Thread: Broker Seçimi
View Single Post
Old 09-18-2014, 11:54
Kemal Yıldırım's Avatar
Kemal Yıldırım Kemal Yıldırım is offline
Üstat

Kemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond reputeKemal Yıldırım has a reputation beyond repute
Default Broker Seçimi

Değerli dostlar son günlerde broker seçimi konusunda çok sayıda özel mesaj geldi aralarında şikayetler canı yananlar üç kağıda getirilenler bolca hikaye mevcuttu.Bu yazımda sizlere broker seçimiyle ilgili birkaç ince noktayı özetleyeceğim.

Öncelikle SPK kayıtlı bir firma seçmeniz yurtdışında macera aramanızdan, çok büyük rakamlarda iş yapmıyorsanız daha evla olacaktır.Yurtdışı firmaların çoğu denetimsiz internet sitesinden ibaret veya dağılan Rusyadan kopan ülkeler, adını bilmediğiniz adalarda Kıbrıs gibi kara para cennetlerinde çalışan, bugün var yarın yok denecek firmalar oluyor.Yurtdışı merkezli çalışılacak yerler İngiltere FCA, ABD NFA, İsviçre Finma harici kesinlikle olmamalı.Ben şuan için bunlarla bile uğraşılmasını artık lüzumsuz görüyorum ancak çok büyük paralarla vergisel sorunlar yaşayacağını düşünenler hariç.

Diğer meselelere gelirsek misal bir SPK firmasından hesap açacaksınız öncelikle hesabınızın scalping serbest hiçbir işlem kısıtlaması olmayan gerçek STP çalışan bir yer olmasına özen göstermelisiniz.Lakin bu olayda öyle dümenler varki işin ehli olmayanlar STP çalışıyoruz diyerek yalan söyleyen hatta yurtdışı ana firması olup Türkiyede şube açan burdaki tüm işlemleri ana merkezine atıp orda müşteriye karşı pozisyonunu alan ama kağıt üstünde STP görünen bolca dümenlerle karşı karşıyadırlar.Üstelik bu anlattığım vergi kaçırmak açısından da çok lokum bir yöntem olup devletide milyonlarca dolar tokatlamaktadırlar.Bizim değerli bürokratlarımız ya bunları bilmediklerinden veyada bilipte sustuklarından bunlara şimdlik göz yumuyorlar yada hukuksal bir çözüm bulamadıkları için ses etmemekteler.Ben iddia ediyorum ki eğer istenirse bu tarz kaçakları sözlü 2 tehditle dahi engelleyebilirler.

Bir diğer arızada çoğu firma sanki olumlu birşeymiş gibi sabit spread verdiğini korumalı hesap vesaire aldatmasyon reklamlarla avlanmaktadırlar hatta içlerinde bedava telefonlar pcler görülmemiş hediyeler verenler nerdeyse 0 spreadle çalıştıklarını iddia edenler oluyorki bunlar ap açık bir illüzyon olup bu tarz firmaların amacı cebinizdeki depositi köküne kadar emmektir.Gerçekten spreadden veya işlem komisyonunda kazanacak hiçbir firma böyle hediyeler veremez spreadleri okadar düşük seviyelerde olamaz.Çünkü malın gelişi belli satışı belli maliyeti ortada eğer sadece spread ve komisyondan kazanıyorsan nasıl olacakta maliyetin altına yada maliyetine satış yapacaksın?Bunların amacı depositi emmek olduğu için maliyet diye bir sorunları olmuyor müşteriye karşı pozisyonu alıyor siz kaybettikçe onların cebi doluyor eğer olurda arada bir numune çıkar para kazanırsa onunda ya spreadleriyle oynuyorlar ya platformunda donmalar veya değişik plugin yazılımlarla emirleri bekletiliyor yazdığı yerin çok dışında fiyatlardan anormal farklarla işlem açma gibi işlerle müşteri bezdirilip zarara uğratılıyor ve parasını çekip gitmesi veya mümkünse parayı çekemeden bitirilmesi sağlanıyor.15 yıldır bu işteyim işlem yaptığım firma sayısını dahi unutmuş durumdayım o kadar çok pislik gördüm ki anlatamam.

Siz siz olun iyi araştırın yazdıklarıma dikkat edin ve yinede kafanızda soru işaretleri olup takılırsanızda bana özelden yazabilrsiniz vakit bulduğumda mesajlarınızı gördüğümde elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım.Yazılacak çok şeyler olmasına rağmen firmaların avukatları aracılığıyla sürekli tehditler savurmalarından ötürü bu yazılacaklarıda açıktan forumlara ne biz yazabiliyoruz nede üyelerimizin yazmaları mümkün olmuyor.O yüzden mihenk taşlarını sizlerle paylaştım ki yolunuzu bulmada şaşırmayasınız.

Sevgi ve Saygılarımla
Kemal Yıldırım

Last edited by Kemal Yıldırım; 09-18-2014 at 12:01.
Reply With Quote