View Single Post
Old 03-01-2013, 16:23
CFST's Avatar
CFST CFST is offline
Üstat

CFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond reputeCFST has a reputation beyond repute

Quote:
Originally Posted by Capital1 View Post
Hadislerin ne derece sıhhatli olduğu konusunda kuşkular var. Bu konuda çalışan alimlere danışmak lazım.
Cami hocaları bir mevzuda konuşurken hemen üç yüz/500 sevap şeklinde anlatıyorlar. Bunun çok sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Bir çok uydurma hadis var. Teyit edilmesi gerekiyor. Yöntem de birinci kaynağa yani Kuran'a başvurmak olmalıdır.

Benim önerim dini konularda Prof. Abdülaziz Bayındır'ı izlemeniz.. Youtube'a ismini yazın, bir çok videosu çıkacaktır.

Uzmanından dinlemek en iyisi..
300-500-10000 sevap hadisleri senedi zayıf yada kesik genelde uydurma şeylerdir.Zararsız görüldüğü için fıkhi bir mevzuyla ilgisi yok diye anlatılmasına ses etmezler.Ben zayıf yada uydurma hiçbir hadisin anlam olarak faydalı denilerek anlatılmasını kabul etmem.Bayındır hoca iyidir.Ufak tefek konularda katılmadığım görüşleri olsada genel itibariyle hadis konusunda seçici davranır sahihlerle hareket etmeyi benimser.Yanlız şu var kütübi sitte ve benzer sahih kabul edilen kitaplar içinde ravi ve senet bakımından sağlam olup sevap ve benzeri konular hakkında sayısal değerler kıyaslar yapan güvenilir hadislerde vardır.Zaten uslup olarak okunduğunda sahih hadisle uydurma şeyler, ehli olan insalarca anında anlaşılır.Konu mühimdir bilgisizce bir hadisi okuyup üzerinde sahihlik araştırması yapmadan hadise laf söylemek eleştirmek yalan demekte çok tehlikelidir.Bilmeden Peygamber (SAV) sözünü reddetmiş yada saçmalık olarak nitelemiş duruma düşebilirsiniz.

ergnklc nikli arkadaşımızın şuana kadar yazdığı hadisler hasen kabul edilen hadisler olup içinde uydurma ve zayıf rivayetler yoktur onuda ayrıca belirteyim.

Last edited by CFST; 03-01-2013 at 16:26.
Reply With Quote