View Single Post
Old 05-04-2012, 10:14
hasangmd's Avatar
hasangmd hasangmd is offline
Yeni Üye

hasangmd is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by tunayilmaz View Post
Merhaba,

Ben DestekFX çalışanıyım.

Müşterinin kaybettiğini %45'i SPK'nın bilgisi tamamen yanlış. SPK'nın hiç bir aracı kurum ile böyle bir ilişkisi olamaz.

SPK sözleşmelere koydurduğu o madde ile, bu piyasada herkesin bildiği bir gerçeği, piyasaya yeni girmeye niyetli olan kişilerin en başında bilmesini istemesi. Yurtdışında full stp olduğunu iddia edenlerin de çoğunun aslında kendi risk politikalarına göre belli miktarda emirleri üstlerine aldıkları gerçek. Tabi currenex, hotspot gibi ECN sistemleri ayrı tutuyorum, broker firmalar için söylüyorum.

Müşterinin kaybının tamamı kar, karının da tamamının zarar olduğunu söylemek yanlış. Aracı kurumlar mutlaka pozisyonlarını hedge eder. Farklı yöntemler ile bunu yapabilirler. Aracı kurumların kazanmaları için sadece yatırımcıların kaybetmesi gerekmez.

Bunun haricinde SPK aracı kurumların sermaye yeterliliklerini de devamlı takip eder, sınırsız risk almalarına müsade etmez, mutlaka hedge işlemi yaptırır. Yani bir aracı kurumun çok yüksek risk taşıması nedeniyle iflas etmesini engellemeye çalışır. Bu konuda ciddi bir şekilde takip eder ve bu konuda yurtdışındaki denetim merciilerinden daha sıkı olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla
forumdaki arkadaşların çoğu gibi bende kısaca ve net olarak şunu öğrenmek istiyoruz. bu bizim verdiğimiz emirler gerçek piyasaya(ecn stp curranex gibi) çıkıyomu çıkmıyomu. özetin özeti gerçek piyasadan fiyatları alıp bizi sanala mı oynatıyosunuz oynatmıyomusunuz asıl soru ve soru işareti burda. teşekkürler saygılar....
Reply With Quote