View Single Post
Old 08-14-2013, 13:55
abrakadabra abrakadabra is offline
Site Üyesi

abrakadabra is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by Fxtarzan View Post
abrakadabranın anlattığı olayın kuranda kısaca özetlenmiş kıssası Yahudilerin cumartesi yasağını delmek için ağları cumadan atıp pazardan toplamaları ve sonrada biz cumartesi çalışmadık diyerek dinle alay etmeleridir peşi sıra bunu yapanlar maymun ve domuza çevrilmiştir Kuranda bu kıssa mevcut isteyen açar okur.İslamdada bu tarz işlere hileyi şeriyye derler aynı mantıkla laf canbazlığı ve benzer numaralarla zekat vermemeye türlü işler yapmaya çalışırlar.adam her sene zekat düşen son gün elindeki bütün malı karısının üstüne yapar böylece hiç malı olmaz zekat düşmez.Ertesi sene son gün kadın malı kocasının üstüne yapar böylece üzerinden 1 yıl geçmediği için zekat düşmez ve vermez.Bunuda işmiş gibi anlatırlar.Günümüzde de faizin adını kar payı yaptılar abrakadabranın anlattığı metodların gelişmişleriyle para satıp kar yapıyorlar.
Bankalardan birine çocukların eğitim taksiti için borçlandım ve düzenli olarak yatırdığım parayı bir gün borcun ödenmemiş diye mesaj gelince gittim bankaya: Ehli Müslim kardeşe'' bu nedir?'' diye sordum. 3 aydır para yatırmamışsınız dediler
Nevrim döndü. ziraat bankasından otomatik ödeme talimatım var nasıl olur dedim yok dediler. gidip ziraat bankasından dökümanları getirdim. bankaya gönderildiği ispateder dökümana inatla yok dediler. müşteri hizmetlerini bankada kendi telefonumla aradım ve parayı buldular hesaba yönlendirdiler. banka memuresi memur güzel gözlerini bana dikip 3 aylık gecikmeden dolayı 80 lira gibi bir kar payı ödeyeceğimi söyledi. nasıl yani kendi hatanız olduğu halde birde bana faiz mi ödeteceksiniz?
kar payı efendim? faiz kardeşim hemde kendi hatanız olduğu halde ben ödüyorum.
kar payı efendim. faiz değil. lütfen!
çok hassassınız bu konuda anlıyorum! banim tüm borcu çıkarın ve şu matik butik hesap kasap ne bağlantım varsa iptal edin. ben parayı peşin okula ödeyeceğim. bu ne ya ? dedim ve o günden sonra sokaklarından geçmiyorum. kar payı alabilirler diye süreklide maillerimi kontrol ediyorum
Reply With Quote