pip iken ekranımızda 1.5 pip görünür bu yüzden. Bazı aracı kurumlar piyasa spreadı + komisyon şeklinde çalışır büyük 100 milyonluk yatırımcı nasıl işlem yapar bilmiyorum ama aracı kurum olmadığı kesin büyük bankalar olsa gerek ve muhtemelen komisyonlu işlem yapılır.
Reply With Quote
Old 02-09-2018, 02:04
owlane owlane is offline
Yeni Üye

owlane is on a distinguished road

Merhaba arkadaşlar.
Ben forex piyasasına giriş yapmak, forex piyasasında işlem yaparak para kazanmak istiyorum. Ancak tabi bu piyasa hakkında aylar da sürse önce kendimi geliştirmek birçok şeyi önce öğrenmek istiyorum. Farklı kitaplar alıp okuyacağım. İnternet üzerinden de yapabildiğim kadar araştırma yapıyorum. Merak ettiğim birçok şey oluşmaya başladı kafamda. Şu an swap terimini tam olarak anlayabilmiş değilim. Bunu merak ediyorum. Bana açıklayabilirseniz swap terimini çok memnun olurum. Swap alış ya da swap satış şeklinde paritelerin altında belirli değerler veriliyor. Bu paritelerde işlem yaparken bu swap değerlerine nasıl dikkat etmeliyiz? Bir de spread denilen alış ve satış arasındaki fark var. Forex piyasasında spread normal kuyumcudan altın alıp satarkenki alış-satış arası farktan çok daha düşük galiba. Spread kavramına nerede nasıl dikkat etmeliyiz? Açıklayabilirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.
Reply With Quote
Old 02-09-2018, 03:33
owlane owlane is offline
Yeni Üye

owlane is on a distinguished road
Default Minimum Teminat

Evet, belli oldu mu bu durum? Haberler var ancak hiçbir aracı kurumun sitesinde net bir ibare göremiyorum. Ben forexe yeni başlamak isteyenlerdenim. Eğer hesap açıp işlem yapmaya başlamak için 50 bin TL minimum yatırım istiyorsa bu iş baştan vazgeçip başka ilgi alanı bulmaya çalışayım kendime. Ama işin aslı başkaysa bilmiyorum. Aydınlatabilecek var mı acaba?
Reply With Quote
Old 02-09-2018, 14:04
Kemal Yıldırım's Avatar
Kemal Yıldırım Kemal Yıldırım is offline
Üstat

Kemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond repute

Quote:
Originally Posted by owlane View Post
Merhaba arkadaşlar.
Ben forex piyasasına giriş yapmak, forex piyasasında işlem yaparak para kazanmak istiyorum. Ancak tabi bu piyasa hakkında aylar da sürse önce kendimi geliştirmek birçok şeyi önce öğrenmek istiyorum. Farklı kitaplar alıp okuyacağım. İnternet üzerinden de yapabildiğim kadar araştırma yapıyorum. Merak ettiğim birçok şey oluşmaya başladı kafamda. Şu an swap terimini tam olarak anlayabilmiş değilim. Bunu merak ediyorum. Bana açıklayabilirseniz swap terimini çok memnun olurum. Swap alış ya da swap satış şeklinde paritelerin altında belirli değerler veriliyor. Bu paritelerde işlem yaparken bu swap değerlerine nasıl dikkat etmeliyiz? Bir de spread denilen alış ve satış arasındaki fark var. Forex piyasasında spread normal kuyumcudan altın alıp satarkenki alış-satış arası farktan çok daha düşük galiba. Spread kavramına nerede nasıl dikkat etmeliyiz? Açıklayabilirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.
Gecelik faize swap deniyor.İşlem yaptığın paritede faizi yüksek olan birimin tarafında olursan gecelik faiz + olarak sana yansır tersi olursa ise - olarak sana yansır.Bu oranlar ilgili parite detayında her firmada yazar.
Spread alım satım arasındaki farktır.Fx platformlarında serbest piyasa ve bankalara göre tabiki çok daha düşük oranlarda farklar olur.
Reply With Quote
Old 02-09-2018, 14:05
Kemal Yıldırım's Avatar
Kemal Yıldırım Kemal Yıldırım is offline
Üstat

Kemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond repute

Quote:
Originally Posted by owlane View Post
Evet, belli oldu mu bu durum? Haberler var ancak hiçbir aracı kurumun sitesinde net bir ibare göremiyorum. Ben forexe yeni başlamak isteyenlerdenim. Eğer hesap açıp işlem yapmaya başlamak için 50 bin TL minimum yatırım istiyorsa bu iş baştan vazgeçip başka ilgi alanı bulmaya çalışayım kendime. Ama işin aslı başkaysa bilmiyorum. Aydınlatabilecek var mı acaba?
Evet Türkiyede spk firmalarında işlem için minumum 50 bin TL teminat gerekir.Yurtdışı kurumlarda bu daha düşük rakamlarada oluyor.
Reply With Quote
Old 05-15-2018, 18:11
akceusd akceusd is offline
Yeni Üye

akceusd is on a distinguished road

Ustadlar birşey sormak istiyorum düşüş trendi olan bir paritede açık buylar karlarını almak veya daha fazla zarar etmemek için kapanışlarını devam ettikçe bu durumun grafiğe yansıması nasıl olur yukarımı aşağımı
Reply With Quote
Old 05-28-2018, 17:04
Ertuğrul's Avatar
Ertuğrul Ertuğrul is offline
Site Üyesi

Ertuğrul is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by akceusd View Post
Ustadlar birşey sormak istiyorum düşüş trendi olan bir paritede açık buylar karlarını almak veya daha fazla zarar etmemek için kapanışlarını devam ettikçe bu durumun grafiğe yansıması nasıl olur yukarımı aşağımı
Diyelim ki 1 lot EURUSD buy işlemi yaptık. Yani 100.000 Euro aldık, karşılığında (kur=1,2 olsun) 120.000 Dolar sattık. Sonra eurusd paritesi düşmeye yani dolar değer kazanmaya başladı. Mesela, Kur=1,1000 e düştüğünde işlemi kapadık. 100.000 euro satıp karşılığında 110.000 dolar almış olduk yani dolar alımı yaparak dolara talep yarattık. Bu durumda grafik aşağı yönde güç kazanır.
Old 05-28-2018, 23:25
akceusd akceusd is offline
Yeni Üye

akceusd is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by Ertuğrul View Post
Diyelim ki 1 lot EURUSD buy işlemi yaptık. Yani 100.000 Euro aldık, karşılığında (kur=1,2 olsun) 120.000 Dolar sattık. Sonra eurusd paritesi düşmeye yani dolar değer kazanmaya başladı. Mesela, Kur=1,1000 e düştüğünde işlemi kapadık. 100.000 euro satıp karşılığında 110.000 dolar almış olduk yani dolar alımı yaparak dolara talep yarattık. Bu durumda grafik aşağı yönde güç kazanır.
Teşekkürler üstad açık pozisyonların kapatılmasınında aslında bir alım satım işlemi olduğunu detaylı açıklamanız sayenizde öğrendim sürekli kafama takılan bir konuydu emeğinize sağlık
Reply With Quote
Reply

Tags
forex, forex bilgi, forex eğitim

Currently Active Users Viewing This Thread: 6 (0 members and 6 guests)

Thread Tools

Posting Rules