FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER)

FOREX FORUM TR (FOREX KNOWLEDGE CENTER) (https://forexforumtr.com/index.php)
-   Forex Brokers Intermediary Institutions (https://forexforumtr.com/forumdisplay.php?f=6)
-   -   SPK Tebliği (https://forexforumtr.com/showthread.php?t=7)

Kemal Yıldırım 09-10-2011 11:51

SPK Tebliği

Bilindiği gibi SPK (sermaye piyasası kurulu) forex piyasası için ülkemizde denetim yetkisini almış olup yurtiçinde faliyet gösteren tüm broker, whitelabel, IB ve IA gibi hertür faliyet için yetki belgesi alımını zorunlu kılmıştır.

Konuyla ilgili çok sayıda soru gelmekte olup yurtiçinde faliyet gösteren kurum şahıs ve grup hertür forex organizasyonunu SPK lisansı olmadan yapmak mümkün değildir.Burdan hareketle yerli firmalarda çalışan kişilerin hesaplarını kapatıp paralarını çekmelerini ve SPK'nın yayınlayacağı lisans listesi neteşinceye kadar beklemelerini öneriyoruz.

NOT: Kişisel yatırımcılar yurtdışı brokerlardan hesap açıp trade edebilirler.Yurtdışı whitelabel, IB veya IA gibi oluşumlar vasıtasıylada çalışmalarında bir yasak engel yoktur.

ozgurturk 09-10-2011 16:59

Kişisel yatırımcılar yurtdışı brokerlardan hesap açıp trade edebilirler.Yurtdışı whitelabel, IB veya IA gibi oluşumlar vasıtasıylada çalışmalarında bir yasak engel yoktur.

Hocam bu konuda beni biraz daha detaylı aydınlatabilirseniz çok mennun olurum.
Ödemelerde ve para çekimlerinde sıkıntı yaşamayacağım,tüm emtialarda trade yapabileceğim önerebileceğiniz güvenilir yurtdışı bir adres var mı ?
Teşekkürler,saygılarımla.

Kemal Yıldırım 09-10-2011 17:46

Quote:

Originally Posted by ozgurturk (Post 24)
Kişisel yatırımcılar yurtdışı brokerlardan hesap açıp trade edebilirler.Yurtdışı whitelabel, IB veya IA gibi oluşumlar vasıtasıylada çalışmalarında bir yasak engel yoktur.

Hocam bu konuda beni biraz daha detaylı aydınlatabilirseniz çok mennun olurum.
Ödemelerde ve para çekimlerinde sıkıntı yaşamayacağım,tüm emtialarda trade yapabileceğim önerebileceğiniz güvenilir yurtdışı bir adres var mı ?
Teşekkürler,saygılarımla.

Emitaları bilmem. Forex işlemleri için sağlam brokerlar var.

promo 09-11-2011 00:33

Ben fxdd ye gectim suan bir sorun yok mt4 uzerinden aliyorum satiyorum faizsiz hesap acarsaniz daha avantajli fxtarzan ustad bence firmayi ve calisilabilecek firmalari burda tekrar tanitirsaniz faydali olacaktir

Kemal Yıldırım 09-11-2011 10:21

Quote:

Originally Posted by promo (Post 62)
Ben fxdd ye gectim suan bir sorun yok mt4 uzerinden aliyorum satiyorum faizsiz hesap acarsaniz daha avantajli fxtarzan ustad bence firmayi ve calisilabilecek firmalari burda tekrar tanitirsaniz faydali olacaktir

Altın kurallarımız var firma adından çok bu kurallar önemli.Onları yazalım kişisel soruları olan arkdaşlar özel mesajdan zaten güvendikleri kişilere danışırlar.

Öncelikle çalışılacak kurum sağlam denetimlerde kayıtlı olmalı.Bunlar güven ve kapsam sırasıyla Finma NFA FSA ve Türkiyede faliyet gösteren firmalar içinde SPK olarak görünüyor.SPK henüz yeni ve ne kadar başarılı olacak bunu zaman gösterecek fakat ben düzgün bir denetim sağlayacaklarına inanıyorum.

İkinci önemli noktada firmanın bizzat gerçek hesaplarda profesyonelleşmiş ve düzenli para kazanabilen kişilerce denenmesi ve gösterdiği performansdır.İlk aşamayı geçebilen firmalar için ikinci husus devreye girer burdada güvendiğiniz işte eskimiş kişilere danışarak fikir alırsınız ve kararınızı veririsiniz.

Üçüncü önemli hususta risk dağıtımıdır.Forex ve benzer tüm finansal yatırımlarda kesinlikle eldeki tüm nakit varlık kullanılmamalıdır.Benim kişisel tavsiyem elinizdeki para birkaçbin dolar gibi küçük sermyelerin üzerindeyse kesinlikle bu paranın tamamını bu işe yatırmayın.Koyacağınız rakam maksimum %30u geçmesin.Örneklersek 50 bin dolar bir birikiminiz var ve bu işe gireceksiniz en fazla 15 bin dolarla girin.Bunun ilerisinde ciddi yatırım boyutunda sermayeye sahipseniz örneklersek 1 milyon ve üzeri olsun hesapları dağıtın.750 bin bir brokera 250 bin bir başkasına gibi 2 parçaya bölün.Bunun nedeni teknik bir arıza sebebiyle açık işleminize müdehale sorunu yaşarsanız diğer brokerdaki hesabınızdan poziyonunuzu hedge eder ve kendinizi korumaya alırsınız.Ana para birincil brokerınızda diğeri ise ikinci yedek brokerınızda olur.

Bu yukarda yazdığımız noktalara dikkat eden yatırımcılar broker konusunda huzursuz olmazlar ve sorun yaşamazlar yaşasalarda ciddi problemler olmaz vede çözümü sağlanabilir.Bunun dışındaki yollar malesef maceradır ve hem paranızdan hemde ruh sağlığınızdan olmanıza sebep olurlar.

drforex 09-12-2011 21:41

şunu anlayamadım kafam karıştı. yurt dışında faaliyet göstern ve ülkemizde hiçbir ofisi bürosu olmayan brokerlerda işlem yapmamız yasak mıdır.

Kemal Yıldırım 09-13-2011 05:37

Quote:

Originally Posted by drforex (Post 186)
şunu anlayamadım kafam karıştı. yurt dışında faaliyet göstern ve ülkemizde hiçbir ofisi bürosu olmayan brokerlerda işlem yapmamız yasak mıdır.

Yurtdışı faliyet gösteren Türkiye ile herhangi bir bağı bulunmayan firmaya kimse karışamaz.Yurtdışında hesap açmaya bir engel yok.Yasak ve denetim Türkiyede forex ticareti yaptırmaya çalışacak firmalara yönelik.Bireysel yatırımcı nerde isterse orda işlem yapar istersek türk firması isterek yabancı firmada işlem yaparız.Kominizmle mi yönetiliyoruz kuzey kore mi burasıda nerde hesap açacağımıza karışacaklar:)

chanta 09-19-2011 14:05

Quote:

Originally Posted by Fxtarzan (Post 214)
Yurtdışı faliyet gösteren Türkiye ile herhangi bir bağı bulunmayan firmaya kimse karışamaz.Yurtdışında hesap açmaya bir engel yok.Yasak ve denetim Türkiyede forex ticareti yaptırmaya çalışacak firmalara yönelik.Bireysel yatırımcı nerde isterse orda işlem yapar istersek türk firması isterek yabancı firmada işlem yaparız.Kominizmle mi yönetiliyoruz kuzey kore mi burasıda nerde hesap açacağımıza karışacaklar:)

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Benim sorum SPK ile ilgili. Acaba spk tebliğe uygun forex aracı kurum firmalarının listesini ne zaman yayınlayacak ?! Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim...

Kemal Yıldırım 09-19-2011 14:36

Quote:

Originally Posted by chanta (Post 1074)
Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Benim sorum SPK ile ilgili. Acaba spk tebliğe uygun forex aracı kurum firmalarının listesini ne zaman yayınlayacak ?! Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim...

Geçen günde soruldu cevapladım.Kesin bir tarih vermediler ama ben Ekim ayı bitmeden açıklarlar diye düşünüyorum.

promo 09-20-2011 16:19

spk ile görüştüm bugun yada 2-3 gün içinde acıklanacagını söylediler.

All times are GMT +3. The time now is 08:04.