Thread: Forex Room 2014
View Single Post
Old 01-29-2014, 15:43
Ertuğrul's Avatar
Ertuğrul Ertuğrul is offline
Site Üyesi

Ertuğrul is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by nova_Tpl View Post
TCMB da bile 100 milyar dolar rezerv tutarsa ne olacak.Brezilya 300 küsür milyar dolar sadece kırılgan diye adlandırılan ülkelerin rezervi 1 trilyon dolar civarıdır.Diğer ülkelerin rezervini topla ÇİN merkez bankası tek başına yeter.Bu bankaların alımı halen devam ediyor.Dolar Türkiyede zayıflasın ilk fırsatta merkez bankası rezervleri arttırmaya devam edecektir.Şimdi bunların ışığında bakıldığında herkes piyasadan dolar çekiyorsa birilerinin bu boşalan piyasaya doları yerine koyması lazım yoksa aşırı değerlenme olur.Kim yapacak bunu FED yapacak başka kim yapacak.Bas doları bas doları.Tansu ÇİLLER zamanında çok yapıyordu para basma işini onlar çok iyi biliyor.Ama basılan paraları kimse almadığı için değersizleşiyordu.Yani piyasada TL çoğalıyordu.Sıfırlar o yüzden çoğaldı.1 milyon tl= 1 milyon tane 1 tl.Yani o kadar para çoğaldı ki cebimizde çok fazla para taşıyoduk aslında ama değersizdi.Dolarda durum farklı FED parayı basıyor ama dünya milletleri alıyor.Aradaki fark bu.Amerikan merkez bankasının 50 küsür yıldan fazla bir süredir haksız yere bastığı bu paralarla ne yaptı haksız kazancı mı diyelim öyle mi oluyor benim kafam bu kadar basıyor daha derine inemiyorum...
Hocam haklısın. ABD doları , rezerv para olmasının yanında küresel ticarette değiş tokuş aracıdır. 2. Dünya Savaşı sonunda Brettonwoods anlaşması ile USD dünyada hakim para haline geldi. ABD , iç tüketiminin yani refahının maliyetini diğer ülkelere ödetti. Japonya , Çin gibi ülkeler ürünlerini , petrol üreticileri ise petrollerini dolar ile sattılar. Kazandıkları dolarlar ile ABD tahvili aldılar.Yani sözün kısası ABD bedavaya yaşadı. Acı ama gerçek resmen bedava yaşadılar.

Ancak 2007 de başlayan 2008 de azan krizden beri işler o kadar karışıkki çözmesi çok zor. Herşey olması gerektiği için mi oluyor ? Yoksa büyük bir plan çerçevesinde mi oluyor belli değil. Mesela ABD , ekonomik çıkmazı önceden gördü de küresel kriz ile bedeli dünyaya mı ödetiyor ? Veya Çin'i yeni ABD , yuan ı da yeni dolar yapmak isteyen küresel bir güç mü var ?

Büyük resmi net bir şekilde göremiyor çözemiyorum bende !