Thread: Kaiser's Blog
View Single Post
Old 01-22-2012, 15:21
doganeres doganeres is offline
Site Üyesi

doganeres is on a distinguished road
Default Solomon

Bende bir hikaye paylaşmak istedim.

Eski zamanda Solomon adlı bir tüccar varmış. Ahmet de yanında çalışan bir çırakmış.

Zengin bir tüccar olan Solomon arkadaşlarıyla sohbet ederken, ve benzeri durumlarda süreki "Para parayi çeker be kuzum." der dururmuş. Koskoca kasasında paraları koyacak yer bulmakta zorlanırmış.

Günün birinde çırak Ahmet gerçekten paranın parayı çekip çekmediğini denemeye karar vermiş. Solomon dışarı çıktığı bir zaman, bir yolunu bulup kasayı açmış ve cebindeki bozukluğu karşısında duran para yığınına doğru tutup banknotların elindeki paraya doğru çekilmesini beklemeye başlamış. Birkaç dakika beklemiş, tabii paraları çekememiş. Bu sırada dükkanın kapısı gıcırdamış, gelen Solomonmuş. Bu durumda yakalanma telaşı ile alelacele kasayı kapatmaya çalışan Ahmet, elindeki parasını da (aslında cebindeki tüm para bu kadarmış) kasanın içine düşürüp, kasayı kapatmış ve böylece parasını kasaya kaptırmış.

Olayın sonunu gören Solomon ne olduğunu sormuş ve Ahmet de saf saf durumu anlatmaya başlamış. "Usta sen sürekli 'Para parayı çeker' dersin ben de bunu denemek istedim...ve sonuçta elimdeki parayı da kaybettim."

Solomon gülerek şöyle demiş: "Evladim, para parayi çeker, çeker ama buyuk para küçük parayi çeker..."

solomon kendisi birdenmi zengin omus ki? ilk 1 centini ne zaman kazanmis? ve bu sekle nasil gelmis?Pazardaki bütün limoncular gün sonunda ödenmek üzere 5 TL'den aldıkları bir sandık limonu pazarda 10 TL'ye satarmış. Sonraları Solomon da bu işe başlamış, fakat o 5 TL'den alıp 5 TL'ye satıyormuş. Diğer bütün limoncular hiç satamadıkları için sinir oluyorlarmış.
Artık dayanamayıp Solomon'a sormuşlar:
- Sen de, biz de aynı yerden limon alıyoruz. Sen neden aldığın fiyata satıyorsun. Ne akla hizmet?
Solomon:
-Sandık bana kalıyor.
Reply With Quote